Dom » Budownictwo

Najpierw Trias Energetica, potem OZE

Najpierw Trias Energetica, potem OZE
Zobacz więcej zdjęć »
Unikanie niepotrzebnych strat ciepła, korzystanie z odnawialnych źródeł energii i efektywne pozyskiwanie energii z paliw kopalnych to zasady, które powinny być wykorzystywane w krajowej gospodarce. Wdrażane w domach, pozwalają lepiej gospodarować energią i obniżyć koszty codziennego życia.

„Najtańsza energia to energia zaoszczędzona" - hasło oddające intencje twórców modelu Trias Energetica byłoby doskonałą odpowiedzią na dzisiejsze problemy wynikające z rosnącego zapotrzebowania na energię, przy jej ograniczonej podaży. Koncepcja, opracowana przez Delft University of Technology na potrzeby sektora budowlanego, opiera się na trzech zasadach: unikanie niepotrzebnych strat energii, wykorzystanie jej odnawialnych źródeł (słońce, wiatr, geotermia) oraz efektywne pozyskiwanie energii z paliw kopalnych. „Według autorów modelu Trias Energetica pierwszym krokiem w kierunku przeciwdziałania deficytowi energetycznemu jest zmniejszenie zużycia energii" - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt Velux, ekspert kampanii Energooszczędność w moim domu. „I nie chodzi tu o rezygnację z ogrzewania, czy używania urządzeń pobierających prąd, ale o ograniczenie strat ciepła, a przez to - zmniejszenie zapotrzebowania na dogrzewanie zimnych pomieszczeń. Straty ciepła eliminujemy również poprzez odpowiedni projekt architektoniczny oraz wysoką jakość wykonawstwa. Dopiero w następnej kolejności myślimy o wdrożeniu rozwiązań do pozyskania energii ze słońca lub wiatru, a jeśli tej nie wystarcza na potrzeby domu - myślimy o tym, jak zoptymalizować pozyskanie i wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych".


Obecny przebieg prac legislacyjnych nad ustawą o odnawialnych źródłach energii nasuwa przypuszczenie, że w najbliższych miesiącach coraz więcej Polaków zainteresuje się możliwością wytwarzania zielonej energii na potrzeby własne oraz w celu dalszej odsprzedaży. W głosowaniu 20 lutego 2015 r. Sejm RP zdecydował o pozostawieniu w ustawie korzystnych dla prosumentów zapisów o gwarantowanych cenach odsprzedaży wytworzonej przez nich energii. Ustawa czeka na podpis Prezydenta i wszystko wskazuje, że zostanie ostatecznie uchwalona w aktualnym kształcie, co pozytywnie wpłynie na od dawna oczekiwany rozwój obywatelskiej produkcji energetyki rozproszonej.

„W przededniu ogłoszenia nowej ustawy o OZE przypominamy o koncepcji Trias Energetica" - mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool, ekspert kampanii Energooszczędność w moim domu. „Zanim masowo zaczniemy planować inwestycje w panele fotowoltaiczne, przeanalizujmy aktualny stan naszych domów. Według firmy doradczej BuildDesk roczne zużycie energii końcowej w polskich domach jednorodzinnych wynosi 130-140 kWh/m2, przy czym domy powstałe przed 1966 rokiem zużywają jej nawet do 350 kWh/m2. Większość kwalifikuje się do gruntownej termomodernizacji, która pozwala ograniczyć zużycie energii w starych budynkach nawet do 70%". Jako przykład ekspert wskazuje termomodernizację domu jednorodzinnego w Zielonej Górze, wybudowanego w latach 70. W efekcie prac remontowych, które objęły audyt energetyczny, docieplenie ścian, stropodachu i płyty balkonowej, zapotrzebowanie na energię tego domu udało się obniżyć o 40% z 53,03 GJ do 32,82 GJ. 

 Ważnym elementem termomodernizacji starych budynków jest także wymiana okien na nowoczesne, z szybami zespolonymi, wykonanymi ze szkła niskoemisyjnego. „Nieszczelne okna, o niskiej izolacyjności cieplnej, mogą powodować utratę nawet do ok. 25 proc. energii cieplnej" - mówi Jolanta Lessig z NSG Group, ekspert kampanii Energooszczędność w moim domu. „Natomiast szkło niskoemisyjne redukuje straty ciepła i pozwala dodatkowo  biernie pozyskiwać energię słoneczną. Choć nasza firma produkuje także szkło do systemów solarnych i fotowoltaiki, i zależy nam również na rozwoju tego sektora, to podpisujemy się pod koncepcją Trias Energetica - najpierw uszczelniamy i docieplamy budynek, a potem instalujemy rozwiązania OZE".Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Energooszczędność w moim domu
http://www.energooszczednoscwmoimdomu.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Łukasz Orbitowski na festiwalu Apostrof w Krakowie. 20.05.19, godz.:18, Empik Bonarka
Za 2 dni:
Marek Krajewski na Apostrofie w Krakowie, 21.05.19, g. 18:00, Empik Bonarka
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »