Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Lekarz i farmaceuta… A co Ty wiesz o ich współpracy? Burzymy mity!

Czy wiesz, jak wiele łączy lekarzy i farmaceutów? Ile mają ze sobą wspólnego, a co ich różni?

Czy brak komunikacji między profesjami może być niebezpieczny dla nas, pacjentów? A może odwrotnie… Jak bardzo współpraca tych dwóch zawodów ułatwia dbanie o nasze zdrowie? Sprawdźmy…

Prawdą jest, że…

Na uczelniach panuje krzywdzące przeświadczenie, iż na kierunku farmaceutycznym studiują głównie osoby, które nie dostały się na studia medyczne. Ten stereotyp tworzy barierę pomiędzy studentami obu kierunków i utrudnia ich komunikację. Korzystne dla współpracy lekarzy i farmaceutów może być nawiązanie dialogu, a także uświadomienie przyszłym lekarzom, iż farmację studiują osoby, które dobrowolnie i przemyślanie wybrały ten kierunek, kierując się pasją. Budowanie relacji opartej na partnerstwie i wspomnianym dialogu, nie tylko zwiększyłoby komfort pracy obu profesji, ale podniosło jakość obsługi pacjentów.

Społeczeństwo nie ma świadomości o kompetencjach jakie posiadają farmaceuci i lekarze. Wiele osób traktuje apteki jak drogerie z lekarstwami. Zapominają o wiedzy, jaką posiadają farmaceuci oraz o tym, że również mogą brać czynny udział w ich leczeniu. Należy budować świadomość wśród społeczeństwa nt. wiedzy i kompetencji, jakie posiadają farmaceuci oraz o tym, że apteka również jest placówką ochrony zdrowia. Istotne jest, aby istniało powszechne przekonanie, iż farmaceuta może nie tylko sprzedać leki, ale również, tak samo jak lekarz, może doradzić w kwestii ich zamienników, poinformować o działaniu lub skutkach ubocznych, które towarzyszą przyjmowaniu medykamentów oraz zmianach w przepisach, które często mają wpływ na ceny lekarstw.

Farmaceuci są specjalistami od leków. Edukacja farmaceutyczna jest ukierunkowana na zdobycie kompletnej wiedzy z zakresu farmakologii. Dzięki temu, to właśnie farmaceuci są specjalistami w temacie leków – interakcji, zamienników oraz aktualnych zmian w prawie, dotyczących medykamentów. Ich doświadczenie i intuicja są również szczególnie przydatne w sytuacjach weryfikacji recept, które najczęściej wydają się kompletnie nieczytelne. Pracy z pewnością nie ułatwia im brak baz, które zawierałyby informacje dotyczące pacjenta i przyjmowanych przez niego leków. W takie dane wgląd mógłby mieć nie tylko lekarz, ale i właśnie farmaceuta. Rozwiązanie to mogłoby ulepszyć jakość obsługi pacjentów i pomóc w unikaniu pomyłek, takich jak – przepisywanie i sprzedaż nieodpowiedniego leku (spowodowane brakiem wiedzy o równolegle przyjmowanych przez pacjenta środkach), co może potencjalnie powodować negatywne skutki dla zdrowia.

Fałszem jest, że…

Farmakoterapia nie ratuje życiaTo częste przeświadczenie, które nie jest prawdą. Szczegółowe i kompleksowe leczenie farmakologiczne to nieodłączny element terapii pacjenta. Farmaceuci dokładne znają działanie leków, dlatego analizując przypadek pacjenta mogą dostosować leczenie farmakologiczne, które będzie bezpieczne i pozwoli uniknąć skutków ubocznych długotrwałego zażywania różnych mieszanek leków. Farmakoterapia to realna pomoc, która nie jest wyidealizowaną formą wsparcia, stworzoną przez ambicje farmaceutów. Nieumiejętnie dobrane medykamenty mogą szkodzić, a wiedza, którą służą farmaceuci pozwala na bezpieczne wyjście z choroby.

Farmaceuci czerpią korzyści z przepisywanych leków… Zaufanie do farmaceutów bywa nadszarpywane przez zatargi wybuchające w przemyśle farmaceutycznym, nieustannie nagłaśniane przez media. Sprawia to, że gdy dochodzi do sytuacji, w której farmaceuta proponuje zastosowanie innego specyfiku niż ten przepisany przez lekarza, uważa się, że ten pierwszy po prostu czerpie z tego korzyści. Tymczasem, często chodzi o zaproponowanie tańszego zamiennika, objętego zniżką w ramach refundacji. Takie sytuacje, wynikające zazwyczaj z niewiedzy pacjenta na temat specyfiki pracy farmaceuty i lekarza, zmniejszają zaufanie społeczne oraz rodzą podejrzenia w stosunku do farmaceutów.

Lekarze pamiętają o interakcjach wszystkich lekówMoże zdarzyć się, że lekarz specjalizujący się w jednej dziedzinie, nie uwzględni działania leków z innych grup, które przyjmuje chory. To farmaceuta poświęca swój czas i dokładnie analizuje działanie wszystkich medykamentów oraz możliwe interakcje. Natomiast, pacjenci wchodzą do apteki z przekonaniem, że aptekarz pozostaje do ich dyspozycji, a jednocześnie denerwują się gdy muszą czekać w kolejce. W aptekach brakuje również ustronnych miejsc, które przeznaczone byłyby do konsultacji problematycznych przypadków.

Lekarze oraz farmaceuci posiadają wiedzę i kompetencje, które wykorzystują by służyć społeczeństwu. Jednak, bardzo często, ich współpraca bywa zachwiana, ponieważ brakuje efektywnej komunikacji. Naprzeciw temu problemowi wyszła firma Gedeon Richter, która już po raz czwarty realizuje program z cyklu „Recepta na sukces”. Tegoroczna edycja poświęcona jest właśnie współpracy lekarza i farmaceuty. Jej celem jest zachęcenie studentów do wymienienia się swoimi doświadczeniami oraz potencjalnymi rozwiązaniami, które pomogłyby budować profesjonalną relację na linii lekarz-farmaceuta i burzyć stereotypy na temat obu profesji.

Więcej informacji o projekcie oraz datach kolejnych wydarzeń można znaleźć na profilu „RECEPTY na sukces w farmacji” na Facebooku.

* * * 

O Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Gedeon Richter to jedna z największych firm sektora farmaceutycznego w Europie. Zajmuje się produkcją, badaniami i rozwojem leków. Gedeon Richter, jako inicjator programu „Recepta na sukces w farmacji”, ma na uwadze rozwój młodych osób, wkraczających na ścieżkę zawodową w obszarze farmacji. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedNacz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »