Dom » Wnętrza

Nawilżacz powietrza – czy to jest mi potrzebne?

Zbyt suche powietrza w pomieszczeniu może być powodem szeregu problemów, nie tylko zdrowotnych. Mamy z nimi do czynienia szczególnie w okresie zimowym. Jak sobie wówczas radzić i w czym może nam pomóc nawilżacz powietrza?

Wilgotność powietrza ma niezwykle istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Jej niewłaściwy poziom może być powodem wielu problemów. Zbytnio przesuszone powietrze wewnątrz budynku sprawia, że unosi się w nim kurz i roztocza, a te mogą utrudniać oddychanie, wywołując między innymi kaszel i katar. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla osób, zmagających się z różnego rodzaju alergiami. Zła wilgotność powietrza oznacza również problemy skórne. Skóra szybciej się starzeje i możemy mieć do czynienia ze swędem, atopią czy stanami zapalnymi. Wszystko to prowadzi do znacznego obniżenia odporności organizmu i gorszego samopoczucia.


Cierpi nie tylko człowiek...

Taki stan wpływa niekorzystnie również na wyposażenie naszego domu. Niski poziom wilgotności powietrza może bowiem powodować chociażby pękanie mebli. Co ciekawe, jest też powodem elektryzowania się ciał na materiałach sztucznych, które w zetknięciu się z urządzeniami elektrycznymi, mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

Uwaga na zimę!

Problem ten jest szczególnie zauważalny w okresie zimowym, kiedy powietrze wewnątrz budynku jest ogrzewane. Wówczas staje się najbardziej suche i drażniące. Ciepłe masy powietrza wyjątkowo podrażniają chociażby śluzówkę górnych dróg oddechowych.

Odpowiednie warunki

Aby stworzyć w naszym domu odpowiednie warunki, należy przenieść do wnętrza wilgotność powietrza, zbliżoną do tej, której panuje na zewnątrz. W końcu to tam czujemy zawsze wyraźnie rześki oddech, który zapewnia nam szybkie dotlenienie organizmu. Aby osiągnąć lepszy poziom koncentracji i ogólnego samopoczucia, powinniśmy przebywać w pomieszczeniach o wilgotności wynoszącej co najmniej 50 %. Pozostaje pytanie: jak takie warunki osiągnąć?

Dlaczego nawilżacz?

Do osiągnięcia odpowiednich warunków przyda nam się właśnie nawilżacz powietrza. To niewielkie urządzenie, którego czasami nawet nie zauważamy jest zdecydowanie najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie właściwego poziomu wilgotności powietrza w naszym domu. W zależności od naszego wyboru, takie urządzenie może posiadać specjalny miernik wilgotności powietrza, co znacząco podnosi wygodę jego użytkowania. Droższe modele mogą posiadać nawet pilot, dzięki któremu skontrolujemy wszelkie procesy. Powinniśmy pamiętać o tym, że nawilżacz powietrza jest o wiele bardziej skuteczny, chociażby od często stosowanych pojemników ceramicznych, zawieszanych na grzejnikach. W bardziej rozbudowanych wersjach, urządzenia te mogą służyć też do jonizacji, inhalacji, a nawet aromaterapii.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Majkel007

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »