Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Maturzyści zdają maturę A Level – czym różni ona się od polskiej matury?

Maturzyści zdają maturę A Level – czym różni ona się od polskiej matury?
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce oraz zagranicą trwają egzaminy dojrzałości.

Maturzyści przystępują także do matur międzynarodowych m. in. A Level, bazujących na programie brytyjskim. Czym taki egzamin się wyróżnia, jak do niego przystąpić, oraz jak pomaga on w przygotowaniu na studia zagranicą?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Egzaminy A Level

Matura brytyjska, to jedna z głównych międzynarodowych matur, która również może być zdawana w Polsce, obok bardziej już znanej matury IB Diploma. Przystępują do niej uczniowie ostatnich klas szkoły średniej, po dwuletnim przygotowaniu w szkole z programem A Level. Jest ona ciekawą opcją zwłaszcza dla tych uczniów, którzy wiążą swoją dalszą edukację z uniwersytetami poza granicami Polski. Jak do niej przystąpić?

- Program ten stworzony jest przez uniwersytety, automatycznie więc nauka w liceum przygotowującym do matury A Level, ułatwia znacznie odnalezienie się w świecie akademickim, na najlepszych uczelniach. System ten obecny jest oczywiście w szkołach średnich w Wielkiej Brytanii, ale stał się powszechny na całym świecie. Aby przystąpić do programu A Level, należy mieć ukończone 16 lat oraz bardzo dobrze posługiwać się językiem angielskim w mowie oraz piśmie, na poziomie minimum C1. Uczniowie zdają wybrane przez siebie wcześniej przedmioty, które są zgodne z ich zainteresowaniami i mocnymi stronami. Dobre wyniki na maturze otwierają im drogę na topowe uczelnie należące do Ivy League czy Russel Group, więc jest to ogromna szansa dla zdolnych i ambitnych osób – tłumaczy dr Katarzyna Borzym-Grzesik, wice dyrektor Akademeia High School, warszawskiego liceum, które przygotowuje uczniów w systemie brytyjskim.

Różnice między polską a brytyjską maturą

- W maturach A Level wybór przedmiotów maturalnych jest elastyczny. W Polsce obowiązkowo zdawać należy język polski, matematykę oraz język obcy. Przy maturze brytyjskiej uczeń ma pełną dowolność wyboru. Wybiera i zgłębia te przedmioty, z którymi wiążę swoją późniejszą karierę akademicką, włącznie z przedmiotami artystycznymi np. fotografią czy muzyką. Może zdawać chemię, biologię i matematykę, jeśli takie są jego zainteresowania, może też zdawać literaturę angielską, filozofię i historię sztuki, gdy to jednak nauki humanistyczne są jego konikiem. Wachlarz przedmiotów jest też dużo szerszy niż w polskiej maturze, gdyż są to m. in. ekonomia, nauki polityczne, socjologia – mówi dr Katarzyna Borzym-Grzesik - Przy rozwiązywaniu egzaminów matury brytyjskiej, znaczna część zadań wymaga skutecznego argumentowania swoich racji, nie mamy tu do czynienia jedynie z odtwarzaniem przyswojonej wiedzy, co jest charakterystyczne dla matury polskiej.

Najważniejszym aspektem matur A Level jest honorowanie ich przez uczelnie na całym świecie. Uczniowie dobierają przedmioty egzaminacyjne na podstawie swoich mocnych stron i zainteresowań oraz oczywiście wymagań danego kierunku i uniwersytetu, na który chcieliby się udać. W międzynarodowym liceum takim jak Akademeia High School, nauczyciele pomagają uczniom w pierwszych latach edukacji odkrywać pasje i mocne strony i skupiać się na nich, aby wybór przedmiotów A Level na dwa ostatnie lata liceum był dużo łatwiejszy i przemyślany. Dzięki temu uczniowie mają świetny start na zagraniczne uczelnie, gdzie często dostają również stypendia.

Polscy uczniowie z sukcesami

W zeszłym roku aż troje maturzystów z Akademeia High School, Juliusz Ameljan Kowalski, Mateusz Kasprzak oraz Paulina Gąsiorowska zostało nagrodzonych za najwyższe wyniki na świecie w międzynarodowej brytyjskiej maturze A Level, co jest niebywałym sukcesem. Juliusza Ameljan Kowalski był najlepszy z chemii, a obecnie studiuje na Politechnice Delft w Holandii. Mateusz Kasprzak osiągnął czołowy wynik z matematyki i w tej chwili studiuje na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii, zaś Paulina Gąsiorowska najlepiej napisała maturę z historii sztuki i studiuje teraz na Uniwersytecie Browna w USA.

Akademeia High School to prywatne liceum w Warszawie zorganizowane na wzór uniwersytetu, oferujące brytyjski program iGCSEs i A Levels. Akademeia High School została założona we wrześniu 2016 roku w celu stworzenia unikalnego środowiska edukacyjnego, w którym uczniowie mogą rozwijać się jako osoby kreatywne, niezależne i myślące krytycznie. Edukacja odbywa się w języku angielskim, a dołączyć do liceum można po 8 klasie szkoły podstawowej lub po 2 latach innego liceum. Programy nauczania są elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów, ich mocnych stron oraz zainteresowań. Ważne jest nauczanie poprzez dialog w małych, maksymalnie 12 osobowych, klasach oraz zachęcanie uczniów do wykraczania poza program nauczania, uczestniczenie w programach wolontariackich, stażach i międzynarodowych konferencjach i olimpiadach.

Liceum przygotowuje uczniów do ciągle zmieniającego się świata i w tym celu wspiera ich na ścieżce edukacyjnej prowadzącej do najlepszych uniwersytetów na całym świecie. Absolwenci AHS studiują na uczelniach takich jak amerykańskie Ivy League (Brown, Columbia, Princeton) i brytyjskich uczelniach z prestiżowej Russel Group (Oxford, Cambridge, UCL). Lista ofert z ostatnich 5 lat: https://www.akademeia.edu.pl/academic-excellence/university-destinations.

Akademeia High School oferuje także pełne stypendia dla najzdolniejszych uczniów z całego kraju ale także z zagranicy (stypendium artystyczne, naukowe i muzyczne), gdyż misją liceum jest wspieranie wybitnych uczniów w ich dążeniu do zdobywania edukacji na światowym poziomie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ormanaanetaa@gmail.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »