Firma » Finanse

Księgowość dla dużych firm

Księgowość dla dużych firm
Zobacz więcej zdjęć »
Przedsiębiorcy zostali prawnie zobowiązani do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych mających miejsce w ich firmie, a następnie wykonywania na ich podstawie niezbędnych rozliczeń i regulacji należności wobec państwa.
W zależności od charakteru działalności, a także jej wielkości, księgowość prowadzona jest w formie uproszczonej bądź pełnej.

Księgowość uproszczoną stanowi zbiór podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych i określania należności podatkowych dla małych przedsiębiorców. Do jej prowadzenia upoważnione są osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych, jak również spółki partnerskie. Podmioty te nie mogą jednak generować przychodów większych niż 1 200 000 euro w skali roku obrotowego.

Wyróżniamy trzy podstawowe formy księgowości uproszczonej:
1. Karta podatkowa
- w metodzie tej nie określa się konkretnego wymiaru podstawy podatku. Podatek ustala się na podstawie liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest firma, rodzaju prowadzonej działalności, a także ilości zatrudnianych pracowników. Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej opłacają stałą, comiesięczną kwotę podatku.
2. Ryczałt ewidencjonowany - polega na opłacaniu podatku, którego wysokość wylicza się na podstawie przychodów przedsiębiorstwa. Stawki ryczałtu ze względu na fakt, iż nie bierze się pod uwagę kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo są o wiele niższe niż standardowe stawki podatków.
3. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - najpopularniejsza forma opodatkowania, w której podstawą opodatkowania jest dochód firmy, czyli różnica między przychodami i kosztami przedsiębiorstwa. Wysokość stawki opodatkowania w tym przypadku wynosi 18% bądź 32% w zależności od poziomu osiągniętego zysku.

Uproszczona księgowość daje przedsiębiorcom możliwość samodzielnego wykonywania niezbędnych rozliczeń, a z tym także ograniczenia kosztów związanych z usługami księgowymi.

Księgowość pełna to bardzo zaawansowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych. Za jego pomocą dokonuje się rejestracji przepływu każdej złotówki, która przechodzi przez drzwi firmy. Tym samym jest ona także doskonałym narzędziem do kontroli, analizy oraz zbierania informacji o firmie. Księgowość pełna wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia ksiąg rachunkowych, w skład której wchodzą dziennik, konto księgi głównej, konto ksiąg pomocniczych, zestawienia obrotów i sald wcześniej wymienionych ksiąg oraz bilans. Do prowadzenia księgi rachunkowej przedsiębiorca jest prawnie zobowiązany zatrudnić księgowego. W tym celu może zwrócić się także do biura rachunkowego.

Księgowość dla dużych firm wiąże się zatem z dodatkowymi kosztami związanymi z pracą osób trzecich. Przedsiębiorca chcąc w jak największym stopniu ograniczyć te opłaty powinien zwrócić się do biura rachunkowego. W przeciwieństwie do etatowego zatrudnienia księgowego nie musi wówczas wyposażać miejsca jego pracy ani opłacać składek związanych z jego ubezpieczeniem. Wszelkie koszty wiążą się wyłącznie z konkretnymi zadaniami, które biuro wykonało.

Decydując się na outsourcing księgowy należy przede wszystkim zadbać, aby wybrana przez nas jednostka znajdowała się w Centrum Informacji Księgowej, czyli rejestrze, który skupia w sobie księgowych i biura księgowe, których kwalifikacje zostały formalnie potwierdzone przez certyfikacje.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »