Dom » Nieruchomość

Notariusz - jakie sprawy u niego załatwisz?

Notariusz jest prawnikiem pełniącym funkcję zaufania publicznego, który niekiedy nazywany jest urzędnikiem państwowym.

Udają się do niego wszystkie osoby, które pragną nadać dokumentom formę prawną. Notariuszy jest mnóstwo, jakie jednak usługi świadczą i kiedy należy się do nich udać?

Jedną ze spraw, która absolutnie nie może obyć się bez obecności notariusza, jest zakup nieruchomości – każde przeniesienie aktu własności musi być potwierdzone aktem notarialnym, w innym przypadku jest w świetle prawa nieważne. Notariusz dba o interesy obydwu stron, wyjaśnia prawne niejasności i tłumaczy cały przebieg transakcji. Dodatkowo jego obowiązkiem jest sprawdzenie obydwu stron uczestniczących w czynności prawnej.

Kolejną ważną sprawą, która najczęściej odbywa się w obecności notariusza, jest spisanie testamentu. Zawiera on ostatnią wolę osoby spisującej – kto i w jakiej części ma otrzymać jej majątek. Tylko w niewielu przypadkach testament może być podany ustnie lub spisany w obecności urzędnika – zazwyczaj ludzie decydują się na notariusza, gdyż dzięki niemu można w precyzyjny i dokładny sposób załatwić wszystkie formalności. W szczególnych przypadkach można również wydziedziczyć dzieci – nie będą one miały wtedy prawa do dziedziczenia majątku.

Z mieszkaniem i domem wiąże się kolejna czynność prawna, wymagająca obecności notariusza – przepisanie mieszkania. Pomoże on w precyzyjnym sformułowaniu dokumentu i określi, jak i kiedy nieruchomość ma zostać przekazana. Najpopularniejszą formą przekazania mieszkania jest akt darowizny. Kolejnym sposobem jest zapis w testamencie lub też akt dożywocia. Ponadto, tak jak w przypadku zakupu nieruchomości, przepisanie mieszkania musi być potwierdzone aktem notarialnym – inaczej nie ma żadnej mocy prawnej.

Wszelkie pełnomocnictwa również spisywane są w kancelarii notarialnej. Niekiedy sytuacja zmusza, aby upoważnić osoby trzecie do podejmowania w swoim imieniu decyzji, pozwolić na dysponowanie pieniędzmi na koncie bankowym, przykładowo z powodu wyjazdu za granicę na długi czas. Pełnomocnictwo spisane w obecności notariusza będzie miało charakter prawny i będzie respektowane przez adekwatne instytucje.

Ceny za usługi notariusza są różne, jednak maksymalna możliwa taksa jest ustalona odgórnie (źródło), można więc znaleźć osobę, która za pożądaną usługę będzie pobierała niższe opłaty.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »