Kultura, sztuka » Muzyka

Muzyczne spotkanie „Schaeffer elektronicznie”

Muzyczne spotkanie „Schaeffer elektronicznie”
Zobacz więcej zdjęć »
Zapraszamy na koncert muzyki elektronicznej oparty o twórczość Bogusława Schaeffera. Wydarzenie jest częścią XII edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA. To muzyczna fuzja odległych na pozór kultur wysokiej i alternatywnej, ukazująca ich wspólne, eksperymentalne korzenie.

19 stycznia 2021 r. o godz. 14.00 na antenie Radia Jazz zostanie nadany koncert „Schaeffer elektronicznie”. Będzie go można wysłuchać w ramach pasma JazzPRESSjonizm, które prowadzi Piotr Wickowski. Muzycy Mateusz Adamczyk i Piotr Zaufal wykonają: 8 utworów na fortepian cz.II, Monosonata, Streichquartett, 4H/1P, Equivalenze Sonore, Course Jazz, Collage and Form z repertuaru profesora Schaeffera.

Po emisji koncertu w Radiu Jazz, nagrany materiał będzie można odsłuchać w kanałach social media (YouTube, Facebook) Fundacji Aurea Porta. W promocję projektu włączyli się również sami muzycy oraz patroni medialni: Legalna Kultura, e-Teatr.pl (Instytut Teatralny), Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, AICT Polska oraz Radio Jazz.

„Schaeffer elektronicznie” to muzyczne wydarzenie, które jest przykładem kooperacji twórczej pomiędzy tzw. „kulturą wysoką” z kulturą alternatywną. Koncert został zrealizowany jako jedno z wydarzeń XII edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA z inicjatywy Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, która zajmuje się promocją sztuki współczesnej, a w szczególności propagowaniem dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera. Celem projektu „Schaeffer elektronicznie” jest dotarcie z muzyką Bogusława Schaeffera do nowego grona odbiorców, entuzjastów sztuki współczesnej w kraju i zagranicy, w tym do młodzieży oraz rozpowszechnianie dzieł Mistrza na przykładzie żywej sztuki w multidyscyplinarnej odsłonie twórców muzyki elektronicznej.


- Wspólnie z moim przyjacielem Mateuszem Adamczykiem mamy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w projekcie „Schaeffer elektronicznie”, w którym przenosimy w sferę muzyki elektronicznej fragmenty twórczości Bogusława Schaeffera. Motywem przewodnim naszej pracy jest zmiana. Profesor Schaeffer w swojej książce „Wstęp do kompozycji” nazywał zmianę istotą sztuki. My widzimy tę zmianę przede wszystkim w szumie i eksperymentalnych ambientach, które nas otaczają. Sam profesor mówił, że szczególnie inspirował go szum tramwajów, który słyszał, gdy mieszkał w Krakowie. My również pokazujemy dzieła Schaeffera właśnie przez pryzmat różnego rodzaju szumów, dystraktorów. Wykorzystujemy nowe brzmienia, rearanżujemy, reinstrumentalizujemy, przedstawiamy schaefferowski świat w postindustrialnych dźwiękach – mówi Piotr Zaufal.

- Kiedy pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Bogusława Schaeffera na studiach muzycznych, miałem raczej sceptyczne odczucia. Z perspektywy czasu i doświadczeń muzycznych wiem, że wtedy nie byłem gotowy na „poszukiwania”, do których Profesor nas inspirował. Dziś owo poszukiwanie zmiany w sztuce, do której zachęcał, jest moją artystyczną drogą. Eksperymentowanie stało się nieodzowną częścią tworzenia. Inaczej patrzę też na bogaty, wymykający się z wszelkich ram i łączący wiele sztuk dorobek Mistrza Schaeffera. Gdy wraz z Piotrem Zaufalem zostaliśmy zaproszeni do współtworzenia projektu „Schaeffer elektronicznie”, pomyślałem, że jest to doskonała okazja do przedstawienia naszej wizji alternatywnej muzyki elektronicznej w oparciu o dzieła kompozytora. Mamy nadzieję, że nasz udział przybliży nieco twórczość profesora szerszej publiczności. Zapraszamy. – dodaje Mateusz Adamczyk.

Koncert „Schaeffer elektronicznie” jest częścią 12. Ery Schaeffera i uzupełnieniem głównego wydarzenia, które odbyło się 23 listopada br. jako transmisja online rozpięta między kontynentami i łącząca artystów Z Nowego Świata ERA SCHAEFERA w L.A. i w Warszawie uczestniczących w spektaklu pt. „Planeta Schaeffer”.

- Promocja polskiej sztuki współczesnej na przykładzie bogatej i różnorodnej twórczości Bogusława Schaeffera jest promocją w najlepszym wydaniu dla Mazowsza i Warszawy jako nowoczesnej europejskiej stolicy z bogatą ofertą kulturalną i miejsca rozwoju multidyscyplinarnej awangardy XXI w.  Do współpracy przy projekcie „Schaeffer elektronicznie” zaprosiliśmy współczesnych twórców muzyki elektronicznej, którzy swoją interpretacją utworów Schaeffera mogą dotrzeć do przedstawicieli artystów młodego pokolenia. Koncert jest promowany m.in. poprzez współpracę z uczelniami artystycznymi. Jest to niejako hołd złożony Bogusławowi Schaefferowi, który wykracza poza oczywiste schematy i przestrzeń sztuki "wysokiej” - tłumaczy Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna FPS AUREA PORTA.

Obydwaj muzycy zaangażowani w projekt „Scheaffer elektronicznie” byli nominowani do nagrody Fryderyki w kategorii muzyka poważna – kameralistyka za album „Magia del Tango”, nagrany z Marcinem Wyrostkiem oraz zespołem Corazon, z którymi od kilku lat biorą udział w festiwalu Era Schaeffera. Mateusz Adamczyk - instrumentalista, skrzypek, muzyk sesyjny, operuje między różnymi gatunkami muzycznymi od klasyki i jazzu po muzykę elektroniczną, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Escola Superior de Musica de Catalunya w Barcelonie, gdzie studiował na wydziale muzyki klasycznej. Ambasador w Polsce europejskiego ruchu artystycznego twórców #Worldunplugged. Piotr „Cufal” Zaufal – basista, aranżer, muzyk sesyjny (nagrał ok. 30 płyt w zespołach ze Śląska), absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zagrał ponad 700 koncertów z Marcinem Wyrostkiem w zespołach Coloriage i Corazon, ponad 50 koncertów z Kayah, około 30 koncertów z Mateuszem Adamczykiem i międzynarodową grupą The Johny Freelance Experience.  

Projekt zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i sfinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założona w 2001 roku przez śp. aktora Marka Frąckowiaka w celu promocji polskiej sztuki współczesnej. Od ponad 10 lat archiwizuje, digitalizuje i upowszechnia dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera (materiały są dostępne na www.aureaporta4schaeffer.pl), m.in. poprzez organizację Festiwalu ERA SCHAEFFERA. Odbyło się już dwanaście edycji Festiwalu, który jest związany z Warszawą, ale gościnnie pojawia się w innych polskich miastach i za granicą np. w Paryżu, Madrycie czy Edynburgu. Ostatnia, XII ERA SCHAEFFERA, miała miejsce 23.11.2020 r. jako wydarzenie online rozpięte między kontynentami i łączące artystów w Warszawie - spektakl pt. „Planeta Schaeffer” i Z Nowego Świata ERA SCHAEFERA w L.A.  

Prof. Bogusław Schaeffer (1929 - 2019) był jednym z najbardziej wszechstronnych wśród polskich współczesnych twórców. Dzięki różnorodności twórczej zyskał miano Leonarda da Vinci XXI wieku. Zajmował się muzyką, literaturą, filozofią, teatrem, sztukami plastycznymi oraz pedagogiką, publicystyką i reżyserią. Stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne, grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji warto wymienić: 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci schaefferowskich dramatów byli znani polscy aktorzy, m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak. Muzyczne dzieła Schaeffera wielokrotnie inspirowały muzyków z całego świata prezentujących różne style muzyczne. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”. Jego pogląd na sztukę odzwierciedla się w autorskiej twórczości, również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Justyna Kurowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »