Kultura, sztuka » Kultura

Kto zadebiutuje na 22. Międzynarodowym Biennale Plakatu?

Kto zadebiutuje na 22. Międzynarodowym Biennale Plakatu?
Zobacz więcej zdjęć »
Ostatnie edycje Biennale pokazały ogromny potencjał artystyczny młodego pokolenia projektantów. W poprzedniej edycji konkursu zarówno jury, jak i krytycy oraz publiczność bardzo wysoko ocenili prace debiutantów.

W pierwszym tygodniu czerwca 2010 r. poznamy laureatów 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu, prestiżowego konkursu prezentującego światową twórczość plakatową powstałą w ostatnich dwóch latach. W ramach przeglądu o laury zwycięstwa rywalizują najwięksi autorzy współczesnej grafiki projektowej oraz - będący na początku swojej kariery - debiutanci.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 484 debiutantów, którzy nadesłali 865 plakatów. Spośród nich jury wybrało 92 prace, które będą prezentowane od 4 czerwca na wystawie w galerii „Salon Akademii" na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tego dnia ogłoszone zostaną także nazwiska debiutujących laureatów. Młodzi artyści walczą w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego, jednego z twórców polskiej szkoły plakatu. Prace w tej kategorii mogą nadsyłać studenci i absolwenci uczelni artystycznych do 2 lat po dyplomie.

Ostatnie edycje Biennale pokazały ogromny potencjał artystyczny młodego pokolenia projektantów. Zarówno jury, jak i krytycy oraz publiczność bardzo wysoko ocenili prace debiutantów w poprzedniej edycji konkursu. Warto podkreślić, iż w 2008 roku w tej kategorii dominowały plakaty polskich twórców. Laureatką kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego została Anita Wasik, autorka plakatu „Wykorzystywanie przez korporację". Jedno z wyróżnień honorowych trafiło do Anny Szczepańskiej za plakat „Ofiary mody". Nagrodę Związku Artystów Scen Polskich w kategorii Złoty Debiut zdobyła Anna Bujak za plakat „Carmen".

W recenzjach dotyczących prac młodych twórców podkreślano, iż ta grupa jest najbardziej wyczulona na problemy współczesnego świata, potrafi najcelniej je rozpoznać i nadać im sugestywną formę plastyczną. Laureatka Anita Wasik w swojej pracy „Wykorzystywanie przez korporację" podjęła zagadnienie złego traktowania ludzi przez duże koncerny. Natomiast praca Anny Szczepańskiej, przedstawiająca suknię przypominającą czarne zwierzę, w ironiczny sposób komentuje skutki ulegania dyktatowi mody.

„Z niecierpliwością oczekujemy na werdykt jury w kategorii Złoty Debiut," - komentuje Monika Rogowska-Stangret, Sekretarz Międzynarodowego Biennale Plakatu. „Poziom prac zgłaszanych przez młodych twórców jest coraz wyższy. Ich plakaty zawsze charakteryzowały się dużą odwagą w pokazywaniu problematyki współczesnego świata. Jestem przekonana, że tegoroczna edycja międzynarodowego przeglądu plakatu wyłoni co najmniej kilka osób, które w przyszłości będą miały duży wpływ na kształt światowej sztuki grafiki."

Międzynarodowe Biennale Plakatu powstało w roku 1966 i już od pierwszej edycji zdobyło uznanie w środowisku grafików oraz krytyków, stając się ważnym wydarzeniem artystycznym na światowej arenie. Celem 1 Międzynarodowego Biennale Plakatu była konfrontacja najlepszych osiągnięć w dziedzinie twórczości plakatowej artystów różnych krajów dla lepszego poznania form i wyrazu współczesnego plakatu na świecie. Od tamtego czasu co dwa lata w Warszawie spotykają się profesjonalni twórcy grafiki projektowej oraz młodzi artyści, chcący zadebiutować w tej dziedzinie sztuki. O laury warszawskiego konkursu walczyły m. in. takie artystyczne sławy jak: Marc Chagall, Alberto Giacometti, Alexander Calder, Max Bill, czy słynni przedstawiciele amerykańskiego pop-artu; Andy Warhol i Roy Lichtenstein. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Roman Cieślewicz.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »