Kultura, sztuka » Muzyka

Leszek Długosz rozmawia z Zygmuntem Koniecznym w Klubie Zygmuntowskim

Leszek Długosz rozmawia z Zygmuntem Koniecznym w Klubie Zygmuntowskim
Zobacz więcej zdjęć »
12 maja miłośnicy Piwnicy Pod Baranami mieli okazję wysłuchać rozmowy Leszka Długosza z Zygmuntem Koniecznym. Kompozytor wspominał początki swojej kariery oraz współpracy z legendarną Piwnicą i jej artystami. Organizatorem spotkania była Fundacja im. Zygmunta Starego i Klub Zygmuntowski.

Osoby Zygmunta Koniecznego nie trzeba przedstawiać. To nazwisko zna każdy, kto choć raz spotkał się z twórczością krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, Ewy Demarczyk czy Agnieszki Osieckiej. Tego spotkania nikt nie poprowadziłby lepiej niż Leszek Długosz, który sam związany był z Piwnicą i wspaniale dopełniał wspomnienia Zygmunta Koniecznego. Warto także dodać, że Długosz jest autorem wydanej niedawno książki „Pod Baranami ten szczęsny czas...”, która jest obowiązkową pozycją w biblioteczce każdego miłośnika Piwnicznej twórczości.

Główna część spotkania dotyczyła wspomnień Zygmunta Koniecznego z całej jego kariery. Artysta opowiedział zgromadzonym w Sali Baltazara Fontany jak to kompozycja wybrała jego, gdy jako młody chłopak, uczący się gry na fortepianie, „poprawiał” utwory, które ćwiczył podczas lekcji. To wtedy po raz pierwszy przejawiła się chęć tworzenia, pisania muzyki. Prorocze okazało się także przezwisko z lat młodości – Debuzy, od nazwiska francuskiego kompozytora Debusyy'ego.

Bardzo cenne było wysłuchanie wspomnień Koniecznego z jego początków współpracy z Piwnicą Pod Baranami, która już wtedy była miejscem wręcz legendarnym. Do grona Piwnicznych artystów wprowadził go, jako młodego studenta, Mieczysław Święcicki. Obecni na spotkaniu mieli także możliwość wysłuchania wspomnień dotyczących współpracy z Ewą Demarczyk czy w późniejszych latach z Agnieszką Osiecką i wieloma reżyserami filmowymi i teatralnymi – jest on autorem muzyki dla wielu filmów czy spektakli teatralnych.

Najlepszym podsumowaniem spotkania były słowa Leszka Długosza, że Zygmunt Konieczny, przez długi czas uważany był za głównego kompozytora Piwnicy, wprowadził nową jakość do jej twórczości. Myślę, że trzeba także podkreślić, że ta nowa jakość dotyczyła także samej piosenki poetyckiej, która dzięki Kompozytorowi zyskała nową, niezwykle intrygującą twarz.

Organizatorem spotkań Klubu Zygmuntowskiego jest Fundacja im. Zygmunta Starego, a sam Klub Zygmuntowski jest miejscem intelektualnych spotkań i dyskusji. Spotkania odbywają się cyklicznie – w każdy poniedziałek o godz. 18:00. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Fundacji: http://fundacjazygmuntastarego.pl/klub-zygmuntowski/najblizsze-spotkanie

Barbara MarciszRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fundacja im. Zygmunta Starego
http://www.fundacjazygmuntastarego.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »