Gospodarka » Żywność

Mogyi: jak powstaje popcorn?

Mogyi: jak powstaje popcorn?
Zobacz więcej zdjęć »
Popcorn ma o wiele bogatszą tradycję, niż mogłoby się początkowo wydawać. Zaskakujące jest także to, kto pierwszy wpadł na prażenie ziarenek kukurydzy…

Okazuje się, że pierwsze skojarzenie jest w tym przypadku mylne - to nie Amerykanom możemy przypisać zasługę wynalezienia popcornu, ale... mieszkańcom Meksyku. W urnach pogrzebowych Azteków sprzed 2 300 lat archeolodzy odnaleźli wizerunki bogów z prymitywnymi nakryciami głowy przestawiającymi właśnie popcorn. Do prażenia ziaren kukurydzy używano wówczas płytkich naczyń z otworem w pokrywie.

Kilkaset lat później, gdy w kierunku Ameryki żeglowali Europejczycy, popcorn był już doskonale znany na całym kontynencie. Udokumentowane zapiski francuskich osadników z XVII wieku mówią o jedzeniu popcornu przez Irokezów, którzy w swoim menu posiadali także... popcornową zupę i popcornowe piwo. O tym, jak popularny już wówczas był to przysmak świadczy fakt, że Indianie przynosili popcorn np. na negocjacje pokojowe z białymi czy też ofiarowywali go w prezencie Anglikom z okazji Święta Dziękczynienia. Od końca XIX wieku na amerykańskich ulicach, bazarach, festynach czy zabawach królowały maszyny do prażenia popcornu, ale prawdziwy boom na prażoną kukurydzę zrodził się w amerykańskich domach wraz ze wzrostem popularności odbiorników telewizyjnych. Popcorn z kina trafił pod strzechy, a Amerykanie całkowicie oszaleli na jego punkcie.

Jak powstaje popcorn?

Jak wiadomo, ziarenka kukurydzy pękają pod wpływem temperatury. To dlatego, że w środku każdego ziarenka znajduje się delikatne bielmo (rodzaj tkanki miękiszowej), z mikroskopijnymi cząsteczkami wody. Podczas prażenia woda zamienia się w parę wodną, rozsadzając ziarenko i wyrzucając bielmo na zewnątrz - w ten sposób otrzymujemy popcorn. Oczywiście nie z każdej odmiany kukurydzy można zrobić popcorn. Do tego celu służy specjalna odmiana, czyli tzw. kukurydza pękająca, pochodząca oczywiście z... Meksyku. Obecnie największym eksporterem kukurydzy pękającej jest kraj, który pierwszy bezgranicznie zakochał się w popcornie, czyli Stany Zjednoczone. Co ciekawe, w zależności od rodzaju ziarna kukurydzy, popcorn może mieć różne kształty - najczęściej jest to motylek („butterfly") lub grzybek („mushrooms").

Nie tylko w kinie

Popcorn nie jest już domeną kina. Obecnie, co ważne szczególnie w okresie karnawałowych spotkań z przyjaciółmi, przygotowanie popcornu w domu zajmuje maksymalnie 3 minuty. Czasy, w których prażenie małych ziarenek kukurydzy kończyło się co najwyżej przypalonym garnkiem, już dawno odeszły w zapomnienie, bo w XXI wieku wystarczy mikrofalówka i błyskawiczny popcorn w poręcznym, szczelnym opakowaniu (np. MICROPOP węgierskiej marki MOGYI). Węgrzy są kolejnym narodem, który uwielbia kukurydzę i może pochwalić się ogromnym doświadczeniem w jej wszechstronnym wykorzystywaniu. Nie jest łatwo zrobić naprawdę smaczny popcorn. Co ciekawe, również sama kukurydza dotarła do nas za pośrednictwem naszego bratanka i do szabli, i do szklanki - świadczy o tym sama nazwa, która pochodzi od węgierskiego ‘kukuruc'.

Podczas spotkań ze znajomymi nie musimy ograniczać się do tradycyjnego, solonego smaku popcornu, jako że w ofercie producenta znajdziemy także MICROPOP o smaku karmelowym, maślanym czy serowym.

www.mogyi.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

m.gorska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »