Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Kwiaty pachnące - Groszek

Kwiaty pachnące - Groszek
Zobacz więcej zdjęć »
Rośliny zaliczane do grona najbardziej lubianych letnich kwiatów ogrodowych to z reguły te, które mają piękny kolor i zapach. A do tego dobrze trzymają się po ścięciu.
Najprostszym przykładem jest groszek pachnący (łac. Lathyrus odoratus). Nie tylko pięknie się prezentuje, ale i dobrze wygląda jako dodatek w bukiecie z innymi kwiatami. Dzięki posiadanym przez niego wąsom czepnym ma niebywały talent do wspinania się po ścianach budynków i ogrodzeniach. Ta szczególna właściwość powoduje nie tylko ich przyozdobienie, ale stanowi także świetną ochronę przed zbytnim nagrzaniem murów pod wpływem letniego słońca.

Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, odkryty i nazwany w wieku XVII.  Popularny do dziś kusi swoim zapachem i pięknymi kolorami w zależności od odmiany: różowym, lawendowym, szkarłatnym, niebieskim czy białym. Podobnie jak inne rośliny z tego rodzaju tak i groszki pachnące to kwiaty samozapylające się, co skłania naukowców-genetyków do częstych badań nad nimi. Jednak pamiętajmy o tym, że w przeciwieństwie do swoich krewnych słodki groszek nie jest jadalny, zatem nie poddawajmy go próbie naszych kubków smakowych. Cieszenie się kwiatami groszku pozostawmy oczom i węchowi.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poczta Kwiatowa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »