Dom » Nieruchomość

Nowe mieszkania nadal tanieją

Nowe mieszkania nadal tanieją
Zobacz więcej zdjęć »
W ostatnim kwartale 2011 r. spadły średnie ceny nowych mieszkań na wszystkich siedmiu głównych rynkach deweloperskich w kraju. Taki wniosek płynie z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych dla głównych miast przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Poniżej przedstawione zostało kwartalne zestawienie średnich cen mieszkań z rynku pierwotnego na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W tym okresie nieznaczny wzrost miał miejsce jedynie w Katowicach. Najmniejsza obniżka przeciętnej stawki odnotowana została w Gdańsku, z kolei najwyższe spadki wystąpiły we Wrocławiu i Krakowie.

Jeżeli chodzi o same ostatnie trzy miesiące minionego roku, to obniżki średnich cen nowych lokali mieszkalnych wynoszące, co najmniej 200 zł wystąpiły w Gdańsku, Wrocławiu oraz Krakowie. W Poznaniu na koniec grudnia za mkw. mieszkania z pierwszej ręki płacono przeciętnie o około 150 zł mniej, niż jeszcze we wrześniu. W stolicy spadek wyniósł niecałe 100 zł, a w przypadku Łodzi i Katowic zamknął się nawet w kwocie 50 zł.

Postępujące spadki średnich cen nowych mieszkań są rezultatem wchodzenia na rynek kolejnych tanich projektów, oferujących głównie mieszkania z segmentu popularnego, a więc małe 2- oraz 3- pokojowe lokale. Warto zaznaczyć, że w ciągu pierwszych miesięcy 2012 r. spodziewany jest dalszy wzrost oferty takich lokali. Ten fakt w połączeniu z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym oraz obowiązującymi już nowymi zapisami rekomendacji S, które obniżają zdolność kredytową Polaków sprawia, że w przyszłości można spodziewać się dalszej obniżki cen nowych mieszkań. Należy zaznaczyć, że już obecnie można jednak spotkać inwestycje deweloperskie oferujące lokale w całkiem niskich cenach. W Warszawie znajdują się projekty oferujące jednostki mieszkalne poniżej granicy 5 tys. zł za jeden mkw. powierzchni, z kolei w Krakowie i Wrocławiu można znaleźć nowe lokum nawet w okolicach 4 tys. zł/mkw.

 

Emmerson S.A.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Emmerson S.A.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »