Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Na jakie niedogodności narażona jest kobieta w ciąży?

Na jakie niedogodności narażona jest kobieta w ciąży?
Zobacz więcej zdjęć »
Praktycznie każda kobieta skarży się na jakieś dolegliwości związane z ciążą. Nieprzyjemne objawy są w dużym stopniu indywidualne i uzależnione między innymi od poziomu hormonów. Na szczęście wiele z tych niedogodności można złagodzić.

Pierwsze nieprzyjemne symptomy związane z ciążą mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach. Wiele kobiet skarży się między innymi na mdłości i wymioty. Z czasem zaczynają się również inne nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Niestety podwyższony poziom progesteronu oraz ucisk powiększającej się macicy mają wpływ na funkcjonowanie żołądka oraz jelit. W związku z tym pojawia się między innymi zgaga. Część ciężarnych może doświadczać również zaparć.

Pierwsze problemy 

Wraz z powiększaniem się brzucha zaczynają się bóle kręgosłupa, który jest nadmiernie obciążony. Kobiety w ciąży mogą narzekać na skurcze łydek oraz ogólne osłabienie i zmęczenie. Trzeba przygotować się również na zawroty głowy, a nawet omdlenia. Jest to wynik problemów z krążeniem. Do omdleń zazwyczaj dochodzi przy szybkiej zmianie pozycji ciała, na przykład gwałtownym wstawaniu.

Jak sobie radzić 

Sposoby na komfortową ciążę to przede wszystkim dbanie o odpowiedni odpoczynek oraz relaks, zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem. Lekka dieta bogata w błonnik i regularne posiłki pozwolą na zmniejszenie dolegliwości takich jak zaparcia oraz zgaga. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku pozwoli zminimalizować także wypicie szklanki mleka. Na mdłości zazwyczaj pomaga delikatna herbata z imbirem i mała przekąska zaraz po przebudzeniu. W przypadku pojawienia się bólów kręgosłupa, warto zdecydować się na ćwiczenia przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Ćwiczyć można w domu, ale także w klubach fitness, które coraz częściej oferują zajęcia dla przyszłych mam. Dobrym pomysłem będzie także zrezygnowanie z butów na obcasie i zastąpienie ich wygodniejszym obuwiem z płaskimi podeszwami.

Oczekiwanie na narodziny dziecka powinno być radosnym czasem w życiu każdej kobiety. Warto zatroszczyć się o to, żeby ograniczyć nieprzyjemne objawy związane z ciążą i w pełni cieszyć się tym okresem. Trzeba także pamiętać, że jest to chwila, gdy naprawdę warto zadbać o siebie z wrócić uwagę na zdrowie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mateusz JakSoać

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »