Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Niezwykłe spotkania Fundacji VERBA i PZU – warsztaty edukacyjne dla dzieci

Niezwykłe spotkania Fundacji VERBA i PZU –  warsztaty edukacyjne dla dzieci
Zobacz więcej zdjęć »
Fundacja VERBA rozpoczęła właśnie cykl spotkań – warsztatów dla przedszkolaków z Warszawy oraz z Krakowa. „Niezwykłe spotkania z PZU” to okazja, żeby porozmawiać z najmłodszymi na temat niepełnosprawności i pomóc im ją zrozumieć.

Warsztaty edukacyjne będą odbywać się od 1 października 2013 roku do 30 stycznia 2014 roku. Łącznie Fundacja VERBA przeprowadzi ok. 160 warsztatów dla prawie 5 000 przedszkolaków!

 Każdego roku w Polsce podejmowane są nowe inicjatywy zmierzające do integracji i poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Fundacja VERBA postawiła sobie za cel edukację najmłodszych i w ten sposób oswojenie ich z tematem, który przez wielu rodziców i nauczycieli wciąż uważany jest  z trudny. Podczas „Niezwykłych spotkań z PZU” dzieci z przedszkoli biorących udział w tym wyjątkowym projekcie będą mogły przekonać się, że nasze społeczeństwo jest różnorodne, ale dzięki temu ciekawe i wartościowe. Warsztaty promują wartości takie jak: przyjaźń, otwartość, empatia i kreatywność.

 

Dlaczego wybraliśmy przedszkola? W Polsce brakuje działań oswajających dzieci z tematem niepełnosprawności. Doświadczenia innych krajów pokazały, że wczesne kształtowanie pozytywnych postaw społecznych u dzieci, owocuje w przyszłości. Chcemy mieć swój wkład w budowę społeczeństwa otwartego, mądrego i świadomego. Aby to osiągnąć stworzyliśmy scenariusz warsztatów w oparciu o bajkę wydaną przez Fundację „Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wyprawa na zamek”. Dzieci zapraszamy do wspólnego czytania, kolorowania, zabawy i rozmowy.  Co najważniejsze – pracujemy w oparciu o ciekawe, pozytywne i kolorowe materiały aby udowodnić, że rozmowa o niepełnosprawności może przebiegać w optymistycznej atmosferze i być równie ciekawie jak wiele innych” – powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

Bywa, że rodzice czują się skrępowani, kiedy dziecko w miejscu publicznym dopytuje, dlaczego ktoś wygląda inaczej albo dlaczego np. jeździ na wózku. Odciągają uwagę malucha, każą mu mówić cicho lub przestać zadawać pytania. W ten sposób sami prowokują sytuację pełną napięcia, w której dziecko zaczyna coraz głośniej domagać się wyjaśnień i nie rozumie, czemu nie może ich uzyskać. Napotkana osoba widzi, że staje się obiektem zainteresowania, a całe zdarzenie przestaje być komfortowe dla wszystkich uczestników.

„Niezwykłe spotkania z PZU” to projekt, który ma za zadanie odpowiedzieć na dziecięce pytania, a także wspierać dorosłych w rozmowach na tematy, których nie sposób pominąć w procesie wychowywania. Przygotowane materiały i spotkania w przedszkolach przyczyniają się do wzrostu świadomości w obszarze niepełnosprawności i rozwoju społecznego.

„Już po kilku spotkaniach wiemy, że nasze działania są szalenie ważne i potrzebne. Dzieci reagują wspaniale na proponowany program. Są aktywne, ciekawa ale co najważniejsze warsztaty poza funkcją edukacyjną sprawiają im przyjemność i radość co widać po uśmiechniętych buziach i powtarzających się pytaniach dotyczących możliwości kolejnych zajęć” – dodaje Agata Battek.

Specjalnie przeszkoleni animatorzy, dzięki współpracy Fundacji VERBA i Fundacji PZU, przez kolejne tygodnie odwiedzać będą placówki edukacyjne, aby realizować ten ważny dla kolejnych pokoleń projekt. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

amuska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »