Kultura, sztuka » Kultura

MOC SPOTKAŃ W POZNANIU – POWRÓT DO NAJLEPSZYCH POLSKICH TRADYCJI

MOC SPOTKAŃ W POZNANIU – POWRÓT DO NAJLEPSZYCH POLSKICH TRADYCJI
Zobacz więcej zdjęć »
Ponad 250 osób wzięło udział w „Mocy spotkań” w Poznaniu – pierwszym wydarzeniu, które odbyło się w ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań edukacyjnych promujących tradycyjną polską gościnność w nowoczesnym wydaniu.

24 kwietnia br. w Blow Up Hall do wspólnego stołu i rozmów zaprosili gospodarze: pasjonat smaku Pascal Brodnicki oraz ambasador naszego narodowego trunku Maciej Starosolski. Obaj niezwykle barwnie opowiadali o magii stołu, a także dzielili się wiedzą i doświadczeniem na temat sztuki degustacji polskich specjałów.

Czy należy mówić „smacznego”? Jaką symbolikę ma obrus rozścielany na biesiadnym stole? O czym należy rozmawiać, a jakich tematów unikać podczas biesiad w gronie najbliższych? Na te i inne pytania otrzymali odpowiedzi uczestnicy wydarzenia „Moc spotkań”. Był czas na rozmowy, na degustacje przygotowanych przez Pascala Brodnickiego specjałów, a także na pamiątkowe zdjęcia. Nie zabrakło też wiedzy o tym, które dania najlepiej komponują się z naszym narodowym trunkiem. A wszystko to w oprawie doskonałego humoru.

- Żyjąc na styku dwóch kultur mam dobre porównanie zwyczajów ucztowania w wersji francuskiej i polskiej. Francuzi, podobnie jak Polacy, są bardzo otwarci i gościnni. Idąc w gości, zawsze biorą coś ze sobą, w Polsce gospodarzowi często wręcza się trunek, we Francji – jest to zazwyczaj jedzenie. To, jak wygląda we Francji biesiada, zależy od regionu i tak samo jest też w Polsce. – mówi Pascal Brodnicki. Dodaje: Mieszkałem w Poznaniu przez kilka lat i wiele razy miałem okazję próbować tutejszy specjał czyli gzika. Dlatego też na spotkanie z mieszkańcami Poznania w ramach „Mocy spotkań” przygotowałem właśnie gzika w mojej autorskiej odsłonie. Przyrządzony został na bazie tradycyjnego przepisu, z którego korzystały babcie, przygotowując przyjęcia dla swoich najbliższych. Zaskoczeniem dla uczestników był ziemniak w postaci chipsa.

Świętowanie w domu przy suto zastawionym stole staje się coraz większym luksusem, co wiąże się głównie z coraz szybszym tempem życia. Moc spotkań" ma na celu przypomnieć o integracyjnej funkcji spotkań. Wydarzenie w Poznaniu było pierwszym z siedmiu na ogólnopolskiej trasie „Mocy spotkań". Przy tym samym stole usiądą mieszkańcy Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Katowic, Łodzi. Wielkie podsumowanie cyklu odbędzie się w czerwcu, w Warszawie.

 

Harmonogram cyklu Moc spotkań:

- 24.04 – Poznań, Blow Up Hall

- 25.04 – Wrocław, Zaklęte Rewiry

- 9.05 – Gdańsk, Centrum Stocznia Gdańska

- 14.05 – Katowice, Galeria Szyb Wilson

- 15.05 – Kraków, Forum Wydarzeń

- 21.05 – Łódź, Piotrkowska 217

- 15.06 – Warszawa, Plac Konesera 1

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Dodatkowe informacje oraz regulamin projektu znajdują się na stronie www.mocspotkan.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wydarzenia edukacyjne z cyklu Moc Spotkań objęło patronatem Muzeum Polskiej Wódki oraz Stowarzyszenie Polska Wódka.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (1)

  • avatar
    ~foodiedreamka.pl 2019-05-04 12:03:38

    było super, tutaj mój opis na blogu foodiedreamka.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »