Dom » Nieruchomość

Mieszkanie dla rodziny

Ceny większych mieszkań są bardziej konkurencyjne na rynku deweloperskim

Prawie połowa osób, które chcą zmienić mieszkanie, deklaruje że poszukuje większego lokalu. Przeprowadzona ostatnio przez portal Domy.pl analiza wskazuje, że takie potrzeby kupujących związane są głównie z założeniem bądź powiększeniem się rodziny.

Odpowiednie dla rodziny jest mieszkanie co najmniej trzypokojowe. Ile musimy za nie zapłacić na stołecznym rynku? Za lokale, których metraż przekracza 60 mkw., według serwisu Tabelaofert.pl, właściciele żądają średnio 7,8 tys. zł/mkw. Analitycy serwisu Szybko.pl z kolei oceniają, że przeciętna stawka wywoławcza za takie mieszkania w Warszawie jest o 100 zł wyższa i wynosi 7,9 tys. zł/mkw. Według ich danych średnia cena transakcyjna ciągu roku spadła o 8,6 proc., co oznacza że nabywcom zostaje teraz w kieszeni średnio ponad 40 tys. zł.

Transakcje zawierane na lokale o powierzchni powyżej 60 mkw. nie należą do rzadkości. W ostatnich trzech miesiącach takie mieszkania miały 39 proc. udział w całkowitej sprzedaży rynkowej, podaje redNet Property Group. Lokale używane muszą konkurować jednak z coraz bardziej atrakcyjną dla poszukujących mieszkań ofertą deweloperów.

Nowe są tańsze

Jak podaje Reas, w ostatnim kwartale średnia cena nowych mieszkań na warszawskim rynku wyniosła 7760 zł/mkw. Poza przystępniejszymi cenami, propozycje deweloperów są coraz bardziej interesujące dla kupujących także ze względu na nieduże metraże nowo powstających lokali. Mniejsze mieszkania mają niższą cenę całkowitą, a ta jest niezwykle istotna dla nabywców ze względu na pogłębiające się w ostatnich miesiącach trudności w dostępie do kredytowania.    

Według obliczeń Domu Kredytowego Notus, rodzina osiągająca na rękę dochód w wysokości ok. 5 tys. zł mogła w kwietniu br. zaciągnąć 25-letni kredyt na mieszkanie na ok. 351 tys. zł, tj. w kwocie o 11 proc. niższej niż trzy miesiące wcześniej. Na początku tego roku bank dałby jej 395 tys. zł.

Deweloperzy szybko dostosowali swoje projekty do nowych wymogów rynku obniżając powierzchnie pomieszczeń. W powstających inwestycjach pojawiły się mieszkania trzypokojowe o metrażu poniżej 50 mkw., na które łatwiej uzyskać finansowanie. Dzięki temu kupujący mogą wnioskować o niższe kwoty kredytów w bankach.

- W naszej inwestycji przy Wileńskiej na warszawskiej Pradze mieszkania z trzema pokojami oferujemy w metrażu już od 48 mkw. Najtańszy trzypokojowy lokal można kupić w cenie od 359 tys. zł. Bardzo niewielką część oferty w naszym projekcie stanowią większe mieszkania o pow. 60 - 67 mkw. Położone są na ostatnich piętrach budynku i oferują piękny widok na warszawski Manhattan i Zamek Królewski. Są do nabycia w cenie od 476 tys. zł. – wylicza Michał Wilczewski reprezentujący firmę Budrem. 

Duży wybór na rynku deweloperskim

Skutkiem tego, że firmy deweloperskie zdążyły już precyzyjnie dostosować strukturę mieszkań i ich ceny do obecnych potrzeb i możliwości klientów na rynku pierwotnym notowana jest niewielka rozbieżność między stawkami ofertowymi i transakcyjnymi, informuje serwis Domiporta.pl.

z każdym miesiącem oferta deweloperska będzie się kurczyć. W ostatnich miesiącach firmy rozpoczęły budowę mniejszej liczby mieszkań niż poprzednio. Spada także liczba uzyskiwanych przez deweloperów pozwoleń. 


Z raportu Reas wynika, że ceny nowych stołecznych mieszkań w ostatnim kwartale nie zmieniły się znacząco. Od początku roku średnia stawka ofertowa za 1 mkw. spadła w Warszawie z 7,9 tys. zł/mkw. do niespełna 7,8 tys. zł/mkw.

 

Znaczące, że w ostatnim kwartale średnia cena za 1 mkw. w nowych projektach liczona dla sześciu miast była wyższa niż przeciętna cena mieszkań będących już wcześniej w sprzedaży. Specjaliści oceniają jednak, że nie oznacza to podwyżki cen mieszkań deweloperskich. To przede wszystkim skutek wprowadzenia na rynek większej liczby inwestycji w wyższym standardzie. Autor: Budrem

  Więcej informacji na: www.nowawilenska.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nowa Wileńska
http://www.nowawilenska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »