Motoryzacja » Samochody

Nadchodząca jesień to znak, że czas na generalny przegląd auta. Od czego zacząć?

Nadchodząca jesień to znak, że czas na generalny przegląd auta. Od czego zacząć?
Zobacz więcej zdjęć »
Mimo w połowie września nie ma mowy o jakichkolwiek przymrozkach, za 2-3 tygodnie zrobi się już znacznie chłodniej. Przełom lata i jesieni to doskonały czas, aby zabrać się za generalny przegląd techniczny samochodu i przygotować go na trudne warunki drogowe.

Chyba nie chcesz sięgać po telefon do pomocy drogowej?

Przeglądu auta nie robisz ze względu na nas, na znajomych lub rodzinę, ale przede wszystkim dla siebie i wszystkich innych członków ruchu drogowego.

Sprawny samochód to nie tylko gwarancja niższych kosztów eksploatacji, ale bezpieczeństwo, którego nie sposób bagatelizować. Pamiętaj, że nawet, jeśli prawo jazdy masz od 20 lat, a sam bierzesz aktywny udział w corocznych zawodach driftingowych, warto czasami zajrzeć pod maskę.

Zobacz, co sprawdzić zanim temperatury spadną poniżej 0° C

1. Upewnij się, że ciśnienie w kołach jest prawidłowe. Powoli rozglądaj się za zimówkami

Zanim na drodze pojawi się gołoledź będziesz musiał zmierzyć się z uciążliwym błotem i liśćmi, które w sprzyjających okolicznościach są jeszcze większym zagrożeniem od opadów śniegu. Optymalne ciśnienie kół sprawdzisz tuż przy wlewie paliwa lub w instrukcji.

Czy wiesz, że?

  • Ciśnienie powinno być dostosowane do aktualnego obciążenia auta.
  • Niższe, jeśli podróżujesz w pojedynkę, wyższe kiedy wiesz, że czeka cię trasa z 4 pasażerami na pokładzie.

We wrześniu warto rozglądać się już za oponami zimowymi. Kiedy temperatura wczesnym porankiem będzie utrzymywała się poniżej 0° C, to odpowiedni czas na wizytę u wulkanizatora.

2. Doładuj akumulator lub wymień go, jeśli to konieczne

Jeśli twój akumulator ma nie więcej niż 3-4 lata, bez obaw jego o stan techniczny. Zabierz go na noc do domu i doładuj prostownikiem.

Z kolei starsze baterie, które mają 5 lat i więcej warto sprawdzić w warsztacie samochodowym.

Zleć przede wszystkim:

  • zmierzenie gęstości elektrolitu,
  • zmierzenie napięcia przy rozruchu na zimno,
  • wykonanie dokładnego pomiaru pod pełnym obciążeniem.

3. Sprawdź geometrię kół

Podstawowe badanie geometrii wykaże, czy w ciągu roku nie doszło do zmiany zbieżności kół (np. w wyniku nadmiernej eksploatacji zawieszenia). Powinieneś być pewien, że koła są ustawione pod odpowiednim kątem – w przeciwnym razie bądź pewien, że opony będą ząbkować, a ty wymienisz je na nowy komplet już w przyszłym sezonie.

4. Zadbaj o widoczność reflektorów i wszystkich innych lamp

Zwróć uwagę, czy reflektory nie zmętniały po ostatnim sezonie, sprawdź wysokość świecenia żarówek i upewnij się, że światło stopu, wszystkie kierunkowskazy i lampa przeciwmgłowa działają poprawnie.

5. Uzupełnij wszystkie płyny eksploatacyjne

Jesienią warto, abyś przyjrzał się wszystkim płynom eksploatacyjnym. Sprawdź:

  • płyn chłodniczy,
  • olej silnikowy,
  • płyn hamulcowy,
  • płyn do spryskiwaczy.

6. Klimatyzacja i system ogrzewania

Zanim nadejdą pierwsze chłodne dni wypadałoby sprawdzić czy nagrzewnica i dmuchawa działają prawidłowo. Uzupełnienia może wymagać płyn chłodniczy w klimatyzacji. Jeśli długo jej nie czyściłeś, zadbaj o profesjonalny serwis.

- -

Materiały prasowe pomocy drogowej Karambol Kraków, specjalistów od ratowania mieszkańców małopolski z samochodowych opresji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

semage

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »