Firma » Biznes

Logistyka w Polsce – infrastruktura to nie wszystko

Logistyka w Polsce – infrastruktura to nie wszystko
Zobacz więcej zdjęć »
Polska potęgą logistyczną? Wszystko zależy od infrastruktury, ale nie tylko... To skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw może przyciągnąć jeszcze więcej klientów.

Polska branża transportowa kontroluje ¼ rynku całej Unii Europejskiej. Same przewozy międzynarodowe mają 60 proc. udział w całej branży. Transport generuje aż 10 proc. naszego PKB, osiąga przychody 100 miliardów złotych rocznie. Łączna waga przewożonych towarów wzrosła w przeciągu 9 lat z 40 do 180 milionów ton. Od 20 lat rynek transportowy rośnie średnio 6,5 proc. rocznie. Tuż po wejściu do UE wielkość przewozów międzynarodowych wzrosła dwukrotnie.

Jak widać, radzimy sobie nieźle, biorąc pod uwagę, że tylko 6 proc. przewoźników dysponuje 100 ciężarówkami lub więcej. 1/3 z nich posiada nie więcej niż 4 pojazdy. W branży transportowej działają bowiem głównie drobni przedsiębiorcy. Nie łączą więc transportu z magazynowaniem oraz nie zajmują się zarządzaniem łańcuchem dostaw, tak jak robią to wielkie firmy. A tylko w ten sposób można naprawdę zaoszczędzić.

XBS Group* podaje między innymi, że skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw zaczyna się już na początku tworzenia produktu. Główną rolę w skutecznym zarządzaniu odgrywają takie cechy produktów jak rozmiar, kształt czy opakowanie. Innowacyjne podejście do nich pozwala zaoszczędzić. Genialnym przykładem są na przykład kwadratowe arbuzy hodowane w Japonii. Skuteczna optymalizacja to jednak nie tylko cięcie kosztów (choć można je obniżyć o nawet 30 proc.), ale między innymi skrócenie czasu obsługi zleceń, optymalna rotacja towarów i 100 proc. dostaw na czas.

*XBS Group to firma logistyczna specjalizująca się w logistyce materiałów POSRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Scorise.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »