Kultura, sztuka » Kultura

Lokalnie i międzynarodowo – „Galeria na Płocie” w Białymstoku

Lokalnie i międzynarodowo – „Galeria na Płocie” w Białymstoku
Zobacz więcej zdjęć »
Krajobrazy Podlasia, a obok „wodne” zdjęcia uczestników międzynarodowego projektu „Every Drop counts” - tak wygląda „Galeria na Płocie” w najnowszym wydaniu. W wernisażu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Czech, Włoch, Łotwy, Litwy i Hiszpanii, partnerzy projektu.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” już po raz 17 przygotował niezwykłą, uliczną wystawę fotografii. 

- Bardzo cieszymy się, że nasz szkolny projekt, wspierany przez profesjonalnych fotografów i grafików z KUBA -STUDIO, kolejny rok zaistnieje w przestrzeni miasta Białegostoku i będzie celem spacerów wielu osób – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka szkoły. 

Główną część wystawy stanowią „Obrazki z Podlasia” czyli  52 zdjęcia, których autorem jest Łukasz Horoszko, pasjonat fotografii,  zatrzymujący w obiektywie ciekawe chwile i najpiękniejsze krajobrazy regionu.  

– To już kolejna ekspozycja z cyklu „Obrazki z Podlasia”, która prezentuje dorobek moich fotograficznych podróży – mówi Łukasz Horoszko. – A Podlasie jest na tyle piękne, że warto je zwiedzać rowerem lub pieszo, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie poznać je od podszewki i uwiecznić  najciekawsze momenty, spotkania ze zwierzętami czy unikatowe piękne krajobrazy. 

Zdjęcia są tak różnorodne, jak samo Podlasie – są tu więc malownicze rozlewiska Biebrzy i Narwi, białowieskie leśne ostępy, a także sceny z życia zwierząt – karmiący dudek czy odpoczywający łoś. 

- Fotografowanie tych ulotnych obrazów daje możliwość wyrażania siebie i dzielenia się nimi z innymi, a Galeria na Płocie, stworzona przez przyjaznych i otwartych ludzi, jest idealnym miejscem do takiej prezentacji – dodaje fotografik.

Woda” w ujęciu międzynarodowym 

Tegoroczna wystawa ma szczególny charakter również dlatego, że w wernisażu uczestniczyła 30-osobowa grupa  uczniów i nauczycieli z Czech, Włoch, Łotwy, Litwy i Hiszpanii, którzy odwiedzili białostocką szkołę w ramach edukacyjnego projektu „Every Drop Counts” (Liczy się każda kropla). To prace uczestników projektu z pięciu szkół partnerskich i SLO pokazane zostały w ramach dodatkowej wystawy „Woda”. 

- Tak jak zakłada projekt, 20 zdjęć zaprezentowanych w galerii dotyczy szeroko pojętego tematu wody  - mówi Agata Ratkiewicz, koordynatorka projektu. – Z każdego kraju partnerskiego otrzymaliśmy po trzy zdjęcia tematycznie związane z projektem, z ciekawymi tytułami w językach ojczystych i  po angielsku. Dodaliśmy do nich swoje najciekawsze prace – i tak powstała ciekawa międzynarodowa ekspozycja, podejmująca ważny temat wody, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka w różnych jej aspektach – nie tylko w ekologicznym, ale też w rekreacyjnym, sportowym, czy krajobrazowym.    

To pierwsza po przerwie, spowodowanej pandemią, międzynarodowa wizyta uczestników, realizowanego w ramach Erasmus +,  projektu w białostockiej szkole. W wernisażu wzięli też udział nauczyciele ze szkoły w Vigo (Hiszpania), uczestniczący w szkoleniu edukacyjnym - Job shadowing w ramach innego unijnego programu - Power. Niekłamany zachwyt zebranych wzbudził występ wyjątkowego gościa - Xaime Esteves Vila, hiszpańskiego nauczyciela muzyki i znawcy muzyki galicyjskiej, grającego na gaicie – galicyjskim instrumencie ludowym, kształtem i brzmieniem przypominającym dudy.

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marzenas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »