Kultura, sztuka » Kultura

Matka Boska i Koktajle Mołotowa, czyli II Aukcja Sacrum Profanum w Art in House

Matka Boska i Koktajle Mołotowa, czyli II Aukcja Sacrum Profanum w Art in House
Zobacz więcej zdjęć »
Wyobrażacie sobie Matkę Boską ciskającą butelkami zapalającymi? Co powiedzielibyście na zakonnice z Moulin Rouge? Czy palenie papierosów z aniołami jest mile widziane w niebie?

Takie kwestie rozstrzygniemy 29 stycznia o 19:30 na II Aukcji Sacrum Profanum w Art in House (Aleje Jerozolimskie 107, Warszawa). Zachęcamy wszystkich do licytacji zdalnej – internetowej, telefonicznej lub przez zlecenie z limitem.

W katalogu tej aukcji sztuki zebraliśmy rzeźby i obrazy, których wspólnym mianownikiem jest życie duchowe w powiązaniu z codziennością. Artyści potraktowali temat religijny z pełną swobodą twórczą, dlatego w katalogu aukcyjnym znajdziecie obrazy i rzeźby prezentujące motyw przewodni aukcji w sposób tradycyjny, ortodoksyjny, pastiszowy, sentymentalny czy karykaturalny.

Wśród prac nawiązujących do klasycznej sztuki religijnej odnajdziecie ikonę ze Świętym Jerzym walczącym ze smokiem (Ewa Jaworska), akademicką Matkę Boską Gromniczną (Jan Dubrowin), ofiary biblijnej bestii o pięknych ciałach (Wojciech Pelc), zadumanego mnicha (Jakub Wasilewski), rafaelowską kompozycję z tajemniczym zniknięciem Dzieciątka (Mariusz Zdybał) oraz zupełnie odmienną od stylistyki surrealizmu litografię Salvadora Dali.

Obrazami w tonie zdecydowanie niepokornym są z kolei zakonnice Piotra Kachnego i Roberta Jadczaka, karmiący anioł Mira Białego, zmęczeni bohaterowie Jacka Lipowczana, Jezus Chrystus przywołujący kultowy musical z lat 70-tych pędzla Borysa Fiodorowicza, grzeszny piknik Davida Schaba, (nie)święte niewiasty barcelońskie Henryka Trojana czy wiktoriańska pobożność w krzywym zwierciadle Grzegorza Kufla.

Na ostatnich stronach katalogu aukcyjnego znaleźć można sześć rzeźb: to diabeł sarmacki Marcina Myśliwca, kusząca Ewa Adama Kołakowskiego, ekspresyjny męczennik Tomasza Górnickiego, trzej królowie Arka Szweda, a także anioły: w postaci kobiecej (autorstwa Jacka Sumeradzkiego) oraz jako XIX-wieczne putto.

Regulamin aukcji, instrukcję licytacji oraz katalog znajdziecie na naszej stronie artinhouse.pl

 

Zapraszamy!

 

II Aukcja Sacrum Profanum

29 stycznia 2021, 19:30 (piątek)

Art in House Dom Aukcyjny

Aleje Jerozolimskie 107, Warszawa

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ArtinHouse

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »