Dom » Architektura

Muzeum Imigrantów z Ameryki Łacińskiej w Miami

Muzeum Imigrantów z Ameryki Łacińskiej w Miami
Zobacz więcej zdjęć »
Horyzontalna i niezwykle oryginalna w formie bryła muzeum w Miami pretenduje do stania się pomnikiem wszystkich imigrantów, którzy przybyli na wybrzeża Florydy w przeszłości. Ma także stać się symbolem dynamicznie rozwijającego się wielokulturowego miasta.

Projekt przewiduje usytuowanie budynku bezpośrednio przy linii brzegowej South Beach w Miami (USA) – bryła zaczyna się na brzegu i ciągnie kilkadziesiąt metrów w głąb oceanu, tym samym sprawiając wrażenie, że unosi się nad wodą. W rzeczywistości budynek umieszczony jest na molo. Do jego wybudowania przewidziano użycie materiałów budowlanych odpornych na działanie silnych wiatrów i słonej wody. Także aerodynamiczny kształt obiektu ma na celu ochronę muzeum przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Ważną inspiracją dla zewnętrznej formy były właśnie szczególne uwarunkowania przybrzeżnego środowiska i pojawiające się tu cyklicznie huragany. Biała elewacja przypomina wielką falę morską i podkreśla dynamiczny charakter kształtu budynku.

Największe znaczenie w tworzeniu bryły muzeum miała jednak historia imigrantów z Ameryki Łacińskiej. Jego skręcona, żebrowana forma symbolizować ma skomplikowane emocje związane z opuszczaniem ojczyzny przez imigrantów i ich tragiczne losy w drodze do ziemi obiecanej – Florydy. Widoczny z daleka nieregularny, nieco agresywny kształt budynku ma być jak mantra przypominająca o dramatycznej historii. Nietypowy kształt budynku znalazł odzwierciedlenie także we wnętrzach, uzmysławiając odwiedzającym o wysiłku i trudach, które musieli pokonać latynoamerykańscy imigranci. Do ich doświadczeń i uczuć odwołują się funkcjonalnie zaaranżowane wnętrza budynku. Odwiedzający poznają ich historię nie tylko poprzez pokazy i wystawy, ale przede wszystkim poprzez odczucia wynikające z przebywania w przestrzeni muzeum.

Autorem projektu jest Polak, Maciej Zawadzki. Projekt walczy o tytuł najlepszego budynku publiczności na świecie mijającego roku – People's Choice Award 2011. Głosowanie pod adresem: http://openbuildings.com/buildings/miami-pier-museum-of-latin-american-immigrants-profile-40463#.

http://opendoor.pl/swiat/muzeum-imigrantow-z-ameryki-lacinskiej-w-miami/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

http://www.opendoor.pl
http://www.opendoor.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »