Dom » Nieruchomość

Na co zawracamy uwagę podczas zakupu mieszkania?

Na co zawracamy uwagę podczas zakupu mieszkania?
Zobacz więcej zdjęć »
Cena i lokalizacja to niezmiennie najważniejsze czynniki, na które zwracamy uwagę podczas zakupu mieszkania – wynika z tegorocznego badania rynku nieruchomości przeprowadzonego przez TNS Polska. Dwukrotnie mniejsze znaczenie przykładamy do powierzchni i liczby pokoi.

Kto kupuje mieszkania?

Kupowanie mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Wyszukanie i wybór odpowiedniej oferty wymaga czasu, dobrego zastanowienia, a często również wzięcia kredytu. Wśród przebadanych przez TNS Polska respondentów ponad połowę (52%) stanowiły osoby w wieku 40-49 lat. Najmłodsi kupujący (do 39 roku życia) to z kolei 40% przebadanych, a najstarsi (powyżej 50.) - 8%.

 

Co jest ważne przy podejmowaniu decyzji?

2015

2014

Cena

68

64

Lokalizacja

55

62

Powierzchnia

34

32

Liczba pokoi

33

28

Dogodna komunikacja

22

25

Rynek wtórny, pierwotny

22

24

Rozkład pomieszczeń

22

11

Balkon/taras

15

18

Piętro

11

6

Opinia o deweloperze

10

11

Źródło: TNS Polska dla OtoDom.pl

 

Cena najważniejsza

Przy podejmowaniu decyzji najważniejsza była cena - taki czynnik wskazało 68% respondentów. To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy na wartość mieszkania wskazywało 64% Polaków. Z czego wynika rosnące znaczenie ceny?

Zdaniem Teresy Witkowskiej, dyrektora sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park w Warszawie, decydujące znaczenie ma wkład własny: - Od stycznia przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego musimy na wstępie zapłacić 10% wartości nieruchomości – to dwukrotnie więcej niż jeszcze przed rokiem. Taki obowiązek sprawia, że szukamy jak najtańszych nieruchomości. Czasami wymaganą wpłatę można pokryć z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety wymagania są surowe, więc nie każdy może je spełnić – tłumaczy.

Ekspert rynku nieruchomości zwraca uwagę, że znaczenie ceny może rosnąć. - W kolejnych latach wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym będzie nadal podwyższana - od 2016 r. będzie musiał wynosić 15%, a od 2017 r. – 20% - zauważa Teresa Witkowska.

 

Lokalizacja traci na znaczeniu

Drugi najważniejszy dla nas czynnik to lokalizacja. Co ciekawe, w porównaniu z zeszłym rokiem straciła na znaczeniu. Kiedy w 2014 roku wskazywało ją 62% Polaków, w tym roku było to już „jedyne” 55% badanych. Teresa Witkowska zwraca uwagę, że dzięki inwestycjom, które miały miejsce w ostatnim czasie, Polacy przestali obawiać się zamieszkania z dala od centrum: - Dzięki dobrej infrastrukturze i dużej dostępności samochodów, większa odległość przestała nas przerażać. Szybciej poruszamy się między dzielnicami, dlatego odległość przestaje być przeszkodą – dodaje.

Trzecie miejsce przypadło powierzchni (34%), którą wskazano niemal tyle samo razy, co liczbę pokoi (33%). W porównaniu z zeszłym rokiem przywiązujemy do nich mniejszą wagę (odpowiednio o dwa i pięć punktów procentowych). Tak jak w ubiegłych latach, najbardziej pożądane okazały się mieszkania dwu- i trzypokojowe, o powierzchni od 51 do 60 metrów kwadratowych.

 

Przystępna cena i dobra lokalizacja

Zdaniem Teresy Witkowskiej cena i lokalizacja są kluczowe podczas podejmowania decyzji: – Rządowy program Mieszkanie dla Młodych ma wpływ na wybór kupujących – narzucone limity często zmuszają do zamieszkania z dala od centrum. Na osiedlu Alpha Park udowadniamy, że przystępną cenę i dobrą lokalizację można pogodzić. Nasze apartamenty mieszczą się w limicie MdM, a bliskość Alei Jerozolimskich zapewnia szybki dojazd do centrum. Dodatkowo odważnie poszerzamy ofertę o nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które ułatwią mieszkańcom życie oraz sprawią, że rachunki będą niższe.

Na osiedlu Alpha Park panele słoneczne przerobią energię słońca na energię elektryczną, która zasili lampy uliczne. Te również będą wyjątkowo oszczędne, ponieważ zaplanowano tu oświetlenie ledowe. Ciekawym rozwiązaniem będzie zbieranie wody deszczowej, a następnie wykorzystanie jej do nawadniania terenów zielonych.

Eksperci oceniają, że klienci – nawet ci deklarujący zaangażowanie w ekologię – najpierw będą kierowali się ceną mieszkania, a dopiero w dalszej kolejności dodatkową ofertą. Alpha Park udowadnia, że zastosowanie ekologicznych technologii nie musi wpływać na ceny mieszkań.

 

Więcej informacji na stronie www.redalpha.pl.

 

Osiedle Alpha

Kompleksowe osiedle na warszawskim Ursusie. Charakteryzuje się przemyślaną architekturą zewnętrzna i jednolitym stylem zabudowy. Inwestycję prowadzi firma RED Real Estate Development, która na polskim rynku działa od 10 lat. Budowa osiedla Alpha rozpoczęła się w 2007 roku. Dotychczas zrealizowano trzy etapy – w sumie 450 mieszkań.

W czerwcu 2014 roku rozpoczęła się budowa kolejnego etapu – osiedla Alpha Park. W trzech budynkach powstanie 180 mieszkań, a pierwsze z nich zostaną oddane do użytku w I kwartale 2016 roku. Osiedle jest zamknięte, monitorowane i chronione. Mieszkania posiadają ponadprzeciętnie duże balkony lub tarasy. Do dyspozycji jest podziemny parking, wspólne patia oraz place zabaw. Nowy etap zostanie wzbogacony
o rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, które przyczynią się także obniżenia kosztów eksploatacji części wspólnych, m.in. fotowoltaikę (panele słoneczne, z których energia posłuży na przykład do zasilania lamp ulicznych) czy nawadnianie osiedlowych terenów zielonych wodą deszczową.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (2)

 • avatar
  diana_34 2016-01-28 16:16:40

  ja przede wszystkim radzę zwrócić uwagę na jakość wykonania stolarki - i okien, i drzwi. Jeśli drzwi i okna są dobrze zamontowane, to i rachunki za ogrzewanie nie zrujnują domowego budżetu.

 • avatar
  ~Anita 2015-09-25 19:35:06

  Wraz z mężem wybraliśmy nowoczesny kompleks mieszkalny „Żyj Kolorowo” w Zabrzu, ponieważ to bardzo starannie zaprojektowana zabudowa z elegancką architekturą wykonana wysokiej jakości materiałów. Osiedle usytuowane w cichym i spokojnym miejscu, doskonała infrastruktura :
  przedszkole
  szkoła podstawowa
  gimnazjum
  liceum ogólnokształcące
  apteka
  centrum handlowe
  przystanek tramwajowy, autobusowy
  coś można chcieć więcej?
  W finalizacji przedsięwzięcia pomogła nam załoga kompetentnych pracowników z Trojan Developer (www.trojan.katowice.pl)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »