Kultura, sztuka » Kultura

Najpopularniejsze rodzaje farb artystycznych

Najpopularniejsze rodzaje farb artystycznych
Zobacz więcej zdjęć »
Jednym z podstawowych artykułów malarskich są profesjonalne farby, tak zwane farby artystyczne. Dostępnych jest kilka rodzajów farb, które pozwalają uzyskać odmienny, a jednocześnie wyjątkowy na swój sposób efekt malowania.

Fary artystyczne olejne i akrylowe

Najwięksi producenci farb proponują różne grupy produktowe oznaczone bardzo często własną nazwą, nawet zaczerpniętą od nazwiska wielkiego artysty. W obrębie danej grupy znaleźć można konkretne rodzaje farb, podzielone według serii oraz pojemności tubki.

Dużą grupą wśród farb artystycznych są farby olejne. Malarstwo olejne to jedna z najstarszych technik malarskich, bardzo często zresztą używania. Wymaga sporych umiejętności z racji gęstej oraz ciężkiej konsystencji, sama zaś farba posiada ostry i intensywny zapach, podobnie jak używane do nich dodatki. Obecnie producenci farb olejnych oferują do nich różne dodatki, które pozwalają na łatwiejsze rozrabianie i rozrzedzanie, unika się również stosowania chemicznych rozpuszczalników. Dodatki powodują także, że farby nie tracą na swej jakości i uzyskanemu kolorowi. Dużym mankamentem farb olejnych jest długi czas ich wysychania, stosuje się wówczas odpowiednie media (żele), które przyspieszają ten proces, nie powodują przy tym matowienia czy pękania farby.

Drugą grupą farb są farby akrylowe. Skład farby to odpowiedni pigment (barwnik) oraz żywica akrylowa, część producentów stosuje również dodatki, które bardzo często obniżają wartość jakościową farby. Wówczas mamy do czynienia nie z farbami artystycznymi, a studyjnymi (używane w szkołach plastycznych czy pracowniach malarskich, nie jako docelowy materiał wykonania). Stosowanie wszelkich dodatków powoduje, że pigment z czasem zanika, a obraz matowieje i traci intensywność barw. Dlatego wyróżnia się jakoś artystyczną.

Fary akrylowe występują w różnych konsystencjach, przez co mogą swobodnie mogą być wykorzystywane na każdym etapie pracy malarskiej. Do farb akrylowych, podobnie jak w przypadku farb artystycznych producenci oferują szerokie spectrum dodatków w postaci żywic i rozpuszczalników. Pozwalają one uzyskać ciekawe efekty, a także umilić czas pracy.

Wspomniane rodzaje farb artystycznych są najpopularniejszymi, dostępnymi na rynku. Dodatkowo można spotkać farby akwarelowe oraz olejowodne. Szczególnie przy pomocy farb akwarelowych można uzyskać naprawdę niezwykłe prace malarskie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Talen - sklep plastyczny
http://talen.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »