Firma » Biznes

MLP Group przyspiesza ekspansję w Niemczech

MLP Group przyspiesza ekspansję w Niemczech
Zobacz więcej zdjęć »
Poza naszym krajem priorytetowy dla MLP Group staje się rynek niemiecki, na którym zamierza rozwijać park MLP Unna, a także planuje rozpoczęcie w tym roku dwóch-trzech nowych projektów.

MLP Group, deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych, na koniec grudnia 2017 r. posiadał wartość aktywów na poziomie 1,36 mld zł oraz aktywów netto (kapitałów własnych) na poziomie 726,7 mln zł, czyli o 7,5% wyższym niż rok wcześniej. W 2017 roku Grupa wypracowała 47,3 mln zł zysku netto, przy przychodach na poziomie 100,3 mln zł.

W ciągu minionego roku wartość nieruchomości inwestycyjnych wzrosła o 20% do 1,16 mld zł (277,3 mln euro). Największy wpływ na osiągniętą poprawę miało przejęcie parku MLP Unna na rynku niemieckim, zakup nieruchomości w Rumunii o powierzchni 18,8 hektara, zakończenie realizacji projektów i wydanie najemcom 85 tys. m2 nowych powierzchni oraz rozpoczęcie nowej inwestycji w parku MLP Gliwice. Dynamika byłaby jeszcze większa gdyby nie umocnienie się polskiej waluty o 5,7%, co miało wpływ na zmianę wartości nieruchomości inwestycyjnych przeliczonej z EUR na PLN.

W minionym roku MLP Group zwiększyło powierzchnię wydaną najemcom o 141,5 tys. m2 do łącznie 432,4 tys. m2. Poziom pustostanów był na bardzo niskim poziomie poniżej 2%. Jednocześnie na koniec minionego roku Grupa miała podpisane umowy najmu na łączną powierzchnię 501,6 tys. m2, czyli o 35% więcej niż na koniec 2016 roku. W trakcie budowy i w przygotowaniu było 72,4 tys. m2. MLP Group posiadało jednocześnie bank ziemi pozwalający na budowę kolejnych ponad 970 tys. m2.

„Osiągnięte wyniki w minionym roku oceniamy jako bardzo dobre. W bieżącym roku nadal będziemy koncentrować się na zwiększaniu posiadanej powierzchni magazynowej na rynku polskim oraz ekspansji zagranicznej. W kraju planujemy nabycie dwóch nowych gruntów w celu utworzenia nowych parków logistycznych oraz rozwój w ramach posiadanych parków. Poza Polską priorytetowy dla nas będzie  rynek niemiecki, na którym zamierzamy rozwijać posiadany park w Unna, a także planujemy nabycie co najmniej dwóch-trzech nowych projektów: w Mönchengladbach w Zagłębiu Ruhry oraz w południowej części tego kraju. Planujemy również poszerzać swoją działalność w Rumunii poprzez rozpoczęcie budowy nowych obiektów magazynowych w posiadanym parku w Bukareszcie. Zapewni nam to dalszy systematyczny wzrost skali działania i wartości Grupy” - podkreślił Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.

Grupa prowadzi obecnie osiem operacyjnych parków logistycznych zlokalizowanych w Polsce: MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Poznań, MLP Lublin, MLP Teresin, MLP Wrocław, MLP Czeladź oraz MLP Gliwice. Na podstawie umowy deweloperskiej Grupa jest odpowiedzialna także za komercjalizację parku logistycznego MLP Bieruń, który został sprzedany w 2015 roku. W Niemczech Grupa aktualnie prowadzi jeden park logistyczny - MLP Unna. Z kolei w Rumunii zakupiła grunt pod budowę nowego parku logistycznego – MLP Bucharest West. Ponadto Grupa posiada działki i umowy rezerwacyjne na zakup nowych gruntów pod planowane parki logistyczne. Powoduje to, że w skład aktualnego i potencjalnego portfela zarządzanych nieruchomości przez MLP Group wchodzi łącznie szesnaście operacyjnych parków logistycznych zlokalizowanych w Europie na trzech obsługiwanych rynkach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mskala@tauber.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 103016 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )