Firma » Praca

Nowa rzeczywistość na rynku pracy - jak efektywnie szukać zatrudnienia?

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa dotknął większość branż i sektorów. Negatywne skutki trudnej sytuacji odczuło wielu pracowników – zarówno tych, którzy stracili pracę, jak i tych, którym obniżono dotychczasowe wynagrodzenie.

Jak poradzić sobie w nowej rzeczywistości na rynku pracy? Podpowiadamy, co zrobić, by poszukiwanie nowego lub dodatkowego zatrudnienia było szybkie i efektywne.  

 

Obawy polskich pracowników uzasadnione

Fala zwolnień i negatywne prognozy na przyszłość budzą niepewność wśród polskich pracowników. Te obawy mogą być uzasadnione, o czym świadczą wyniki kolejnych raportów i statystyk. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego  wynika, że bezrobocie stopniowo rośnie, a stopa bezrobocia wynosi już 6,1 proc[1]. W kraju bez zatrudnienia pozostaje w tej chwili ponad milion osób.

 

Z tego powodu Polacy szukają alternatywnych rozwiązań, takich jak zarobek sezonowy czy wyjazdy za granicę, gdzie w wielu sektorach nadal pilnie potrzeba pracowników, jak chociażby w branży opieki senioralnej. Poszukiwanie pracy w trudnych i niepewnych czasach nie jest łatwe, dlatego przedstawiamy kilka rad, które pomogą przyspieszyć ten proces i osiągnąć oczekiwane efekty.

                                                                                                                    

W poszukiwaniu pewnego zajęcia

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do poszukiwań, dlatego należy zacząć od bliższego poznania rynku. Poszukaj informacji na temat przedsiębiorstw działających w interesującej cię dziedzinie oraz stawek wynagrodzeń. Poczytaj o ścieżce kariery w wybranym zawodzie i zapoznaj się z raportami dotyczącymi trendów rynkowych. W ten sposób zdobędziesz wiedzę, która zaprocentuje podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Kolejny krok to właściwe wyszukiwanie ofert. W tym celu najlepiej korzystać z bazy internetowej, ogłoszeń w prasie lub poleceń od znajomych. Oprócz znanych portali do szukania pracy, polecamy również grupy w mediach społecznościowych. Oferty lokalne najłatwiej będzie znaleźć w okolicznej prasie lub innych mediach z regionu. Nie zapominaj, że grono najbliższych znajomych to także szansa na znalezienie pracy – może okazać się, że będą oni mogli polecić cię komuś, kto właśnie czeka na pracownika.

 

Pewne zatrudnienie za zachodnią granicą

Być może nie straciłeś zatrudnienia, jednak z powodu pandemii obniżono twoje wynagrodzenie, co odbiło się na domowych finansach. Letnie miesiące to okres pracy sezonowej, zatem to świetna okazja do dodatkowego zarobku. W Polsce jednak liczba ofert sezonowych spadła, a do tego często nie zachęcają one szczególnie wysokim wynagrodzeniem. Te czynniki przyczyniły się do wzrostu zainteresowania wyjazdami zagranicznymi, gdzie zarówno płace, jak i warunki są czasem znacznie lepsze niż tu na miejscu, w kraju.

 

Agencje zatrudnienia notują nawet 30-procentowy wzrost liczby osób chętnych do wyjazdów zarobkowych w porównaniu z okresem sprzed kilku miesięcy[2]. Obecnie znalezienie pracy sezonowej najłatwiejsze jest w Niemczech.  Kraj ten zapewnia zatrudnienie nie tylko w okresie letnim, ale także w dłuższej perspektywie, co dla wielu osób jest kluczowe. Koronawirus nie ominął niemieckiego rynku pracy, jednak jego wpływ jest tu znacznie mniejszy niż chociażby w Polsce. Ofert nie brakuje, zwłaszcza w przypadku usług opiekuńczych. Firmy świadczące opiekę nad seniorami to miejsca, które w dobie pandemii potrzebują pracowników i oferują stabilną pracę.

 

- Zagraniczny wyjazd do pracy w opiece senioralnej to wciąż gwarancja pewnego jutra. Nie jest to zajęcie pozbawione trudności, jednak umiejętności oraz doświadczenie, związane choćby z opieką nad starszymi rodzicami, wystarczą, by sobie z nim poradzić. Sama przeprowadzka do Niemiec czy Wielkiej Brytanii może wydawać się wyzwaniem, jednak dzięki pomocy firmy i zapewnieniu wsparcia na każdym etapie, perspektywa ta staje się dużo łatwiejsza – mówi Dariusz Siedlecki, Dyrektor ds. Rekrutacji w Promedica24.

 

Kryzys to dobry moment, by wykorzystać szansę i się przebranżowić. Opiekunowie osób starszych, pomimo dużej odpowiedzialności, mogą liczyć nie tylko na bardzo dobre warunki pracy, ale także na płynącą z niej satysfakcję. W trudnych czasach jest to niezmiennie szansa szybkiego i stabilnego zatrudnienia, zwłaszcza w Niemczech. Dlatego wyjazd zagraniczny może być dobrym pomysłem na zarobek sezonowy, ale również na zatrudnienie w dłuższej perspektywie. 

 

 

 

 

 [1] Dane Głównego Urzędu Statystycznego – czerwiec 2020

[2] Raport OTTO Work Force lipiec 2020 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AZ_2018

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »