Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Na terenie Olivia Business Centre powstał ogród kieszonkowy

Na terenie Olivia Business Centre powstał ogród kieszonkowy
Zobacz więcej zdjęć »
Prime B, najnowszy budynek z Olivia Business Centre wzbogacił się o ogród kieszonkowy, stworzony przez Maurę Zaworską i Łukasza Platę, utytułowanych polskich architektów krajobrazu.

Zdjęcia: https://we.tl/t-tk94ZqcmEB

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Prime B, najnowszy budynek z Olivia Business Centre wzbogacił się o ogród kieszonkowy, stworzony przez Maurę Zaworską i Łukasza Platę, utytułowanych polskich architektów krajobrazu.

 

Zieleń w przestrzeni miejskiej to ostatnio gorący temat. Inwestorzy najczęściej traktują zieleń jak barierę w procesach realizacji inwestycji, tocząc wielomiesięczne spory z urzędnikami i konserwatorami zabytków o możliwość wycinki drzewostanu. Tymczasem znawcom tematu ciężko jest przecenić rolę terenów zielonych w utrzymaniu i rozwoju dobrostanu człowieka. Tę istotę doskonale rozumie Olivia Business Centre, które ukończyło właśnie prace nad stworzeniem kolejnego terenu zielonego na swoich ogólnodostępnych przestrzeniach. Tym razem jest to nowy ogród kieszonkowy.

 

Koncepcja parku kieszonkowego zakłada tworzenie niewielkich zieleńców pomiędzy działkami zabudowanymi, stanowiących enklawę zieleni w mniej lub bardziej zwartej zabudowie miejskiej, wśród najbardziej nawet zurbanizowanych rejonów miasta. Najkrócej można go określić jako wprowadzanie zieleni w nawet najgęściej zabudowane tereny. Pojęcie to pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jednym z pierwszych parków kieszonkowych jest Paley Park, założony w Nowym Jorku w roku 1967. W Polsce trend tworzenia parków kieszonkowych stał się popularny dopiero w drugiej dekadzie XXI w. Jako ciekawostkę można dodać, że parki kieszonkowe zakładane były w Gdyni tuż po II Wojnie światowej, ale wtedy nie posługiwano się jeszcze tą nazwą.

 

Odczytywanie i tworzenie relacji pomiędzy naturą i miastem staonowi proces projektowy podlegajacy ciągłej zmianie. – mówi Maura Zaworska, autorka projektu ogrodu kieszonkowego w Olivii Business Centre. Relacja ta, wziąż jest dla mnie inspiracją przy kreowaniu nowych przestrzeni wypełnionych zielenią. Człowiek przez wieki swą przyrodniczą część istoty traktował jako coś zewnętrznego, co trzeba opanować i zdyscyplinować. Zmiana myślenia o samym sobie i postrzeganie siebie jako istoty, która jest częścią przyrody i której naturą jest tworzenie kultury, doprowadziło w ostatnim czasie do rekonceptualizacji relacji pomiędzy naturą i miastem, a w konsekwencji do powstania nurtu projektowego polegającego na „odtwarzaniu krajobarzów”. Potraktowanie przyrody i wymagań inwestora, jako elementów dopełniających się i powiązanych ze sobą w sposób nieprzypadkowy wytyczyło ideę projektu zbliżoną do idei parków kieszonkowych.

 

Nowy ogród kieszonkowy wypełnia łącznie 50 gatunków roślin i obejmuje teren pomiędzy Olivią Star, a budynkiem Prime B. Celem, jaki przyświecał inwestorowi było stworzenie przyjaznej przestrzeni zielonej, która aktywnie oddziałuje na ludzi. Maura Zaworska, tworząc tę przestrzeń, przyjęła sobie za cel pobudzanie wszystkich zmysłów człowieka: Zmysłowy ogród uaktywnia zmysł wzroku poprzez wprowadzone kolory, dotyku, dzięki roślinności o różnych fakturach liści (igieł), zapachu, jeśli zaprojektowane są rośliny, które wydzielają intensywny aromat (hiacynty i zioła), słuchu, dzięki szumiącym na wietrze trawom, i ptakom, które być może przylecą, a także smaku, gdyż jako ciekawostkę dodam że świdośliwa, która rośnie w OBC ma jadalne, wyjątkowo smaczne owoce. Wszystkie wymienione zabiegi zastosowałam w ogrodach OBC licząc na zaspokojenie potrzeb pracowników i odwiedzających gości. – podkreśla Maura Zaworska. Co więcej zieleń zaprojektowana została również w taki sposób, aby w różnorodny sposób kształtowała otoczenie o różnych porach roku. Kompozycja roślinna zakłada wprowadzenie kolorów białych różowych i czarnych w okresie wiosennym, niebieskich, lawendowych i białych w okresie letnim, żółtych, pomarańczowych jesienią oraz czerwonych zimą. Całość zakomponowana jest w sposób umożliwiający utrzymanie ciągłości i efektu zdobniczego w aspektach kolejnych pór roku. Można powiedzieć, że kolejne kolory zapalają się i gasną w cyklu rocznym symbolizując ciągłość i zmienność zjawisk zachodzących w czasie – dodaje Maura Zaworska.

 

Autorzy projektu w istotny sposób uwzględnili więc również psychologię architektury krajobrazu, aby efekt ich realizacji niósł za sobą dodatkowe korzyści nie tylko dla użytkowników docelowych, ale również Rezydentów centrum biurowego.  Istnieją miejsca, które ich użytkownicy potrafią wskazać jako lubiane najbardziej – mówi Maura Zaworska. Mają o nich wiedzę i się z nimi utożsamiają. Miejsca te posiadają różny charakter - czasami tak silny, że wpływa on na wytworzenie relacji ludzi z nimi i poszczególnymi roślinami. Dzięki temu czują, że przynależą do tego miejsca, a z roślinnością tworzą pewien rodzaj wspólnoty. Z czasem miejsce to staje się przestrzenią oswojoną i daje im poczucie tożsamości i ciągłości. Tworzony jest rodzaj genius loci, a więc miejsce, w stosunku do którego odczuwany jest szczególny typ więzi uwarunkowany siłą relacji ludzi z przestrzenią przyrodniczą. Idąc więc tym torem okazuje się, że inwestycja w tereny zieleni nie tylko zwiększa komfort i kulturę pracy, ale bezpośrednio przekłada się na osiągnięcia zawodowe i poczucie przynależności do miejsca, w którym pracownik czuje się dobrze.

 

Do dyspozycji Rezydentów Olivia Business Centre na jego terenie lub w bezpośrednim sąsiedztwie jest aż 24 400 m2 powierzchni zielonych. Uzupełniają je jeszcze zielone tarasy na dachach budynków Prime A i B, na drugiej kondygnacji Olivii Star i na łączniku pomiędzy Olivia Point i Olivia Tower, na wysokości 7 kondygnacji. W przygotowaniu jest także wypełniony egzotyczną roślinnością ogród zimowy Olivia Garden. Jego oficjalne otwarcie planowane jest na wiosnę 2021 roku. Natomiast krótki spacer zapewnia dostęp do brzegu Zatoki Gdańskiej lub bogatych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

____________________

Olivia Business Centre w Gdańsku to największe i najnowocześniejsze centrum biurowo-biznesowe w aglomeracji trójmiejskiej. Jego docelowa wielkość znacznie przekroczy 200 000 mkw., a już obecnie wynosi 175 000 m kw., co uczyniło Olivię Business Centre największym projektem biurowym w Polsce. Najwięksi rezydenci Olivii to Airhelp, Amazon, Arrow, Bayer, Deloitte, Energa, EPAM, Fujifilm, Nordea, PwC, Ricoh, Sii, Staples, ThyssenKrupp.

Olivia Business Centre to równocześnie znacznie więcej niż budynki. W ciągu roku odbywa się tutaj kilkaset wydarzeń biznesowych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Na terenie centrum biurowego wykreowane zostało unikalne połączenie usług i udogodnień dla najemców i gości, które tworzy osiem restauracji, 4 kawiarnie, profesjonalne dwupiętrowe centrum fitness, żłobek i przedszkole dla 100 dzieci, szkołę podstawową, liceum, akademię IT, centrum medyczne, gabinet dentystyczny, aptekę, 5 punktów obsługi klienta banków i 5 centrów konferencyjnych, O4 – jeden z największych coworkingów w Polsce, ale równocześnie rozległe patio wypełnione roślinnością, fontannami i miejscami wypoczynku. Kolejne budynki OBC uzyskują wysokie noty certyfikacji ekologicznej BREEAM od poziomu excellent po very good.

 

W lipcu 2019 roku na 32, 33 i 34 piętrze Olivii Star, najwyższego budynku Polski północnej uruchomiony został projekt, stanowiący unikalną, dodatkową ofertę przyciągającą do Olivii Business Centre gości z całego świata. Na 32 piętrze otwarta została ogólnodostępna kondygnacja widokowa, umożliwiająca widok 360 st. na całe Trójmiasto. Oferuje nie tylko zachwycającą panoramę na Zatokę Gdańską, Trójmiejski Park Krajobrazowy i gdyńskie wybrzeże klifowe, ale także oryginalnie zaprojektowane wnętrza, punkty gastronomiczne i rekreacyjne. Na 33 piętrze budynku znajdują się dwie prestiżowe restauracje: Arco i Treinta y Tres, prowadzone przez Paco Péreza, jednego z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie. Natomiast na 34 kondygnacji, na wysokości blisko 160 metrów nad ziemią, utworzono położone najwyżej w Polsce multifunkcjonalne centrum konferencyjne. Olivia oferuje ponad 1600 miejsc parkingowych, szereg punktów do ładowania samochodów elektrycznych, punkty do przechowywania i ładowania hulajnóg elektrycznych, kilkaset stojaków rowerowych oraz duże szatnie z prysznicami dla rowerzystów w każdym z 7 budynków.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »