Gospodarka » Żywność

Międzynarodowy Dzień Sushi: japońskie dania w polskich domach

Z dania ekskluzywnego sushi staje się popularnym, zdrowym fast foodem często zamawianym w restauracjach oraz w dowozie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Sushi (18 czerwca), eksperci PizzaPortal.pl sprawdzili, czy Polacy są fanami dostawy prostych rolek czy też bardziej skomplikowanych kompozycji.

Sushi z roku na rok jest coraz popularniejsze. W każdym dużym, a nawet średnim mieście bez trudu można już znaleźć serwującą je restaurację lub sushi bar, a niewątpliwym atutem tego dania, jest fakt, że doskonale sprawdza się także w dostawie. Zauważamy też, że popularność zamówień rośnie w dni, które Polacy zwykli bardziej uroczyście świętować, takie jak np. Walentynki czy Dzień Kobiet. Sushi w dostawie to także doskonała okazja, by poćwiczyć jedzenie pałeczkami, gdy jeszcze nie jesteśmy biegli w ich władaniu – mówi Anna Zając, brand manager PizzaPortal.pl.

Międzynarodowy Dzień Sushi to bardzo młode święto, bowiem obchodzony jest zaledwie od 2009 roku. Sushi to połączenie ryby, ryżu i owocowych lub warzywnych dodatków, najczęściej zawinięte w wodorosty nori. Dokładny skład rolki różni się jednak, w zależności od jej rodzaju: od najprostszych hosomaki, po bardziej złożone, takie jak np. uramaki.

Z danych PizzaPortal.pl wynika, że Polacy najczęściej decydują się na futomaki (rolki zawierające kilka składników), jednoskładnikowe hosomaki są drugie na liście ich preferencji, a na trzeciej pozycji znalazło się nigiri czyli porcja ryżu z ułożonym na niej kawałkiem ryby. Kolejne w gronie TOP 6 są uramaki – sushi zawijane odwrotnie, w którym nori znajduje się w środku i tamago – z japońskim omletem.

Średnio zestaw sushi w dostawie to wydatek rzędu 80 zł. Cena najpopularniejszej z rolek kształtuje się od 15 do 35 zł w zależności do miasta. Najmniej zapłacą za nią mieszkańcy Poznania (15 zł) i Łodzi (19,50 zł), nieco droższa jest w Warszawie (21 zł), Gdańsku (24,50 zł), Wrocławiu (27,40 zł), Sopocie (28 zł), Krakowie (30 zł) oraz Szczecinie (35 zł). PizzaPortal.pl zauważyła również, że sushi na wynos w przeliczeniu na jednego mieszkańca najczęściej spożywają łodzianie, wrocławianie i warszawianie.

Sushi wywodzi się z Japonii, gdzie znane było od tysięcy lat. Początkowo przygotowanie tego specjału było bardzo czasochłonne, ponieważ wymagało kilkumiesięcznego procesu fermentacji surowej ryby. To znane współcześnie jest dużo szybsze w przygotowaniu za sprawą dodania do niego octu ryżowego, co Japończycy odkryli w XVII w. Sushi pierwszych zwolenników poza granicami Azji zyskało jednak dopiero w latach 70., gdy trafiło do USA, a następnie podbiło serca smakoszy z całego świata. W Polsce pierwsze restauracje sushi zaczęły powstawać w połowie lat 90.

***

PizzaPortal.pl to pierwszy w Polsce i jeden z największych serwisów do zamawiania jedzenia on-line. Powstał w 2010 roku i od początku ma swoją siedzibę w Łodzi. Współpracuje już z blisko 3000 lokali w prawie 300 miastach na terenie całej Polsce.

Kontakt dla mediów:

marta.rutkowska@38pr.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Monika38pr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »