Dom » Budownictwo

Nowa placówka oświatowa w technologii modułowej w powiecie słupskim

Nowa placówka oświatowa w technologii modułowej w powiecie słupskim
Zobacz więcej zdjęć »
Budynek, w całości wykonany w technologii modułowej, składa się z trzyoddziałowego przedszkola i dwuoddziałowego żłobka. Inwestycja została zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/a2dd7654d6e119043293fba52ccc3f0d20230921082724/c6c06c081408e93dfed04e742788262e20230921082747/cc6156

W Potęgowie, w powiecie słupskim, powstała nowoczesna placówka oświatowa mogąca przyjąć 125 dzieci. Budynek, w całości wykonany w technologii modułowej, składa się z trzyoddziałowego przedszkola i dwuoddziałowego żłobka. Inwestycja została zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Projektantem i wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.

Jednokondygnacyjna placówka o wysokości 3m i całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej niespełna 1200 mkw. została w całości zrealizowana w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zapewniającego wysoką energooszczędność i zdrowy mikroklimat.

W budynkach łącznie wygospodarowano 57 pomieszczeń, w tym trzy sale przedszkolne i dwie żłobkowe wraz z niezbędnymi węzłami sanitarnymi, salę wielofunkcyjną, gabinet dyrektora, pomieszczenia socjalne i sanitarne, przestrzeń do przygotowywania posiłków, zmywalnię oraz pomieszczenia techniczne. W celu redukcji kosztów eksploatacji, na terenie inwestycji zainstalowano również panele fotowoltaiczne o mocy 50kW. Jednocześnie budynek jest zasilany z gminnego ciepłociągu, wykorzystującego ekologiczną biomasę.

Zarówno przedszkole modułowe jak i żłobek modułowy zostały zrealizowane w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” – mówi Michał Karbownik, project manager EKOINBUD. Całkowity zakres wykonanych przez nas prac obejmował więc nie tylko wykonanie budynku wraz z uzbrojeniem, ale też opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej, uzyskanie kompletu uzgodnień, pozwolenia na budowę, na użytkowanie budynku oraz kompleksowe zagospodarowanie okolicznego terenu. Placówka została zaprojektowana w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, która w znacznym stopniu skróciła czas wznoszenia jego konstrukcji i ograniczyła zastosowanie tzw. prac mokrych, znacznie wydłużających realizację inwestycji.

W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano place zabaw dla dzieci, układ pieszy z elementami małej architektury (ławkami, koszami i stojakami na rowery) oraz parking. Ponadto realizacja objęła też zagospodarowanie terenów zielonych wraz z dwoma dużymi ogrodami deszczowymi, pozwalającymi na retencję wód w czasie intensywnych opadów.

 

Głównym założeniem projektu było wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wełny drzewnej jako materiału izolacyjnego ścian zewnętrznych i stropu – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci. Ponadto zdecydowaliśmy się na zastosowane rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynku poprzez zaprojektowanie przegród zewnętrznych o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej. Placówka wyposażona jest również w ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jeżeli natomiast chodzi o prace zewnętrze - teren wokół obiektu wymagał od nas nieco bardziej skomplikowanych prac ziemnych, polegających na zniwelowaniu terenu i dostosowaniu go do specyficznych wymogów, które muszą spełniać place zabaw.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 5 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »