Firma » Biznes

Muzyka a produktywność

W jaki sposób muzyka wpływa na nas podczas pracy? Zwiększa a może zmniejsza produktywność.

 Na Uniwersytecie Cornella postanowiono przebadać ocenę efektywności pracy podczas słuchania muzyki oraz odpowiedzieć na nurtujące ludzkość pytanie o to, jakiej muzyki w pracy powinno się słuchać. Eksperyment przeprowadzono dzieląc uczestnikow na trzy grupy. Pierwsza grupa słuchała dwóch utworów: Brown Eyed Girl – Van Morrisona i Walking on Sunshine – zespołu Katrina and the Waves, drugiej grupie odtwarzano nagrania heavymetalowe, a trzecia grupa nie słuchała niczego.

Czy muzyka wpływa na produktywność?

Okazuje się, że tak. Osoby z pierwszej grupy podczas słuchania muzyki nie dość, że zwiększyły swoją produktywność to jeszcze chętniej współpracowały z innymi osobami. Z badań wynika, że przyczyną tego jest uwalniana w mózgu dopamina podczas słuchania muzyki. Muzyka pobudza umysł niczym filiżanka mocnej kawy czy krótki spacer i jest idealnym lekarstwem na tzw. „popołudniowy kryzys w pracy”.

Tym tematem szczególnie powinny zainteresować się osoby, których praca jest zazwyczaj monotonna. Z badań przeprowadzonych przez Applied Ergonomics wynika, że pracownicy wykonujący powtarzalne czynności byli dużo bardziej dokładni i popełniali zdecydowanie mniej błędów, kiedy pracowali przy muzyce. Inne badania, których wyniki podaje American Medical Association, dowodzą, że nawet bardzo wymagająca praca chirurga przebiega dużo sprawniej przy dźwiękach muzyki.

Jakiej muzyki słuchać w pracy?

Pozostaje kwestia jakiej muzyki słuchać, aby faktycznie wzmocnić tę produktywność. Poniżej kilka pomysłów podzielonych ze względu na gusta i preferencje muzyczne – podobnie stworzyliśmy nasze playlisty z muzyką do pracy.

Muzyka klasyczna

Ma największy wpływ na nasz umysł - znacznie pobudza i przyspiesza proces reagowania na czynniki zewnętrzne, co sprawia, że szybciej podejmujemy decyzje. Podczas słuchania muzyki klasycznej występuje tak zwany „efekt Mozarta”, który zapewnia nieznaczną poprawę zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej.

Muzyka z filmów i gier komputerowych

To raczej podkład muzyczny - szczególnie polecany dla osób, które w swojej pracy muszą się skupić. Zaprojektowana w taki sposób, aby nie odciągać uwagi od akcji, która dzieje się w grze.

Muzyka elektroniczna

Nie rozprasza, jest dynamiczna i pobudza do działania. Bardzo łatwo dopasować ją do trybu pracy.

Muzyka natury

Szum lasu lub morza, Spiew ptaków, odgłosy wodospadu lub górski potok – relaksują i pomagają skupić na wykonywanej pracy.

Muzyka zagraniczna

Jeśli potrzebujesz śpiewanych piosenek to warto poszukać piosenek śpiewanych w języku obcym – w ten sposób nie będziesz musiał skupiać się na tekście.

Muzyka to idealne narzędzie do pracy – inspiruje, pomaga się skupić oraz nadaje pracy tempo. Warto pomóc sobie oraz swoim pracowników odtwarzając muzykę w biurze, sklepie czy innym lokalu (jaką muzykę wybrać do lokalu i jaką muzykę odtwarzać w hotelu i restauracji?). Pośród wielu gatunków muzycznych na pewno znajdziecie taki, który pasuje do Waszego profilu pracodawcy i sprawi, że efekty pracy będą dużo lepsze.

Muzyka także zwiększa efektywność zakupową wśród klientów (tzw. marketing sensoryczny lub audomarketing) – to szczególnie ważna informacja dla prezesów i managerów lokali i firm usługowych. Znajdź odpowiednią dla Ciebie playlistę do biura i ciesz się nową jakością pracy!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

APR Media
http://aprmedia.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »