Dom » Nieruchomość

Krok do nowoczesności - Archetura w Krakowie – nowy biurowiec firmy projektowej Archeton

Krok do nowoczesności - Archetura w Krakowie – nowy biurowiec firmy projektowej Archeton
Zobacz więcej zdjęć »
Zaledwie 2 km od rynku Głównego w Krakowie przy ul. Cystersów 9 powstał nowy biurowiec klasy A. Został zaprojektowany przez architekta Ryszarda Czaplę i zespół projektowy biura Archeton.

To miejsce w dzielnicy Śródmieście po latach zaniedbania zyskuje ostatnio coraz więcej realizacji współczesnej architektury biurowej i mieszkaniowej, a wraz z nimi – nową twarz europejskiego, ale krakowskiego city. Co ciekawe - nie brak w okolicy budynków sprzed kilkudziesięciu lat, zwracających uwagę historyzującym detalem i wraz z nowymi obiektami tworzących charakterystyczne dla Krakowa napięcia i kontrasty.


Biurowiec powstał w strategicznym miejscu, blisko infrastruktury komunikacyjnej miasta - PKP, PKS. Lokalizacja inwestycji umożliwia także szybkie przemieszczanie się nie tylko pomiędzy domem a pracą, ale również pomiędzy instytucjami administracji publicznej a klientami i partnerami biznesowymi.

- Budynek ma cztery kondygnacje oraz podziemny garaż. Imponujący świetlik dachowy i ogromne przeszklenie w fasadzie frontowej wprowadzają duże ilości świata do wnętrza otwartego przez wszystkie piętra holu. Wnętrze budynku otwiera się również poprzez olbrzymie przeszklenie na zachód. Na osi budynku odbija się w przeszkleniu stalowy słup dźwigający wiązar kratowy i akcentujący wejście. - mówi arch. Ryszard Czapla, prezes firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. oraz projektant biurowca Archetura - Prosta ceglana bryła zwieńczona jest aluminiową attyką tworzącą jednocześnie zadaszenie. Szerokie okna w klinkierowych elewacjach przywodzą na myśl budynki chicagowskiej szkoły architektury z przełomu XIX/XX w. Ówcześni architekci jako pierwsi na świecie zdecydowali się na eksponowanie racjonalnej konstrukcji szkieletowej w wyrazie plastycznym tego typu obiektów.

Swoboda podziałów wewnętrznych, jaką daje szkielet, zapewni także w Archeturze możliwość dowolnej aranżacji otwartych przestrzeni biurowych, zapewniając tym samym większy komfort pracy.

- Jednak inspiracje formalne i materiałowe wykorzystane w budynku są znacznie szersze, od obiektów z czasów starożytnych, poprzez pałace weneckie, architekturę przemysłową i ceglaną gmachów użyteczności publicznej przełomu XIX i XX wieku po modernizm i high-tech. Stąd być może intrygujący charakter budynku, jednocześnie krakowski jak też nieco egzotyczny. - dodaje arch. Ryszard Czapla, prezes firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.Budynek klasy A, jakim jest Archetura, daje jednocześnie szerszą swobodę w adaptacji wnętrza, pod względem przedsięwzięć biznesowych firmy oraz organizacji pracy. Biurowiec dysponuje zaawansowaną infrastrukturą m.in. klimatyzacją, oknami i zewnętrznymi żaluzjami sterowanymi elektrycznie, nowoczesną strukturą teleinformatyczną. Komunikacja wspomagana jest dwoma windami. Jest również bistro.

Archetura oprócz tego, że jest nową siedzibę firmy ARCHETON Sp. z o.o., to zawiera także powierzchnię biurową o wielkości 2142 mkw przeznaczoną na wynajem.

Biurowiec Archetura został ponadto zgłoszony do konkursu „Kraków mój dom” organizowanego przez „Polska Gazeta Krakowska” i Urząd Miasta Krakowa.

Źródło: www.archeton.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alexandrite Group
http://www.alexandrite.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »