Dom » Budownictwo

Letnie oszczędzanie energii

Letnie upały zmuszają nas do częstego korzystania z urządzeń chłodzących, co potrafi znacznie zwiększyć zużycie energii. Istnieją jednak sposoby, by nadal korzystać z orzeźwienia i nie płacić ogromnych rachunków za prąd.

Oto kilka rad, jak można przetrwać upalne dni, nie generując olbrzymich kosztów.


Klimatyzator

 

Ważne jest jego umieszczenie. Powinien znajdować się na północnej lub południowej ścianie pomieszczenia, w zacienionym miejscu, tak by nie był narażony na światło słoneczne i zbyt wysoką temperaturę.

 

Zwróćmy też uwagę na rozmiar. Jeśli kupimy zbyt mały, nie schłodzi pomieszczenia i może się dodatkowo przegrzać, a jeżeli zbyt duży - zużyje o wiele więcej energii.

Zadbajmy o regularne kontrole klimatyzacji. Powinny być przeprowadzane co dwa lata. Wymieniajmy też często filtry powietrza, ponieważ ich zatkanie może prowadzić do większego zużycia prądu przez urządzenie.

 

Zainstalujmy klimatyzację jedynie w pomieszczeniach, w których często przebywamy i nie nastawiajmy ich na niższą temperaturę, niż 25 stopni - im mniej, tym większe koszty.

Wnętrze

 

Postarajmy się wpłynąć na nagrzewanie pomieszczenia nie tylko za pomocą elektryki. Zainstalujmy w oknach rolety lub żaluzje i zasłaniajmy je jak najczęściej. Gdy temperatura wędruje coraz wyżej, zamknijmy także okna. Zadbajmy dodatkowo o to, by chłodne powietrze pozostało w domu. W tym celu uszczelnijmy okna, wentylację oraz drzwi.

 

Polecamy również artykuły z działu: elektryka 

 

Urządzenia pobierające dużą ilość prądu, jak na przykład pralka lub zmywarka, włączajmy w chłodniejszych porach dnia i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Postarajmy się najpierw całkowicie je zapełnić.

Gdy nie używamy telewizora lub komputera, najlepiej będzie go wyłączyć. Nie tylko powiększa bowiem nasz rachunek za prąd, ale również dodatkowo nagrzewa mieszkanie.

Podwórko

Za pomocą urządzenia ogrodu możemy wpłynąć na to, by do wnętrza naszego domu dostawało się mniej gorącego powietrza. Posadźmy jak najwięcej drzew dających cień, a także zadbajmy o trawnik. Dzięki temu światło słoneczne zostanie rozproszone i nie trafi do okien i ścian domu.

A gdy temperatura nieco się obniży i poczujemy orzeźwiający wietrzyk, otwórzmy okna i wyłączmy wszystkie urządzenia chłodzące. Tym sposobem pozwolimy sobie ochłodzić dom… za darmo.

 

Sklep budowlany zachęca do zakupów online.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Hurtownia budowlana
http://www.stukpuk.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »