Dom » Wnętrza

LED – zdrowe światło w aptece

LED – zdrowe światło w aptece
Zobacz więcej zdjęć »
Przyjazna atmosfera, przejrzysta kompozycja i komfort przebywania w pomieszczeniu. Światło ma duże znaczenie w aranżacji aptekarskich wnętrz. By, jak najlepiej odpowiadały trendom i potrzebom klientów, warto postawić na oświetlenie w technologii diodowej.

System oświetlenia w aptece rządzi się swoimi prawami. Musi on budować pozytywne skojarzenia, dobry klimat, a co najważniejsze, odpowiadać potrzebom osób chorych. Dlatego skrupulatny dobór źródeł światła i sposobu aranżacji świetlnej w tego typu wnętrzach ma ogromne znaczenie. Co rekomendują specjaliści?

 

- Najlepsze w tym względzie są systemy realizowane na bazie opraw LED. Dają one szerokie możliwości aranżacyjne, ale również  generują zdrowe, jasne światło, które wpływa pozytywnie na samopoczucie, a jednocześnie pomaga w skupieniu oraz wyborze najlepszego leku – mówi Szymon Kowiel, ekspert realizacji systemów oświetlenia diodowego obiektów komercyjnych w firmie Lumiverso.

 

Światło musi być jasne i przyjazne

Podstawą oświetlenia apteki jest jasne i równomiernie rozłożone światło ogólne. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na estetykę wnętrza i podnosi komfort przebywania
w nim. Pomaga też w poruszaniu się po obiekcie, co jest istotne z uwagi na osoby starsze.

 

- Jasne światło o silnym natężeniu pomaga odczytywać drobne opisy na opakowaniach leków i rozpoznawać poszczególne kategorie tych produktów – mówi Szymon Kowiel.
Ułatwia również przemieszczanie się pomiędzy regałami i odczytywanie recept.

 

W kwestii oświetlenia ogólnego, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej światła. Powinna ona wynosić 4000 K – to barwa neutralna. Pozwala podkreślić czysty, medyczny charakter wnętrza i dodaje energii. Podnosi w ten sposób komfort pracowników apteki, którzy muszą przez cały czas pozostać skoncentrowani na dostarczeniu klientom leków według dokładnych zaleceń lekarzy.

- Równie istotny jest odpowiedni wskaźnik oddawania barw. Oświetlenie z Ra wyższym niż 80, gwarantuje właściwą identyfikację kolorów – dodaje Szymon Kowiel. - Wiele opakowań leków różni się wyłącznie kolorystyką drobnych elementów graficznych. Poprawne ich rozpoznanie minimalizuje ryzyko pomyłek przy sprzedaży.

 

Oświetlenie powinno też być idealnie równomierne w płaszczyźnie pionowej. Oznacza to, że regały z lekami nie powinny posiadać obszarów ciemniejszych
i jaśniejszych na całej swojej wysokości i szerokości, a padające na nie światło musi być jednolite. To istotne z użytkowego oraz marketingowego punktu widzenia. Produkty niedoświetlone trudniej zauważyć, więc istnieje ryzyko, że będą sprzedawały się gorzej,
a klienci nie będą w stanie odnaleźć tego, czego potrzebują.

 

Szczegóły mają znaczenie

W przypadku oświetlenia apteki liczy się również budowa stosowanych opraw. Powinny być wyposażone w specjalne rastry, chroniące klientów przed zjawiskiem olśnienia przykrego. Zachodzi ono w sytuacji, kiedy element świecący źródła znajduje się bezpośrednio w polu widzenia, powodując dyskomfort i oślepienie.

 

- Większość nowoczesnych opraw LED posiada tak zwany kąt ochrony, zabezpieczający przed powstaniem olśnienia. To kolejny atut przemawiający za stosowaniem technologii diodowej w aptekach oraz innych obiektach handlowych – mówi Szymon Kowiel.

 

Mocne, ukierunkowane światło można wykorzystać przy podkreślaniu szczególnie atrakcyjnych produktów. Służą temu oprawy akcentujące, montowane w gablotach lub skierowane bezpośrednio na regały. Z uwagi na konkretne wymagania dotyczące przechowywania leków, źródła LED sprawdzają się w tym przypadku idealnie. Nie emitują znacznych ilości ciepła, nie wpłyną więc na jakość towaru, nawet po dłuższym okresie jego przebywania na wystawie. Ale w aptekach sprzedawane są nie tylko leki, a coraz popularniejszym trendem jest łączenie ich z drogeriami oraz wprowadzanie sprzedaży samoobsługowej. Dlatego, by wesprzeć decyzje zakupowe klientów, zależy zaprezentować im produkty w jak najlepszym świetle.

 

- Duży wybór opraw diodowych i ich niebanalne formy pozwalają atrakcyjnie zaaranżować wnętrza aptek i znajdujących się w nich stref ekspozycji – tłumaczy Szymon Kowiel. Ekspert podkreśla, że dzięki tej nowoczesnej i energooszczędnej technologii można zwiększyć konkurencyjność względem innych obiektów tego typu, zdobyć przychylność klientów oraz sprostać ich konkretnym potrzebom.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »