Dom » Ogrody

Metal jak malowany, czyli farby antykorozyjne

Metal jak malowany, czyli farby antykorozyjne
Zobacz więcej zdjęć »
Rdzewienie to zmora każdego właściciela metalowego ogrodzenia. Dlatego aby je pokonać należy zastosować odpowiednie farby antykorozyjne, które poza ochroną dodadzą mu wiele uroku. Trzeba je jednak odpowiednio dopasować do materiału tak, aby uzyskany efekt nie był krótkotrwały.

W krainie farb

Wybór farb z jakim możemy się dzisiaj spotkać w wielu sklepach budowlanych jest przeogromny. Na każdej półce sklepowej znajdziemy odpowiedni preparat do wymalowania ogrodzenia. Najczęściej różnią się one rodzajem materiału, na który można je zastosować. I tak mamy farby idealne do metali ocynkowanych i aluminium oraz te świetnie się nadające do stali, żelaza i żeliwa. W zależności od zastosowanej technologii spotykamy farby alkidowe, chlorokauczukowe i akrylowe. Różnią się one od siebie podstawowymi cechami takimi jak np.: dostępna kolorystyka, czas schnięcia oraz wydajność. - Najbardziej istotna dla klienta powinna być trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych, gdyż cechy te mają decydujący wpływ na to jak długo ogrodzenie będzie wytrzymałe – podpowiada Janusz Kornaś, ekspert marki STAHLDUR.

Jedno ogrodzenia, a tyle rozwiązań

Jeszcze jakiś czas temu malowanie ogrodzenia wymagało od nas nie lada zachodu. Aby mogło dać zadowalający skutek, należało położyć aż trzy warstwy różnymi rodzajami farb. Oznaczało to nie tylko stratę czasu na dobór odpowiednich preparatów, które będą ze sobą współgrać, ale także nadwyrężenie budżetu domowego. Musieliśmy wtedy wybrać najlepsze rozwiązania spośród farb:

- gruntujących, które odpowiedzialne są za działanie antykorozyjne;

- podkładowych, którymi pokrywa się metal przed końcowym malowaniem po to, by zapewnić przyczepność następnej warstwie;

- nawierzchniowych, które są odporne na działania czynników zewnętrznych, a także pozwalają uzyskać odpowiedni kolor metalu.

Na szczęście czasy te odeszły już w niepamięć. Obecnie na rynku dostępne są już farby podkładowe, które pełnią również funkcję gruntującą i nawierzchniową. Ponadto spotykane są też farby uniwersalne, które można aplikować na metal bez uprzedniego zagruntowania,  nawet na skorodowaną powierzchnię. Są one swego rodzaju połączeniem wszystkich wcześniejszych, dzięki czemu uzyskują ciekawe wyniki, jeśli chodzi o ochronę przed działaniem rdzy.

Liczy się efekt... kolorystyczny

Ogrodzenie dziś nie tylko chroni i zabezpiecza posesję przed niechcianymi gośćmi, ale także pełni funkcję dekoracyjną. Przez to ważny jest dobór odpowiedniego koloru, który będzie współgrał z całością projektu domu i ogrodu. Większość producentów ma w swoim asortymencie poza standardowymi barwami także bardziej wyszukane propozycje. – Możliwości jakie daje nam obecna technologia właściwie są nieograniczone. Ważnym jest to, aby dobrać je do potrzeb klienta tak, by wkomponowały się w zamysł projektanta całości realizacji – mówi Kornaś.  Dobór koloru najczęściej przebiega komputerowo, dzięki czemu nawet najwybredniejsze gusta powinny być usatysfakcjonowane. Co ważne, tego typu usługi najczęściej nie są dodatkowo płatne, dlatego warto z nich skorzystać. Mamy także możliwość wyboru pomiędzy farbami w wersji matowej, półmatowej lub z połyskiem. Nowościami rynkowymi, które zyskują coraz większą popularność są farby, które postarzają żelazo, przez co są polecane do stylowych, giętych ogrodzeń. Wszystkie zaś poprawiają ogólny wygląd ogrodzenia oraz chronią przez szkodliwą korozją.

Wybór na lata

Dokonując wyboru farby do ogrodzenia należy pamiętać, że ma ono służyć nam przez wiele lat. Dlatego w tym przypadku nie powinno się zbytnio oszczędzać na materiale. Powinniśmy więc stosować produkty tylko i wyłącznie sprawdzonych producentów. O poradę warto zapytać specjalistę, który z całą pewnością podpowie najlepsze możliwe rozwiązanie. Rozwiązanie, które miejmy nadzieję, będzie służyło przez kilka sezonów bez potrzeby napraw i poprawek.

Więcej informacji na stronie http://www.stahldur.com.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

cg

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »