Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Krwawienie dziąseł – ten problem sam nie zniknie

Jak potwierdzają badania, aż 70% dorosłych Polaków cierpi na problemy z dziąsłami , natomiast jedną z najczęściej występujących dolegliwości dziąseł jest krwawienie.

Jak potwierdzają badania, aż 70% dorosłych Polaków cierpi na problemy z dziąsłami[1], natomiast jedną z najczęściej występujących dolegliwości dziąseł jest krwawienie. Przyczyny krwawienia mogą być różne, jednak żadnej z nich nie powinniśmy lekceważyć – może być to bowiem początek poważniejszego schorzenia.

Liczby mówią same za siebie

W Polsce aż 70% dorosłych cierpi na problemy z dziąsłami[2]. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości dziąseł jest krwawienie (potwierdza to 42% badanych)[3]. Próchnica dotyczy blisko 1/3 badanych (31%)[4], natomiast na nadwrażliwość cierpi prawie co 4 respondent (23%)[5]. Co ciekawe według badania to kobiety znacznie częściej cierpią na dolegliwości jamy ustnej – problemy z dziąsłami występują u 42% kobiet i 36% badanych mężczyzn[6]. Również nadwrażliwość jest bardziej popularna u kobiet niż u mężczyzn (27% do 20%)[7].

Krwawienie dziąseł – jakie mogą być jego przyczyny?

Krewnienie dziąseł może być spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Chodzi tutaj o nieprawidłowe szczotkowanie, brak nitkowania i płukania jamy ustnej specjalnymi produktami. W efekcie tego, mogą powstawać stany zapalne, które doprowadzają do powstawania kamienia nazębnego, który uszkadza dziąsła. Kamień i osad można usunąć w każdym gabinecie stomatologicznym. Ważne jest, aby później w domu przestrzegać zaleceń dotyczących szczotkowania, mycia przestrzeni międzyzębowych oraz płukania jamy ustnej płynem.

Przyczyną krwawiących dziąseł może być także nieodpowiednia dieta z niską zawartością witaminy C (brak warzyw, owoców), a także niedobór witaminy K, która odgrywa kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi. Ponadto, na co dzień zbyt „energicznie” szczotkowanie zębów i nieodpowiednio dobrana, zbyt twarda szczoteczka także może być przyczyną krwawienia dziąseł. Należy jednak pamiętać, że w tych przypadkach jest to zjawisko krótkotrwałe, któremu łatwo można zaradzić. Jeśli jednak krwawienie utrzymuje się dłużej, należy skonsultować się ze stomatologiem, który potwierdzi co może być przyczyną tego zjawiska i zaleci odpowiednie leczenie.

Krwawienie dziąseł – nie przejdzie samo

Zbyt często wydaje się nam, że krwawienie dziąseł podczas szczotkowania to stan przejściowy lub normalna rzecz wynikająca ze zbyt twardej szczoteczki. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że może być to początek stanu zapalnego dziąseł, któremu towarzyszy ból i infekcja tkanek otaczających zęby. Nieleczone zapalenie dziąseł może spowodować dalsze nieodwracalne już procesy, takie jak: powstanie kieszonek przyzębnych, ruchomość zębów, ubytek kości, a w konsekwencji nawet utratę uzębienia. Zapalenie dziąseł jest wywoływane przez płytkę nazębną. Płytka to powłoka zbudowana z bakterii gromadząca się na powierzchni zębów. Wiele bakterii znajdujących się w płytce jest nieszkodliwych, lecz niektóre z nich uznaje się za główną przyczynę zapalenia dziąseł. Dlatego należy jak najstaranniej oczyszczać zęby z płytki nazębnej każdego dnia.

Codzienna pielęgnacja

Do naszych codziennych rytuałów, warto dodać krótki zabieg, który będzie skutecznie chronił nasze dziąsła, a w konsekwencji nasze zęby i zapewni nam piękny uśmiech. Wystarczy rano i wieczorem stosować płyn do płukania jamy ustnej. Nowością wśród tego typu preparatów jest LISTERINE® PROFESSIONAL Gum Therapy, który możemy kupić w dowolnej aptece. Przeciwdziała procesowi gromadzenia się płytki nazębnej, której nawarstwienie się wywołuje zapalenie dziąseł. Badania kliniczne dowiodły, że płyn ten widocznie poprawia zdrowie dziąseł – m.in. w zaledwie dwa tygodnie o 50,9% skuteczniej redukuje krwawienie dziąseł[8]. LISTERINE® PROFESSIONAL Gum Therapy nie zawiera składników barwiących, dlatego może być stosowany długotrwale, nie wywołując przebarwienia zębów. Klinicznie dowiedziono także jego skuteczności w leczeniu stanów zapalnych dziąseł.

Dodatkowe informacje:

W linii produktów LISTERINE® PROFESSIONAL można też znaleźć płyn Fluoride Plus, który pomaga zapobiegać próchnicy oraz Sensitivity Therapy przeznaczony dla nadwrażliwych zębów.

Aby zauważyć efekty działania płynu LISTERINE® PROFESSIONAL należy stosować go dwa razy dziennie – rano i wieczorem – po szczotkowaniu zębów lub zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Kontakt dla mediów: 

Magdalena Juźwiak, e-mail: magdalena.juzwiak@38pr.pl, tel.: 512-084-442 Justyna Giers, e-mail: justyna.giers@38pr.pl, tel.: 514-550-996[1] Kardiologia Polska 2010; 68, 8: 973–976, Choroby przyzębia a ryzyko chorób sercowo−naczyniowych — przegląd badań epidemiologicznych

[2] Kardiologia Polska 2010; 68, 8: 973–976, Choroby przyzębia a ryzyko chorób sercowo−naczyniowych — przegląd badań epidemiologicznych

[3] Dental Tracking PL 2011, Kantar Woldpanel Usage Study PL 2012, Brand Health Study PL 2012

[4] Jw.

[5] Jw.

[6] Jw.

[7] Jw.

[8] Dotyczy indeksu krwawienia, w porównaniu do 5% hydroalkoholu, po 4 tygodniach stosowania w badaniu klinicznym, zrealizowanym na zlecenie Johnson & Johnson – właściciela marki LISTERINE® PROFESSIONALRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY
http://www.listerine.pl/listerine-professional

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »