Dom » Nieruchomość

Nawet 25 tys. zł za 1m2 mieszkania w górach. Karpacz i Wisła gonią Zakopane

Nawet 25 tys. zł za 1m2 mieszkania w górach. Karpacz i Wisła gonią Zakopane
Zobacz więcej zdjęć »
Za 1m2 w zimowej stolicy Polski trzeba zapłacić średnio 24 946 zł. Nieco tańsze są Karpacz (ponad 20 tys. zł) i Wisła (ponad 19 tys. zł). Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój mają zbliżoną stawkę za 1m2 do Warszawy, czyli ponad 16 tys. zł.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Tereny górskie to coraz popularniejsze miejsce nie tylko do spędzania ferii zimowych czy wakacji, ale również do życia. Potwierdzają to rosnące ceny nieruchomości, które często są wyższe niż w miastach wojewódzkich. Eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeanalizowali dane portali gethome.pl i rynekpierwotny.pl pod kątem cen mieszkań w miejscowościach górskich w 2023 r. Stawki dotyczą cen ofertowych łącznie w 20 miejscowościach od Gór Izerskich po Beskid Sądecki dla mieszkań w rynku pierwotnego i wtórnego.

Rynek pierwotny – skrajne ceny mieszkań w Beskidzie Śląskim

Zakopane ma najdroższe mieszkania z rynku pierwotnego. Za 1m2 w zimowej stolicy Polski trzeba zapłacić średnio 24 946 zł. Na podium są również:  Karpacz (20 732 zł) i Wisła (19 638 zł) – wynika z danych rynekpierwotny.pl.

W pozostałych miejscowościach z zestawienia wcale nie jest wyraźnie taniej. Świeradów-Zdrój to już 17 714 zł za 1m2, a Szklarska Poręba 16 228 zł. W Szczyrku mieszkania kosztują 15 355 zł, a prawie tyle samo w Szczawnicy (15 342 zł). Najtańszy jest Ustroń, gdzie trzeba zapłacić 11 900 zł za 1m2 mieszkania w nowym budownictwie.

- O stawce za nowe mieszkanie w górach mogą decydować różne czynniki. Popularność miejscowości, jak w przypadku Zakopanego, bliskość samych gór, jak w przypadku Karpacza i Śnieżki czy nawet rewitalizacja połączenia kolejowego, jak w przypadku Świeradowa-Zdroju. Stąd inne ceny nawet w miejscowościach położonych bardzo blisko siebie. Ustroń, Wisła i Szczyrk to ten sam Beskid Śląski, ale pod względem ofert nieruchomości różnice sięgają nawet 7 tys. zł na jednym metrze kwadratowym - ocenia Konrad Pluciński, analityk rankomat.pl.

Rynek wtórny – tanio jedynie w Kotlinie Kłodzkiej

Na rynku mieszkań używanych ponownie najdroższe jest Zakopane ze stawką 17 443 zł/m2 – wylicza gethome.pl. Szczyrk (15 138 zł) wygrywa z parą miejscowości karkonoskich – Karpaczem (12 807 zł) i Szklarską Porębą (11 818 zł). Powyżej 10 000 zł za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego trzeba zapłacić także w Wiśle, Świeradowie-Zdroju, Szczawnicy i Muszynie. Minimalnie taniej jest w Ustroniu (9 667 zł). Najniższe ceny ofertowe odnotowano w miejscowościach skupionych wokół Kotliny Kłodzkiej. To Międzylesie (6 447 zł), Głuchołazy (6 413 zł) i Stronie Śląskie (3 374 zł).

Za mieszkanie w Szczyrku 11 proc. mniej, w Ustroniu 30 proc. więcej

Ceny mieszkań w miejscowościach górskich są bardzo zróżnicowane, podobnie jak wahania cen między 2022 a 2023 r. Na rynku pierwotnym najbardziej przez rok podrożały mieszania w Ustroniu (+30%), a najmniej w Szklarskiej Porębie (+5%). W Zakopanem 1m2 mieszkania nawet nieznacznie potaniał (-4%).

Na rynku wtórnym procentowe wahania były jeszcze większe. W tym segmencie nieruchomości najszybciej drożał 1m2 w Międzylesiu (+27%) i w Ustroniu (+21%). Szczyrk zanotował spadek cen mieszkań o 11% r/r.

 

 

 

Ubezpieczenie mieszkania w górach – o czym pamiętać?

Mieszkanie w górach ma swoje uroki, ale trzeba pamiętać, że nieruchomość położona w takim miejscu jest narażona na wiele ryzyk, głównie związanych z warunkami atmosferycznymi.

Polisy mieszkaniowe będą z reguły droższe w Zakopanem niż w Ustroniu ze względu na inne ceny mieszkań. Dzięki porównywarce rankomat.pl można sprawdzić, co oferują poszczególne firmy ubezpieczeniowe i wybrać ochronę już od 100-200 zł rocznie.

- Najważniejsze, aby ubezpieczenie nieruchomości w górach zawierało pakiet zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie, zaleganie śniegu i lodu, lawina, osuwanie się ziemi czy wiatr. Lepiej też od razu wybrać szerszy wariant ochrony z kradzieżą mienia, przepięciem czy OC w życiu prywatnym. Niewielka dopłata do składki może przynieść bezcenne korzyści i pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki - podkreśla Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości www.rankomat.pl.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

j.boguslawska@innervalue.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »