Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Nauczanie dwujęzyczne – fakty i mity

Nauczanie dwujęzyczne – fakty i mity
Zobacz więcej zdjęć »
Rodzice są coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest znajomość języków obcych oraz gruntowne wykształcenie. Konsekwencją jest wzrost popularności zarówno dwujęzycznych przedszkoli, jak i szkół podstawowych, które przygotowują dzieci do dalszej edukacji.

Wybór przedszkola, a później szkoły, to dla wielu rodziców bardzo ważna decyzja. Często zastanawiają się oni, czy dziecko poradzi sobie w dwujęzycznej placówce.

„Dzieci zarówno w przedszkolu, jak i na etapie klas 1-3 doskonale radzą sobie z językami i uczą się ich dużo szybciej niż dorośli” – wyjaśnia te wątpliwości Agata Żurowska-Tuchowska – ekspert w zakresie edukacji bilingwalnej i właścicielka trzech warszawskich dwujęzycznych przedszkoli i szkoły podstawowej „Tęczowy Ogród”. 

Nauka języka obcego powinna być rozpoczęta jak najwcześniej, ponieważ do 6 roku życia dzieci przyswajają język obcy w sposób naturalny. Przewagą edukacji dwujęzycznej w stosunku do tradycyjnych metod nauczania języków obcych jest zapewnienie dziecku ciągłego i wszechstronnego kontaktu z językiem. – „Język obcy, w przypadku naszych przedszkoli język angielski, jest używany w konkretnych, codziennych sytuacjach, zarówno jako sposób porozumiewania się, jak i narzędzie do przekazywania dzieciom wiedzy o otaczającym je świecie” – wyjaśnia Agata Żurowska-Tuchowska.

Edukacji dwujęzycznej nie należy utożsamiać zatem z tradycyjnymi metodami nauczania języków obcych. Nauka języka obcego w przypadku placówek dwujęzycznych nie ma nic wspólnego z uczeniem się przez dzieci na pamięć słówek oraz gramatyki. W dwujęzycznych przedszkolach stosuje się metodę immersji. Zgodnie z nią język polski i język obcy są traktowane równorzędnie. Przy czym nie chodzi tu o lekcje języka obcego, np. języka angielskiego, ale o zajęcia prowadzone w języku obcym. W przedszkolach „Tęczowy Ogród” dzieci opanowują język angielski w sposób naturalny – poprzez zabawę oraz pomysłowe ćwiczenia. W języku angielskim są na przykład prowadzone zajęcia z plastyki, dramy oraz projekty związane z kulturą europejską.

Należy pamiętać o tym, że proces rozwoju językowego jest procesem długotrwałym. Aby dzieci mogły osiągnąć wysoki poziom kompetencji w drugim języku, edukacja dwujęzyczna powinna być kontynuowana w szkole podstawowej. – „Gdy kontakt z językiem obcym jest intensywny i wszechstronny, dzieci mają szansę rozwinąć swoją dwujęzyczność, tak jak to się dzieje w rodzinie lub środowisku dwujęzycznym” – uzasadnia Agata Żurowska-Tuchowska. – „Naturalnie znaczenie ma tutaj odpowiednio ułożony program. Zajęcia prowadzone w języku polskim oraz obcym powinny się uzupełniać, stanowiąc spójną całość. Metodą, która daje dobre efekty, jest praca projektowa. Dzięki niej dzieci uczą się współpracować z innymi, a jednocześnie czują odpowiedzialność za swój fragment projektu. Z moich codziennych obserwacji wynika, że dzięki edukacji w placówkach dwujęzycznych dzieci rozwijają również umiejętność samodzielnego, kreatywnego myślenia. Są otwarte na różnorodność kultur, religii i bardzo ciekawe świata”. 

„Tęczowy Ogród” to cztery niepubliczne dwujęzyczne placówki edukacyjne w Warszawie: trzy przedszkola oraz jedna szkoła podstawowa. Pierwsze przedszkole „Tęczowy Ogród" powstało w 2001 roku, będąc tym samym pierwszym niepublicznym przedszkolem językowym w Warszawie. Przedszkola pracują w oparciu o autorski dwujęzyczny program, którego celem jest stymulowanie harmonijnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Wysoką jakość nauczania potwierdzają zdobyte nagrody – w 2004 oraz w 2009 roku placówki przedszkolne otrzymały międzynarodowy certyfikat European Language Label za innowacyjność w zakresie nauczania języka angielskiego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »