Kultura, sztuka » Kultura

„Na krawędzi światła” – druga odsłona prac prof. Ewy Zawadzkiej w XANADU

„Na krawędzi światła” – druga odsłona prac prof. Ewy Zawadzkiej w XANADU
Zobacz więcej zdjęć »
Na pewnym etapie dojrzały artysta wie, że nie zawsze chodzi o znajdowanie odpowiedzi – czasem wystarczy umiejętnie zadawać pytania.

Tak można spuentować twórczość prof. Ewy Zawadzkiej. Swoje rozważania o świetle i architekturze Zawadzka snuje już od wielu lat i w wielu technikach – zarówno w malarstwie, jak i w grafice czy fotografii. Efektem tych eksperymentów jest wystawa „Na krawędzi światła”, której wernisaż odbędzie się w przestrzeni Galerii Xanadu przy ul. Hożej 51 w Warszawie 15 maja 2019 r. w godz. 18:00-21:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 czerwca 2019 r.

To już druga wystawa prof. Ewy Zawadzkiej, jaką można podziwiać w Xanadu. Tym razem jednak zawiera ona wyłącznie prace malarskie, które powstały z inspiracji podróżami. Da się w tych płótnach odnaleźć wiele wpływów. Składa się na nie bowiem nie tylko rodzinny śląski krajobraz wraz z mocno brutalistycznymi rozwiązaniami tamtejszej architektury. W tej odsłonie towarzyszyć będziemy między innymi fascynacji artystki ormiańskimi kościołami. Choć „ormiańskość” to tylko część większej całości, którą proponuje nam Zawadzka.

 Malarstwo Zawadzkiej zawsze było oparte na złudzeniu głębi i przestrzenności. W ostatnich pracach to wrażenie  jest jeszcze silniejsze i bardziej przejmujące, czemu dodatkowo sprzyja chłodna gama barw, bardzo elegancka, a przy tym stwarzająca jeszcze więcej przestrzeni do zadumy i indywidualnych refleksji  komentuje Agnieszka Gniotek kuratorka wystawy oraz właścicielka galerii Xanadu. I dodaje: - Każdy malarstwo prof. Zawadzkiej odbiera inaczej. Dla niektórych oglądających jest ono nostalgiczne, inni z kolei podkreślają emanującą z niego siłę.

W innych obecnych na wystawie pracach  od niewielkich w formacie, ale intensywnie przesyconych elementami konstrukcyjnymi, po obrazy wielkoformatowe  możemy zaobserwować, w jaki sposób artystka buduje kolejne nawarstwiające się plany, komplikując kompozycję, sącząc świetlne smugi i rozpraszając mrok wpadającym przez szczeliny słońcem. Jednak celem nie jest tu czysto dekoracyjna układanka, lecz zaprezentowanie dojmującej postaci sacrum przenikającego do świata materii. Zaś w warstwie malarskiej jest to gra struktur i faktur, tego, co gładkie, z tym, co porowate, matowej czerni z wibrującą jasnością.

Prace prof. Zawadzkiej obecne są w Xanadu w stałej ekspozycji, dlatego też  jak przyznaje Agnieszka Gniotek  często przykuwają wzrok odwiedzających galerię miłośników sztuki. Nikogo też nie pozostawiają obojętnym. Często pojawiają się opinie, że jest to twórczość wyjątkowo przejmująca i budząca pokorę, ale też niekończącą się fascynację.

Ewa Zawadzka (ur. 1950) ukończyła Wydział Grafiki filii krakowskiej ASP w Katowicach. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Intermediów i Scenografii tej uczelni. Jest też laureatką licznych nagród, m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki we Fredrikstand w Norwegii (1993), Złotego Medalu międzynarodowego Triennale w egipskiej Gizie (1986, 1994) oraz nagrody regulaminowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2004). Autorka wielu wystaw indywidualnych - m.in. w Ustce, Częstochowie czy Chełmie - a także zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami - m.in. w Japonii, Hiszpanii, Włoszech i USA. Jej prace znajdują się w m.in. zbiorach: Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Narodowe, Warszawa; Muzeum Narodowe, Kraków; Museé d’Art Moderne du Nord, Lille; Graphische Sammlung Albertina, Wien; Museum of Contemporary Prints, Kunsthalle, Nürnberg; Modern Art Center, Kyoto;  Collection University of Alberta, Edmonton; XYLON-Museum, Schwetzingen; Lilja Collection. 

Wystawę „Na krawędzi światła" będzie można oglądać do 1 czerwca 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. od 12:00 - 19:00, a w soboty w godz. 11:00 - 16:00.

Wernisaż: 15 maja 2019 r. godz. 18:00 - 21:00

Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul Hoża 51 w Warszawie.

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych, którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

http://www.galeriaxanadu.pl

https://www.facebook.com/galeriaxanadu/

https://www.instagram.com/xanadu_gallery/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »