Dom » Nieruchomość

„Mieszkanie dla Młodych” – dowiedz się jak bezpiecznie skorzystać z programu

Kupno mieszkania to spore wyzwanie finansowe. Od 1 stycznia 2014 możemy liczyć na rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych, który ułatwi młodym ludziom zakup własnego M.

 
Program MDM – czyli… 
 
MDM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, udzielanym w momencie wypłaty kredytu. Kredyt nie może być krótszy niż na 15 lat wyłącznie w złotówkach a udział własny nie może przekraczać 50% ceny zakupu mieszkania. 
Program „Mieszkanie dla Młodych” jest skierowany zarówno do rodzin jak i do singli. Wsparcie odnosi się do wartości odtworzeniowej danego mieszkania i wynosi 10% tej wartości dla singli i bezdzietnych małżeństw. 15% dofinansowania mogą uzyskać małżeństwa z dziećmi i osoby samotnie wychowujące dzieci, a dodatkowe 5% jeśli w ciągu 5 lat pojawi się trzecie lub kolejne dziecko w rodzinie. Skorzystać z niego mogą osoby poniżej 35 roku życia, i tylko te, kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym z maksymalnym metrażem 75 metrów (sama dopłata obejmuje metraż maksymalnie do 50 metrów kwadratowych). Cena jednostkowa metra kwadratowego mieszkania musi mieścić się w ustalonych na dany kwartał wskaźnikach, a ich wysokość określana jest przez dane województwo, w związku z tym kwoty będą się różnić w zależności od miasta.
Warto pamiętać, że dofinansowanie można stracić, jeżeli w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy, kredytobiorca dokona zbycia prawa własności lub współwłasności mieszkania nabytego w ramach programu, wynajmie lub użyczy mieszkanie, zmieni sposób użytkowania mieszkania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, (czyli przerobi mieszkanie np. na sklep), uzyska prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego (wyłączając nieruchomość otrzymaną w drodze spadku lub zawarcia małżeństwa). W takich przypadkach, kredytobiorca powinien zwrócić kwotę dopłaty w wysokości proporcjonalnej do okresu, który pozostał do końca okresu 5-ciu lat. 
 
Mieszkania objęte programem MDM
 
W pierwszym kwartale 2014 r. najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w woj. mazowieckim  (764 na wartość 18,6 mln zł). Jak podkreśla Ryszard Banacki, rzecznik prasowy TYNKBUD-1: „bardzo istotny wpływ na wzrost zainteresowania programem mieszkania dla młodych miało również podwyższenie limitów cenowych w wielu miastach. Dzięki temu oferta mieszkań z rynku pierwotnego, które mogą być dofinansowane ze środków rządowych znacznie się powiększyła. Wystarczy spojrzeć na liczby. W miastach, w których limit cenowy został podniesiony, nastąpił dynamiczny wzrost liczby mieszkań dostępnych w ramach programu MDM.” 
Deweloperzy starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom poszukujących własnego M i w wielu inwestycjach segmentu popularnego, chcą zaproponować przynajmniej kilka mieszkań wpisujących się w kryteria cenowe MDM. Przykładem takich inwestycji jest np. inwestycja przy ul. Św. Stanisława 6. Deweloper zapowiedział również kolejne inwestycje w bieżącym kwartale, gdzie pierwsi klienci znajdą projekty spełniające założenia cenowe MDM w ciekawych lokalizacjach miasta jak np. inwestycja przy ul. Gen. Pełczyńskiego 17 (oferta będzie dostępna z końcem czerwca). W programie MDM można zatem znaleźć mieszkania nie tylko na obrzeżach Warszawy jak Tarchomin czy Białołęka, ale także na Woli, Bemowie czy Pradze, skąd dojazdy do centrum stolicy są o wiele łatwiejsze.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Bright

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Beata 2014-06-25 16:47:51

    Wraz z mężem kupiliśmy z programu MDM mieszkanie od dewelopera Trojan z Katowic. W biurze panie bardzo dobrze poinformowane odnośnie programu MDM, pomogły nam przy umowie kredytowej, jednocześnie pomagając nam wybrać najlepszą ofertę. Mieszkania znajdują się w Zabrzu przy ul. Majnusza. Mieszkania są piękne i duże z ogromnymi możliwościami. Naprawdę polecam gdyby był ktoś zainteresowany, przesyłam link: trojan.katowice.pl/index.php/oferta/osiedle-zyj-kolorowo-zabrze


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »