Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Maseczki ochronne a koronawirus - nosić czy nie

ednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń na świecie jest obecnie wirus SARS-CoV-2, zwany potocznie koronawirusem. U większości zakażonych, choroba ma łagodny przebieg. Do najczęstszych objawów zakażenia zalicza się: gorączkę, suchy kaszel, trudności z oddychaniem, ogólne zmęczenie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

U części osób może dojść jednak do ciężkiej postaci choroby, która nierzadko kończy się śmiercią.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową


Wirus SARS-CoV-2 jest przenoszony z osoby na osobę w szczególności za pośrednictwem kropelek. Zostają one uwalniane podczas, gdy chorzy mówią, kichają bądź kaszlą. Zakażenie może również nastąpić w wyniku bezpośredniego kontaktu z powierzchnią lub przedmiotami, na których znajduje się wirus.

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 w większości krajów zalecono noszenie maseczek ochronnych na twarz. Choć Światowa Organizacja Zdrowia jest zdania, że maseczki powinny być stosowane tylko przez zakażonych i ich opiekunów, to część naukowców ma odmienne stanowisko i nawołuje do zasłaniania dolnej części twarzy w miejscach publicznych przez wszystkich.

Nakaz zasłaniania ust oraz nosa

W Polsce Ministerstwo Zdrowia wydało nakaz zasłaniania ust oraz nosa w miejscach użyteczności publicznej. Nie jest to natomiast jednoznaczne z obowiązkiem noszenia profesjonalnej maseczki, gdyż może być ona wykonana z certyfikowanych tkanin bawełnianych. Taki materiał jest odporny na pranie w wysokich temperaturach, co sprawia, że pozbywamy się z niej bakterii i wirusów, a maska może być użyta wielokrotnie.

Podkreślenia wymaga fakt, że większość osób zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję nie wykazując żadnych symptomów. Funkcjonując w przestrzeni publicznej stwarzają ogromne zagrożenie, gdyż pomimo braku objawów, mogą przenieść wirusa na kogoś innego. Maski spełniają zatem znaczną funkcję, stanowiąc barierę ochronną przed przedostaniem się wirusów. Co istotne, chronią nie tylko nas samych przed infekcją, ale również zabezpieczają innych, z którymi mamy styczność podczas spaceru czy robiąc zakupy.

Maseczki ochronne - jak prawidłowo je nosić?

To, czy maski będą spełniały swoją funkcję ochronną, w dużej mierze jest uzależnione od tego czy nosi się je poprawnie. Warto mieć na uwadze, aby przed założeniem maski każdorazowo dokładnie umyć dłonie oraz upewnić się, że zakrywa ona usta i nos bez szczelin pomiędzy materiałem a twarzą. Nie zaleca się dotykania maski podczas jej użytkowania. Nie należy również zapominać o dokładnym umyciu bądź dezynfekcji rąk po ściągnięciu maseczki.

Podsumowując, korzystanie z formy zabezpieczenia przez zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, jaką jest maseczka ochronna nie zapewni nam całkowitej ochrony. Natomiast noszona solidarnie przez wszystkich, w połączeniu z zachowaniem 2-metrowego dystansu od innych osób oraz przestrzeganiem higieny rąk, istotnie zmniejszy ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby.

Powyższy tekst stanowi jedynie fragment obszerniejszego artykułu zawierającego szczegółowe informacje o koronawirusie oraz zapobieganiu jego rozprzestrzenianiu się. Pełna wersja publikacji znajduje się na blogu wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego Wynajmed - www.wynajmed.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wynajmed
http://wynajmed.pl

Komentarze (2)

  • avatar
    ~lecho 2020-05-07 09:20:41

    Moim zdaniem bezpieczniej je nosić, ale ważne żeby kupić w sprawdzonym sklepie, a nie byle co na allegro. Są różne problemy z certyfikatami tych maseczek. Ja środki dezynfekcyjne i dobre maseczki kupiłem na sklepmedyczny.store i wiem, ze mają odpowiednie certyfikaty

  • avatar
    ~jaro 2020-05-05 15:53:10

    maseczka na wirusy jak siatka ogrodzeniowa na pchły. Debilizm


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »