Dom » Wnętrza

Montaż podłogi – jak skrócić czas inwestycji?

Montaż podłogi – jak skrócić czas inwestycji?
Zobacz więcej zdjęć »
Czas to pieniądz – wiedzą to wszyscy. Zarówno inwestorzy prywatni, którym zależy na jak najszybszej możliwości wprowadzenia się do mieszkania, jak i komercyjni, którzy chcą maksymalnie skrócić czas na zwrot z inwestycji.

Pewne wymagania trudno jest obejść, ale na szczęście na rynku dostępnych jest kilka kluczowych produktów pomagających przyspieszyć prace związane z montażem posadzek.

O czasie realizacji posadzki decydują trzy podstawowe elementy: gotowość podłoża (jastrychu) do prac montażowych, długość trwania samego montażu oraz możliwość użytkowania wykończonej powierzchni. Te elementy różnią się w zależności od wybranej okładziny podłogowej. Uogólniając, możemy przyjąć, że najszybciej zamontować można posadzkę z tworzywa sztucznego, a najwięcej czasu zabierze ułożenie podłogi drewnianej.

Podłoże gotowe od zaraz!

Co do zasady, podłoże, na które mogą być montowane okładziny podłogowe powinno być wytrzymałe, pozbawione rys i spękań, gładkie, równe, czyste i niepylące. Niezwykle istotny jest również poziom wilgotności, zwykle podawany w skali CM. Jest to związane z przyjętym za normę pomiarem metodą karbidową. Wilgotność podkładu (jastrychu) cementowego w przypadku montażu podłóg powinna wynosić 2% CM, a w przypadku podkładu z ogrzewaniem podłogowym - 1,8% CM. Jeśli mamy do czynienia z podkładem anhydrytowym (gipsowym) wartości te muszą być znacznie niższe - odpowiednio 0,5% CM i 0,3% CM.

Niestety w realiach budowlanych, podłoża bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Ich kiepski stan uniemożliwia bezpośrednie podjęcie prac montażowych - przed nimi należy wykonać szereg czynności naprawczych, co przedłuża realizację inwestycji. Na szczęście producenci mas szpachlowych (naprawczych i wyrównujących) starają się wyjść tym problemom naprzeciw.

- Już od jakiegoś czasu wielu naszych klientów - przedstawicieli firm wykonawczych - poszukiwało na rynku produktów, które pozwalałby na zaoszczędzenie czasu. To poważna zmiana w stosunku do lat minionych, kiedy często głównym wyznacznikiem była cena - mówi Maciej Załęski, doradca techniczny firmy UZIN. - Obecnie czas wydaje się najcenniejszą walutą. Biorąc pod uwagę ten trend, nasi technolodzy opracowali rewolucyjne rozwiązania, których celem jest maksymalne skrócenie czasu pomiędzy poszczególnymi etapami realizacji - oczywiście przy zachowaniu najwyższych parametrów jakościowych.

Produkty, o których wspomina ekspert, pozwalają na oszczędności czasu na poziomie minimum 25%. Przykładem mogą być masy szpachlowe generacji S - UZIN NC 170 LEVELSTAR NEW oraz UZIN NC 112 TURBO. Obie pozwalają na rozpoczęcie montażu wykładziny PVC już po 6 godzinach od wylania masy!

- Czas ten jest oczywiście uzależniony od warunków otoczenia oraz grubości warstwy masy szpachlowej. Jednak w porównaniu z konkurencyjnymi masami premium, nasze produkty osiągają wyniki lepsze od 9 do nawet 24 godzin!

Na inwestycjach, w których krótki czas realizacji jest wręcz wymagany, stosuje się także rozwiązania naprawdę błyskawiczne - Za dobry przykład może tu posłużyć masa UZIN NC 172 BiTurbo, która w odpowiednich warunkach osiąga gotowość do układania wykładziny PVC już po... godzinie. Ten produkt był wykorzystywany m.in. przy remoncie Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie, gdzie ułożono 1500 mkw. nowej wykładziny w zaledwie 7 kalendarzowych dni, przy jednoczesnych pracach związanych z wymianą instalacji wentylacyjnej, hydraulicznej i elektrycznej. Wszystko dlatego, że był to maksymalny czas, w którym mógł być wyłączony z użytkowania oddział przed i pooperacyjny. Każdy dzień przestoju takiego oddziału to dla szpitala straty liczone w milionach złotych - na tak długi okres nie wyłączano go od 21 lat! - wyjaśnia Maciej Załęski.

W przypadku nowych, szybkich mas szpachlowych UZIN zaletą jest także gładkość powierzchni, którą otrzymuje się po ich wylaniu. To pozwala zaoszczędzić dodatkowe cenne godziny podczas szlifowania, aplikacja kleju jest dzięki temu jest lżejsza, a zużycie narzędzi mniejsze.

Ekspresowy montaż

Nie wszystkie okładziny podłogowe da się zamontować bardzo szybko. Tam, gdzie liczy się przede wszystkim czas, zwykle stosuje się wykładziny. Ich montaż jest łatwiejszy niż układanie parkietów. Może być jednak także jeszcze szybszy.

Wszystko dzięki tzw. systemom montażowym, które poza oszczędnością czasu, oferują prace niemal bez hałasu oraz brudu. - Technologia SwitchTEC i produkty SIGAN sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wykładzinę trzeba wymienić szybko i nie spowodować tym remontem dużego zamieszania - np. w salonach, butikach czy restauracjach - mówi ekspert marki UZIN.

Technologia, o której mowa, opiera się na tzw. suchym klejeniu przy użyciu folii nośnych. To rozwiązanie można zastosować także na starych, gładkich podłogach bez konieczności ich demontowania. Po zamontowaniu wykładziny PVC lub winylowe (LVT) można natychmiast użytkować i obciążać. Dodatkową zaletą jest prosty demontaż tak ułożonej wykładziny i odzyskanie wcześniejszej podłogi - folie nośne nie pozostawiają żadnych trudnych do usunięcia śladów. Tak prosty i szybki proces pozwala inwestorom na częstszą wymianę wykładziny bez wyłączania dostępności lokali. To znacznie ułatwia dopasowanie do zmieniających się ciągle trendów w aranżacji wnętrz.

Błyskawiczne wykończenie

Ostatnim etapem montażu podłogi jest jej wykończenie. Zabezpieczenie powierzchni nowej podłogi można i należy przeprowadzać nie tylko w  przypadku drewna, ale i wykładzin elastycznych. Jednak w przypadku tych pierwszych, zwykle jest ono bardziej czasochłonne.

Również na ten problem producenci chemii posadzkarskiej znaleźli rozwiązanie. - Najpopularniejsze rodzaje zabezpieczeń podłóg drewnianych to lakierowanie i olejowanie. W przypadku lakierowania standardowe produkty pozwalają na pełne obciążenie podłogi po kilkunastu dniach, a po zabezpieczeniu powierzchni tradycyjnymi olejami  musimy poczekać zwykle około tygodnia - wyjaśnia Dariusz Turski, manager marki PALLMANN. - Wcześniejsze, intensywne użytkowanie może doprowadzić do trwałych uszkodzeń oraz niepożądanych efektów wizualnych. Dlatego przy dużej presji czasowej, warto postawić na dedykowane szybkie rozwiązania.

Wśród olejów wyróżnia się PALLMANN MAGIC OIL 2K. Nieograniczona eksploatacja podłogi nim wykończonej jest bowiem możliwa już po 24 godzinach. Jest to produkt przeznaczony do zabezpieczenia miejsc, które będą szczególnie intensywnie użytkowane. - To rozwiązanie zastosowano m.in. podczas renowacji zabytkowego Pałacu w Jędrzychowicach. Niszczejący budynek znalazł swojego inwestora i rozpoczęto prace pod nadzorem wrocławskiego konserwatora zabytków. Czas na montaż nowego pakietu był bardzo ograniczony. W odświeżonych salach pałacu zaplanowano już bowiem wesele. Szybkie utwardzenie Magic Oil 2K pozwoliło na organizację hucznej imprezy zaledwie dwa dni po odbiorze podłogi!

Lakier zabezpieczający powierzchnię podłóg drewnianych standardowo schnie jeszcze dłużej niż typowe olejowoski. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się technologia utwardzania promieniami UV. System PALLMANN X-LIGHT pozwala na użytkowanie podłogi lakierowanej niemal natychmiast po zakończeniu jej utwardzania - już po ok. 12 godzinach.

-  System ten składa się z lakieru podkładowego, nawierzchniowego oraz samobieżnej maszyny do utwardzania powierzchni promieniami UV - mówi Dariusz Turski. - To ta sama technologia, którą stosuje się do utwardzania wypełnień w stomatologii. Ostatnio rozwiązanie to sprawdziło się w praskim hotelu IMPERIAL - wieczorem rozpoczęto lakierowanie, a rano obiekt był już użytkowany.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NiebieskiOcean

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »