Dom » Budownictwo

Mniejsza energochłonność budynku – wyższa punktacja w certyfikacji LEED

Mniejsza energochłonność budynku – wyższa punktacja w certyfikacji LEED
Zobacz więcej zdjęć »
Energooszczędność to nie chwilowa moda, lecz konieczność. Potrzeba redukcji zużycia energii w branży budowlanej w przypadku obiektów starających się o „zielony” certyfikat LEED ma wymiar bardzo praktyczny.

Im mniejsze zużycie energii w takim budynku, tym większa szansa na uzyskanie wyższej punktacji w procesie certyfikacji. W artykule otwierającym nasz cykl edukacyjny prezentujemy możliwości jakie w tym zakresie dają nowoczesne szklane produkty.
Poprawa efektywności energetycznej budynków komercyjnych i mieszkalnych to jedno z najważniejszych założeń sektora budowlanego na najbliższe lata. Rosnące ceny energii, zaostrzające się regulacje prawne, a także coraz większa świadomość inwestorów powodują, że energooszczędność staje się kluczową i najbardziej pożądaną cechą nowoczesnego budownictwa. Ograniczenie zużycia energii i redukcja emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery jest najistotniejszym kryterium oceny amerykańskiego systemu certyfikacji LEED (z ang. Leadership in Energy and Environmental Design), potwierdzającego spełnienie przez różnego typu obiekty określonych wymagań środowiskowych.
Energia i atmosfera - najważniejsza kategoria w certyfikacji LEED
W kategorii Energia i atmosfera (stanowiącej jedną z pięciu głównych kategorii podlegających ocenie w certyfikacji LEED) w przypadku budynków nowych i poddawanych renowacji można uzyskać niemal 40% łącznej punktacji w procesie oceny budynku (tj. 35 na 110 punktów możliwych do zdobycia). Kategoria ta obejmuje 3 kryteria obligatoryjne (od których zależy, czy dany budynek będzie zakwalifikowany do procedury certyfikacyjnej) oraz 6 kryteriów dodatkowych (umożliwiających osiągnięcie wyższej punktacji). Warunki obligatoryjne to wymagania zdefiniowane przez niezależną amerykańską organizację U.S. Green Building Council (USGBC) w zakresie zainstalowania systemów odpowiedzialnych za dostarczanie energii zgodnie z projektem inwestora, spełnienia minimalnych wymagań charakterystyki energetycznej budynku oraz zarządzania systemami chłodzenia. Spośród pozostałych 6 kryteriów dodatkowych, najwięcej punktów - bo aż 19 z 35 możliwych do zdobycia w całej kategorii Energia i atmosfera, można uzyskać w ramach kryterium „Optymalizacja efektywności energetycznej". Ocenie podlega tu podniesienie poziomu wydajności energetycznej budynku w stosunku do normy podstawowej. Punkty można otrzymać w przypadku poprawy o więcej niż 12% - w odniesieniu do nowych budynków lub 8% - dla budynków poddawanych znaczącej renowacji , a ich ostateczna liczba zależy od uzyskanego poziomu poprawy.
Oszczędność energii a produkty szklane
Projektanci i inwestorzy mają dziś do dyspozycji nowoczesne produkty szklane, które w pakiecie z innymi „zielonymi" rozwiązaniami pozwalają znacząco redukować obciążenie energetyczne w regulowanych systemach chłodzenia i ogrzewania budynków. W przypadku budynków starających się o certyfikat LEED przekłada się to na możliwość uzyskania wyższej punktacji w ramach kryterium „Optymalizacja efektywności energetycznej".
Mniej energii, kiedy lato w pełni
W okresie letnim do obsługi systemów klimatyzacyjnych obiektów biurowych czy handlowych zużywa się znacznie więcej energii niż do ogrzania takich pomieszczeń zimą. Ilość energii koniecznej do chłodzenia budynku można zmniejszyć m.in. poprzez zastosowanie przeszkleń ze szkła przeciwsłonecznego. Zapewnia to z jednej strony zmniejszenie przepuszczalności energii słonecznej przenikającej do budynku (czyli ograniczenie współczynnika „g"), z drugiej zaś gwarantuje dostęp światła dziennego i dobrą izolacyjność cieplną. Takie właściwości mają przeszklenia z wysokoefektywnym szkłem o właściwościach niskoemisyjnych np. Pilkington SuncoolTM. „Charakteryzują się one wysoką przepuszczalnością światła (do ok. 70%), niską przepuszczalnością energii słonecznej (do 19%) oraz bardzo dobrą izolacyjnością cieplną (Ug = 1,0 W/m2K), uzyskiwaną dzięki właściwościom niskoemisyjnym powłoki" - mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska.
Ochronę przed nasłonecznieniem i przegrzewaniem się pomieszczeń zapewnia także m.in. refleksyjne szkło barwione w masie o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Eclipse AdvantageTM. Szkło to, charakteryzujące się podwyższonymi parametrami ochrony przed słońcem, dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej, co zapewnia szeroki wachlarz możliwości projektowych. „Szkło Pilkington Eclipse AdvantageTM stanowi niedrogie i efektywne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w mniejszych realizacjach, jak i w projektach na większą skalę" - podsumowuje Szymon Piróg.
Mniej energii z ciepłem w synergii
W obiektach mieszkalnych najwięcej energii zużywa się do ogrzewania budynków zimą. W tym przypadku zapotrzebowanie na energię można zmniejszyć m.in. dzięki zastosowaniu właściwie dobranego szkła w przeszkleniach obiektu np. szkła niskoemisyjnego Pilkington OptithermTM czy Pilkington K GlassTM N. „Szyby z powłoką niskoemisyjną Pilkington OptithermTM zapewniają wysoką izolacyjność cieplną. Zastosowanie tej powłoki w dwukomorowych szybach zespolonych pozwala osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Ug nawet do 0,5 W/m2K. Dzięki możliwości biernego pozyskiwania energii słonecznej przez okna, szyby z powłoką niskoemisyjną przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii grzewczej" - wyjaśnia Szymon Piróg. „W przypadku szyb jednokomorowych możliwe jest obecnie osiągnięcie wartości parametru Ug poniżej 1,0 W/m2K. Takie możliwości daje szkło niskoemisyjne Pilkington K GlassTM N, które w połączeniu z odpowiednio dobranym szkłem przeciwsłonecznym (np. Pilkington SuncoolTM 70/35) lub niskoemisyjnym (np. Pilkington OptithermTM S1) w jednokomorowej szybie zespolonej wypełnionej argonem umożliwia obniżenie wartości współczynnika Ug do poziomu 0,9 W/m2K" - dodaje Szymon Piróg.
Szkło do renowacyjnych zadań specjalnych
Osiągnięcie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej może stanowić wyzwanie w przypadku obiektów poddawanych znacznej renowacji, które są oceniane w systemie certyfikacji LEED. Istotne znaczenie ma tu zachowanie zabytkowego charakteru elewacji, a jej ważnym elementem są oryginalne okna. Do oryginalnych ram (jeśli są w dobrym stanie) często trudno - ze względu na ich szerokość - dopasować szyby zespolone o dobrych parametrach. W takich przypadkach rozwiązaniem jest szkło Pilkington SpaciaTM, które przy grubości szyby zbliżonej do pojedynczego szkła, zapewnia izolacyjność cieplną podobną do tradycyjnych jednokomorowych szyb zespolonych (współczynnik Ug wynoszący 1,1 W/m2K przy grubości jedynie 6,2 mm).
Szklana architektura z certyfikatem LEED na świecie
Nowoczesne rozwiązania i produkty szklane znajdują szerokie zastosowanie w światowej architekturze, przyczyniając się do uzyskania wysokiej oceny w systemie LEED. Przykładowo w budynku „The Michigan State University Federal Credit Union" w Michigan (USA), który otrzymał złoty poziom certyfikatu LEED, zastosowano wiele „zielonych" rozwiązań, w tym m.in. przeciwsłoneczne szkło o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Eclipse AdvantageTM EverGreen. Z kolei w obiekcie „Early Childhood Development and Parenting Center" w St. Louis (USA) użycie szkła Pilkington Eclipse AdvantageTM Arctic Blue i niskoemisyjnego szkła Pilkington Energy AdvantageTM w połączeniu z innymi energooszczędnymi rozwiązaniami pozwoliło zmniejszyć zużycie energii o ¼ (w porównaniu do standardowego budynku tego typu). Centrum należące do Uniwersytetu Stanowego Harris-Stowe zdobyło złoty certyfikat LEED.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »