Dom » Nieruchomość

Kto powinien posiadać świadectwo energetyczne budynku?

Kto powinien posiadać świadectwo energetyczne budynku?
Zobacz więcej zdjęć »
Właściciele nieruchomości muszą się liczyć z wieloma obowiązkami, których niedopełnienie potrafi przynieść sporo nieprzyjemności. Na szczęście dopełnienie części formalności nie jest bardzo problematyczne, a co istotne – potrafi przynieść sporo korzyści.

Do tej właśnie kategorii zaliczają się certyfikaty energetyczne budynku. Kto musi posiadać paszport energetyczny? Co się w nim znajduje? Dlaczego warto się w niego zaopatrzyć? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Czym jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne budynku, nazywane też inaczej świadectwem charakterystyki energetycznej lub krócej – paszportem energetycznym, to dokument określający zapotrzebowanie energetyczne danej nieruchomości (mieszkania lub domu). Dzięki niemu dowiadujemy się, ile energii potrzeba na ogrzanie, chłodzenie, oświetlenie, klimatyzację w danym budynku lub w jego wydzielonej części.

W ramach dokumentu pojawiają się informacje na temat powierzchni użytkowej, ociepleń i metod ogrzewania, chłodzenia, co pozwala określić realne koszty związane z utrzymaniem danego budynku.

Obowiązek posiadania takiego świadectwa pojawił się wraz z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która weszła w życie w kwietniu 2023 roku.Kto musi mieć paszport energetyczny nieruchomości?

Nie każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Taka konieczność pojawia się w przypadku właścicieli lub zarządców budynków lub wydzielonych części nieruchomości, które mają zostać sprzedane lub wynajęte. Jeśli zatem zamierza się wykorzystywać dany lokal do własnych celów, paszport energetyczny nie jest niezbędny. Jeżeli jednak planuje się zbycie nieruchomości lub wynajmowanie jej, trzeba zawczasu zadbać o przygotowanie dokumentu i przedstawienie go kupującemu lub najemcy.

Konieczność przygotowania świadectwa nie pojawia się także w przypadku:

  • budynków wpisanych do rejestru zabytków podlegających opiece konserwatora,

  • obiektów sakralnych,

  • domów letniskowych (użytkowanych nie dłużej niż 4 miesiące w roku),

  • zabudowań o powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych.

Warto zatem zapoznać się z przepisami i obowiązkami, zanim podejmie się decyzję o sprzedaży lub wynajmie lokalu mieszkalnego.Jak uzyskać świadectwo dla swojego domu lub mieszkania?

Świadectwa energetyczne obowiązują przez dziesięć lat lub do momentu przeprowadzenia modernizacji budynku lub jego części. Do ich wystawiania są upoważnieni specjaliści z branży budowlanej, architektonicznej lub instalacyjnej, którzy uzyskali uprawnienia i zostali wpisani do rejestru ministerialnego. Dokument można uzyskać w tradycyjnej wersji papierowej lub elektronicznej, choćby za pośrednictwem strony: Energetyczne24.online.Do czego może się przydać paszport energetyczny?

Jak już wspomnieliśmy, paszporty energetyczne są konieczne w przypadku wynajmu bądź sprzedaży budynków lub lokali mieszkalnych. Bywają także niezbędne, jeśli składa się wnioski w ramach programów dofinansowania zakupu instalacji bądź termoizolacji. W końcu uzyskanie świadectwa pozwala uzyskać rzetelną wiedzę na temat faktycznej kondycji i energooszczędności konkretnej nieruchomości. Ułatwia to zlokalizowanie elementów do poprawy i modernizacji, by obniżyć koszty użytkowania budynku czy poprawić bezpieczeństwo w przyszłości.Bezpieczny i energooszczędny dom lub mieszkanie

Świadectwa charakterystyki energetycznej to ważne dokumenty, o które powinni zadbać właściciele i zarządcy nieruchomości. Określają realne zużycie energii w ramach danego budynku i są niezbędne w wielu sytuacjach. Warto zatem sprawdzić, czy również na nas nie spoczywa obowiązek posiadania takiego paszportu – by nie narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »