Dom » Wnętrza

Niezwykła wystawa wykładowców Uniwersytetu Pedagogicznego w Galerii Tetmajera 83

Niezwykła wystawa wykładowców Uniwersytetu Pedagogicznego w Galerii Tetmajera 83
Zobacz więcej zdjęć »
Designerskie meble, ciekawe dodatki wnętrzarskie, funkcjonalne akcesoria do domu oraz produkty dla najmłodszych - to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie w Galerii Tetmajera 83. Ekspozycja poświęcona jest wybranym realizacjom wykładowców kierunku Design z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Ekspozycja przybliża proces projektowania tzn. drogę, jaką pokonuje produkt od zdefiniowania wyzwania przez opracowywanie koncepcji aż po realizację prototypu. Można na niej zobaczyć, w jaki sposób wyglądają praca i warsztat projektanta oraz jakie historie kryją się za powstawaniem prezentowanych obiektów. Opiekę kuratorską nad wystawą sprawują dr Monika Natkaniec-Papp (Instytut Grafiki i Wzornictwa) oraz mgr Marcin Nowak (Katedra Wzornictwa i Projektowania Wizualnego). Z kolei za oprawę graficzną odpowiedzialna była Katarzyna Cichecka. 

 

Na wystawie można podziwiać m.in. designerskie meble. Jednym z nich jest czteroosobowe siedzisko, które zostało zaprojektowane przez Annę Węgrzyniak jako jeden z elementów wyposażenia wybranych przestrzeni Centrum Kongresowego w Krakowie. Jego zadaniem jest zapewnienie wygodnej pozycji siedzącej oraz miejsca chwilowego odkładania, czemu służy obrotowy stoliczek. Razem z zaprojektowanym stolikiem barowym tworzą zestaw około-konferencyjnych mebli, które formą, kolorem i funkcją doskonale wpisują się w kontekst miejsca Centrum Kongresowego. Na ekspozycji nie zabrakło także ciekawej komody, której producentem jest marka DO_M, z kolei autorkami: Aleksandra Satława i Magdalena Palaczna. Projekt ten jest funkcjonalnym i prostym rozwiązaniem organizacji przestrzeni pokoju dziennego. Stylistycznie nawiązuje do minimalistycznych polskich mebli z lat sześćdziesiątych.  Dla marki DO_M powstał także zestaw - fotel wraz ze stolikiem, którego autorką jest Sabina Knapczyk-Marek. Jego charakter, niewielkie rozmiary oraz możliwość szybkiego demontażu sprawiają, że dobrze wpisuje się w przestrzeń niewielkich mieszkań oraz współczesne, nomadyczne style życia. 

  

Nie zabrakło na ekspozycji także ciekawie zaprojektowanych dodatków wnętrzarskich takich jak lampy: Rotor (producent Latala) oraz OR (autorstwa Sabiny Knapczyk-Marek, Adama Kowalika oraz Stanisława Juszczaka). Konstrukcja lampy Rotor zapewnia zróżnicowane wariacje przenikania światła. Z kolei lampa wisząca LED, dedykowana jest do przestrzeni domu i biura. Zapewnia przyjemne, rozproszone światło pośrednie. Bezpośrednie źródło światła pozostaje niewidoczne dla użytkownika. Świetnym rozwiązaniem do mieszkania jest wieszak ścienny do zawieszania odzieży wierzchniej, ręczników, akcesoriów kuchennych itp. z marki tove serii BIRDS (autorka: Ewa Protasiewicz). Produkt został wykonany z drewna dębowego i mosiądzu. Każdy egzemplarz jest unikatowy, wykonany ręcznie przy wykorzystaniu tradycyjnych metod obróbki drewna i metalu, a sam projekt został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Na wystawie znalazł się także zestaw wielofunkcyjnych naczyń ceramicznych z serii ROSA. Kształt naczyń czerpie inspiracje z natury. Zróżnicowana wielkość i praktyczna forma pozwalają na używanie ich jako wazonów, dzbanków, pojemników na przyprawy czy organizerów na biurowe przybory. Ciekawymi, a zarazem funkcjonalnymi przedmiotami na wystawie są tzw. “pocieszyciele”. Są to chusteczniki w kształcie ptaków. Ideą przyświecającą projektowaniu tych przedmiotów była chęć stworzenia obiektu codziennego użytku, który “ożywa” w kontakcie z człowiekiem. Ciekawie zaprojektowane są także DE.SERKI, czyli zestaw trzech desek do krojenia i podawania polskich serów, którego autorką jest Aleksandra Satława. Forma projektu inspirowana jest ostrymi “romboidalnymi” wzorami występującymi w architekturze i kulturze Podhala. Jednocześnie nawiązuje do kształtu foremki służącej do wyrabiania oscypków. Jedna strona deski służy do krojenia, druga do podawania. Trzy rozmiary zostały dostosowane do różnych rodzajów polskich serów. Projekt został zrealizowany dla firmy Forest Gorlice. 

 

Ciekawymi eksponatami są Dyblomat i My Wave. Dyblomat autorstwa Bartosza Muchy to projekt z rejonu designu krytycznego. Jest to drukarka 3D, która nie daje wielu możliwości wyboru. Użytkownik wydrukuje na niej jedynie kołki rozporowe, choć może zdecydować o ich dwóch parametrach: średnicy i długości, w zależności od potrzeb. Z kolei My Wave to projekt bezprzewodowego urządzenia przeznaczonego do badania aktywności neuronalnej stworzony przez Marcina Nowaka. Jego zadaniem jest pobór impulsów elektrycznych z powierzchni kory mózgowej, a następnie przekazanie danych do urządzenia mobilnego wyposażonego w stosowane oprogramowanie sterujące. Koncepcja powstała z myślą o działaniach prewencyjnych wspierających program wczesnej diagnostyki chorób o podłożu neurologicznym. 

 

W Galerii Tetmajera 83 można także zobaczyć przedmioty dla dzieci. Krzesełko Jelonek autorstwa Joanny Krokosz to meblozabawka, łącząca w sobie jednocześnie funkcję wygodnego siedzenia oraz zabawki. Jelonek przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Kształt oparcia umożliwia odwieszenie ubrania lub plecaka. Połączenie produkcji seryjnej i obróbki ręcznej pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu unikatowego charakteru mebla. Na wystawie prezentowane są także zabawki, należące do serii POJAZDY zrealizowanej w ramach projektu CZAS ZABAWY. Projekt Marcina Nowaka ma na celu promocję wspólnej zabawy rodzica z dzieckiem. Wszystkie elementy pojazdów zostały wykonane z drewna bukowego pozyskanego w ramach zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Zaprojektowane pojazdy spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa dotyczące produkcji zabawek dla dzieci. 

 

Wystawę można obejrzeć do 13 marca 2020 r. w Galerii Tetmajera 83 w godzinach otwarcia tzn. poniedziałek - piątek w godz. 10.00 - 20.00, sobota oraz niedziela handlowa w godz. 10.00 - 18.00.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tetmajera83

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 3 dni:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »