Kultura, sztuka » Kultura

Międzynarodowe Biennale Plakatu coraz bliżej

Międzynarodowe Biennale Plakatu coraz bliżej
Zobacz więcej zdjęć »
W połowie stycznia mija termin nadsyłania prac na 22. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Muzeum Plakatu w Wilanowie czeka na zgłoszenia jeszcze tylko do 15. stycznia!

Międzynarodowe Biennale Plakatu to prestiżowy konkurs, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ostatniej edycji konkursu Muzeum Plakatu otrzymało ponad 3000 zgłoszeń z całego świata! W tym roku prace jak zwykle będą oceniane w czterech kategoriach: plakat kulturalny, plakat reklamowy, plakat społeczny oraz Złoty Debiut. Dodatkowo, w związku z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, wprowadzono piątą kategorię – „Chopin na nowo”. W jej ramach oceniane będą plakaty podejmujące próbę nowego spojrzenia na postać i twórczość kompozytora.

Wszystkie prace wyłonione przez komisję kwalifikacyjną po raz pierwszy zostaną zaprezentowane 5 czerwca, na specjalnej wystawie organizowanej w Muzeum Plakatu w Wilanowie. W każdej kategorii jury przyzna nagrody: złote, srebrne oraz brązowe medale.

Międzynarodowe Biennale Plakatu jest ważnym wydarzeniem dla artystów i miłośników sztuki plakatu z całego świata. Zostało zapoczątkowane w 1966 roku i było pierwszym biennale na świecie poświęconym sztuce plakatu. Dzięki staraniom środowiska polskich grafików przetrwało burzliwy dla kultury okres PRL i zyskało prestiżowy status wśród krajowych i zagranicznych artystów. Ten odbywający się co dwa lata konkurs podsumowuje osiągnięcia doświadczonych plakacistów, a jednocześnie jest szansą dla młodych artystów do zaprezentowania się w kategorii Złoty Debiut. Do najsłynniejszych laureatów konkursu należą Andy Warhol, Hiroshi Tanaka, Kazamusa Nagai, Uwe Loesch, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec. W ramach wystawy w Muzeum Plakatu prezentowane są prace laureatów poprzedniej edycji, a także prace jurorów. 

Od 16 lat organizatorem konkursu i wystawy jest warszawskie Muzeum Plakatu w Wilanowie. Przez 42 lata istnienia Muzeum udało się w nim zgromadzić 55 000 plakatów – jest to jedna z największych i najbardziej cenionych kolekcji plakatu artystycznego na świecie. Poza Międzynarodowym Biennale, Muzeum Plakatu organizuje także inne wystawy, między innymi Salon Plakatu Polskiego.

O Muzeum Plakatu w Wilanowie:
Muzeum Plakatu Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów oraz 33 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata. 

Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
• od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 -16.00
• w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »