Kultura, sztuka » Kultura

NoveKino w Siedlcach – przeszklenia szyte na miarę

NoveKino w Siedlcach – przeszklenia szyte na miarę
Zobacz więcej zdjęć »
Siedleckie NoveKino to ciekawy projekt, w którym dobór szkła został zróżnicowany w zależności od umiejscowienia w budynku. Zastosowanie trzech różnych rodzajów szkła przeciwsłonecznego z grupy Pilkington Suncool™ pozwoliło wykreować komfortowe wnętrza i zwiększyć efektywność energetyczną obiektu.


NoveKino w Siedlcach przeszklenia szyte na miarę

Siedlecki multipleks NoveKino to ciekawy szklany projekt, w którym dobór szkła został zróżnicowany w zależności od umiejscowienia przeszkleń w budynku, położenia względem stron świata i ekspozycji na słońce. Zastosowanie na elewacji i dachu trzech różnych rodzajów wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego z grupy Pilkington Suncool™ pozwoliło wykreować komfortowe wnętrza i zwiększyć efektywność energetyczną obiektu.

Szkło stanowi motyw przewodni elewacji budynku NoveKino Siedlce. W multipleksie znajdują się cztery sale kinowe, część usługowa, a także powierzchnie biurowe rozlokowane na wyższych kondygnacjach. Charakterystyczną cechą obiektu jest asymetryczna bryła oraz przeszklenia dachu i fasad, które nadają całości nowoczesny i „lekki” charakter. Koncepcja architektoniczna obiektu nawiązuje do jego lokalizacji” − mówi arch. Tadeusz Żera z pracowni żera2 Architekci, autor projektu architektonicznego. Położenie budynku na skraju dwóch ważnych dla mieszkańców miasta obszarów parkowych, stało się inspiracją dla przeszklonych elewacji. Dzięki przeszkleniom od podłogi do sufitu, krajobraz z zewnątrz przenika do wnętrz, a przebywający w pomieszczeniach użytkownicy, mogą cieszyć się kontaktem z otaczającą zielenią. Szklane fasady i dach zaprojektowano, dobierając szkło o określonych parametrach, właściwych dla umiejscowienia przeszklenia i ekspozycji na słońce. Wykorzystano w nich ponad 400 mkw. szyb zespolonych, wykonanych z trzech rodzajów wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego o właściwościach niskoemisyjnych z grupy Pilkington Suncool.

Słońce pod kontrolą

Projektując przeszklenia multipleksu NoveKino uwzględnialiśmy szereg aspektów, także tych związanych z dalszą eksploatacją budynku. Przeprowadzona symulacja geograficzna wskazała, że różne części budynku będą narażone na mniejszą lub większą akumulację biernych zysków cieplnych. Dlatego zróżnicowaliśmy użyte w projekcie rodzaje szkła przeciwsłonecznego w zależności od ekspozycji danej części budynku na słońce” – mówi arch. Tadeusz Żera. I tak w trzech częściach budynku: na dachu, na cofniętej elewacji frontowej i na odsłoniętej fasadzie centralnej zastosowano trzy różne rodzaje wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego odpowiednio Pilkington Suncool™ 50/25, Pilkington Suncool™ 70/40 i Pilkington Suncool™ 66/33. „Szeroki asortyment produktów w grupie szyb przeciwsłonecznych Pilkington Suncool™ pozwala na dobór idealnie dopasowanego rozwiązania, które spełni nie tylko estetyczne wymagania projektantów, ale także zapewni odpowiednie parametry użytkowe właściwe dla różnych części projektowanego obiektu” − mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej w NSG Group, która jest właścicielem marki Pilkington.

Przeszklony dach, dzięki któremu wnętrza budynku NoveKino Siedlce zyskały maksymalne doświetlenie i wrażenie przestronności, jest szczególnie narażony na zbyt dużą ilość biernych zysków cieplnych. Dlatego w świetlikach zastosowano szkło Pilkington Suncool™ 50/25, które charakteryzuje się bardzo niską przepuszczalnością energii słonecznej (przy zastosowanej konfiguracji szyb wartość parametru g wynosi 27%). Taki wybór szkła ogranicza poziom nagrzewania się pomieszczeń i zmniejsza nakłady na klimatyzację.

W fasadzie wejściowej, cofniętej i osłoniętej przed działaniem promieni słonecznych, zastosowano szkło przeciwsłoneczne z tej samej grupy, ale o parametrach zapewniających jak największy dostęp naturalnego światła. Wykorzystane w tym miejscu szkło Pilkington Suncool™ 70/40, cechuje wysoka przepuszczalność światła (parametr LT wynosi 69% dla zastosowanej konfiguracji szyb) co gwarantuje dobre doświetlenie wnętrz za szkłem.

Z kolei w wysuniętej fasadzie frontowej, o największej przeszklonej powierzchni wystawionej na działanie słońca, konieczne było zastosowanie produktu łączącego kompleksową ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń i dobrą izolacyjność cieplną z dobrym doświetleniem wnętrz. Dlatego w tej części elewacji w szybach zespolonych wykorzystano szkło Pilkington Suncool™ 66/33, które w zastosowanej konfiguracji szyb zapewniło przepuszczalność światła (parametr LT) na poziomie 65% przy całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (parametr g) równej 36%.

Bezpieczeństwo i cisza w pakiecie

Ze względu na duży format przeszkleń i związane z tym wymagania statyczne, w szybach zespolonych zastosowanych w budynku siedleckiego multipleksu wykorzystano bezpieczne szkło laminowane Pilkington Optilam. Grubość szkła laminowanego została dopasowana do lokalizacji przeszklenia. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zwiększoną zdolność do przenoszenia obciążeń, w świetliku zastosowano szkło Pilkington Optilam™ o grubości 8,8 mm, które zespolono z hartowanym szkłem przeciwsłonecznym. Proces hartowania zapewnił większą wytrzymałość szkła na zginanie. Szkło laminowane o grubości 8,8 mm spełnia wymagania bezpieczeństwa w klasie 1(B)1 i wymagania ochrony w klasie P2A. Z kolei w szybach zespolonych na fasadzie budynku użyto szkła laminowanego Pilkington Optilam o grubości 6,4 mm i klasie bezpieczeństwa 2(B)2. Zastosowanie we wszystkich przeszkleniach szkła laminowanego przyniosło też dodatkowe korzyści w postaci podwyższonej izolacyjności akustycznej i ograniczenia poziomu hałasu zewnętrznego.

Nowoczesna architektura budynków komercyjnych powinna odpowiednio łączyć artystyczne wizje architektów, wymagania inwestorów i potrzeby użytkowników w zakresie komfortu i bezpieczeństwa. Przeszklenia multipleksu NoveKino Siedlce są doskonałym przykładem odpowiednio dobranych rozwiązań spełniających wszystkie te wymagania i gwarantujących wymierne korzyści w długofalowej eksploatacji budynku.

Więcej informacji na stronie:

 http://projects.pilkington.com/Poland/DisplayProject.aspx?id=5223&search_id=2991190

Koniec

Informacje dla wydawców:

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych działając w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2014 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,5 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 39% zrealizowano w Europie, 30% w Japonii, 16% w Ameryce Północnej, a 15% w pozostałych częściach świata.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl

Kontakt dla dziennikarzy:

Monika Pezda, Konsultant ds. PR, tel.: 502 575 453, e-mail: mpezda@effectivepr.pl

Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne,
NSG Group, tel.: 22 548 75 02, fax: 22 548 75 22, e-mail:
Jola.Lessig@pl.nsg.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »