Dom » Nieruchomość

Kupujemy tam, gdzie taniej

Ceny mieszkań są niższe, ale i tak coraz więcej osób poszukuje najtańszych ofert na stołecznym rynku. Rynek nieruchomości należy dziś do kupujących. Deweloperzy proponują upusty cenowe lub bonusy, bo trudniej teraz sprzedać.

Wolno zmieniają się też ceny ofertowe lokali na rynku wtórnym. Stawki idą w dół i gonią ceny deweloperów. Na używany lokal można dostać 3 – 7 proc., a wyjątkowo nawet kilkanaście procent rabatu, wynika z danych Szybko.pl.

Kupujący narzekają przede wszystkim na brak finansowania. Kredyty są coraz droższe i mniej dostępne, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na kupno mieszkania. Coraz więcej nabywców wybiera najtańsze na rynku lokale. Nowe przepisy, które obowiązują w bankach od nowego roku spowodowały zaostrzenie zasad wyliczania zdolności kredytowej. Tym samym, osoby z niskimi dochodami straciły szanse na zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. 

Taniej o 12 proc.

Warszawskie mieszkania deweloperskie są teraz tańsze o 12 proc. niż w połowie 2008 roku (dane redNet Property Group), ale możliwości finansowania zakupu także znacznie się obniżyły. W większości przypadków w stolicy mieszkania z pierwszej ręki można kupić taniej niż używane. Deweloperzy są bardziej skłonni do udzielania rabatów niż właściciele lokali, ale i tak ceny nowych stołecznych mieszkań są za wysokie dla wielu osób planujących zainwestować we własne M. Stawki ofertowe większości lokali deweloperskich w Warszawie mieszczą się w przedziale 7-9 tys. zł/mkw. 

Częściej niż wcześniej wybierane są teraz tańsze mieszkania znajdujące się na obrzeżach miasta lub za jego granicami. W Warszawie najniższe ceny mieszkań z rynku pierwotnego można znaleźć na Białołęce, podaje Emmerson. W tej dzielnicy deweloperzy oferują największą liczbę nowych mieszkań w mieście. Według obliczeń analityków przeciętna cena na rynku pierwotnym w Warszawie to 8300 zł/mkw., a w Białołęce 1 mkw. mieszkania kosztuje średnio 6200 zł.  

Niższe stawki pod Warszawą

Taniej jest też w miejscowościach okalających Warszawę. W Piastowie w oddanej do użytkowania kameralnej inwestycji Rezydencja Kościuszki można kupić mieszkanie już od  5200 zł/mkw. Obok osiedla znajduje się stacja SKM, więc kłopotu z dojazdem do centrum Warszawy nie ma. Barc Warszawa S.A. ma jeszcze w sprzedaży kilka mieszkań o niewielkim metrażu, które cieszą się teraz największym powodzeniem klientów. Dwupokojowy lokal można kupić w tej inwestycji w cenie 257 tys. zł.             

W miejscowościach podwarszawskich deweloperzy oferują mieszkania w średniej cenie 5400 zł za mkw., podaje redNet Consulting. W ciągu dwóch lat cena 1 mkw. w inwestycjach w pobliżu Warszawy spadła o 300 zł/mkw. W tym czasie oferta wzrosła o ponad jedną piątą. Deweloperzy chętnie decydują się na budowę inwestycji poza stolicą, bo mogą w nich zaoferować tańsze lokale. W powiatach podwarszawskich czeka na nabywców 4,5 tys. nowych mieszkań.    

 

Warszawiacy chcą wydać 300-400 tys. zł

Wyniki analizy RynekPierwotny.com wskazują, że poszukujący mieszkań w Warszawie chcą przeznaczyć na nie znacznie większą kwotę niż w innych miastach. O ile przeciętnie w kraju najbardziej poszukiwane są mieszkania w cenie do 200 tys. zł, to w stolicy najwięcej osób ma zamiar kupić lokal za 300-400 tys. zł. Większość potencjalnych nabywców deklaruje chęć kupna mieszkania 40-60 metrowego. Połowa szuka najmniejszych mieszkań, których metraż nie przekracza 40 mkw.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, możemy dziś obserwować wysyp mieszkań budowanych w standardzie popularnym oferowanych w niskich cenach. Idąc jeszcze o krok dalej niektórzy deweloperzy widząc kłopoty swoich klientów z dostępem do finansowania sami udzielają kredytów. Wracają też do systemów płatności przewidujących wpłatę większości wartości mieszkania dopiero przy odbiorze kluczy.

 

Autor: BARC Warszawa SA

Więcej na: www.barcwarszawa.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

www.barc.com.pl
http://www.barc.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »