Moda » Odzież

Magia barw i wzorów – jesienna nauka pikowania

Magia barw i wzorów – jesienna nauka pikowania
Zobacz więcej zdjęć »
Patchworkowe narzuty, pikowane poszewki, a nawet obrazy stają się popularną ozdobą domów i mieszkań, nadającą sypialniom czy dziecięcym pokojom niepowtarzalny charakter. Samodzielnie uszyte z kolorowych tkanin są praktyczne i efektowne.

Tradycyjne patchworki składają się z trzech warstw: wierzchniej tkaniny, ociepliny – zwykle miękkiej bawełny, oraz spodniej warstwy. Pikowanie to metoda zszywania tych warstw na całej powierzchni w taki sposób, aby materiał ocieplający, włożony pomiędzy tkaniny, nie przesuwał się w środku i pozostał równomiernie rozłożony. Wierzchnia warstwa nie musi składać się z wielu elementów. Coraz większą popularnością cieszą się jednobarwne quilty (z ang. quilt – pikować) z jednego kawałka materiału, których elegancki charakter podkreślają artystyczne przeszycia. Wystarczy dobra maszyna i odrobina wyobraźni, by w kilka jesiennych wieczorów wyczarować oryginalne kołdry, zasłony, a nawet obrazy.

Jak wybrać dobry sprzęt?

Aby zapewnić jak najlepszy efekt, ważne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Niektóre maszyny domowe japońskiej marki JUKI wyposażone są w funkcję pikowania, która ułatwia przeszywanie kilku warstw różnej grubości tkanin i równomierne prowadzenie ściegu. Znakomicie nadaje się do tego  model JUKI TL-98P, który posiada mocniejszą konstrukcję niż typowe maszyny. Maszyna wyposażona jest mechanizm kontroli prędkości szycia oraz regulację docisku stopki, dzięki którym tryb szycia można łatwo dostosować do konkretnej tkaniny. Model posiada dodatkowy stolik, zwiększający pole pracy oraz dźwignię kolanową, służącą do podnoszenia stopki bez konieczności odrywania rąk od przesuwanego materiału.

Kamienie, pióra a może lot trzmiela?

Przy doborze materiałów do pikowania najlepiej kierować się przeznaczeniem wykonywanej robótki. W przypadku przedmiotów codziennego użytku dobrze sprawdza się przepuszczająca powietrze bawełna, idealna się do wykonania pledów lub kołder, pod którymi zamierzamy wygodnie spać, ale także kosmetyczek czy rękawic kuchennych,

„Pikowanie to sztuka, w której magia barw i wzorów ograniczana jest tylko naszą wyobraźnią, a inspiracją może być każdy szczegół naszego otoczenia” – mówi Anna Sławińska, prowadząca warszawską Szkołę Patchworku. „Najprostsze przeszycia wykonać można metodą równoległych linii prostych, a te najbardziej efektowne osiąga się przy zastosowaniu pikowania z tzw. wolnej ręki”. O tym jak fantazyjne to ściegi mówią już same ich nazwy – kamienie, lot trzmiela, cegiełki czy pióra….

Jesienny czas na nową pasję

Wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z pikowaniem tkanin, marka JUKI – producent maszyn do szycia, zaprasza na warsztaty, prezentujące podstawy tej metody. Spotkania odbywać się będą w  październiku i listopadzie 2015 r. https://www.facebook.com/JukiSewIt?ref=hl i  www.szkolapatchworku.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »