Firma » System prawny

Nowe przepisy dotyczące wiz na Ukrainę.

Autorzy: Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie, Olga Tauzhnianska, Associate w Kancelarii Taylor Wessing w Kijowie

W dniu 17 kwietnia 2017 r. na Ukrainie weszła w życie ustawa rządowa o nowych przepisach dotyczących wjazdu cudzoziemców oraz obywateli nieposiadających żadnego obywatelstwa na terytorium Ukrainy. Co do zasady, obywatele państw UE, USA, Kanady i innych krajów nadal posiadają prawo do wjazdu bez wizy na okres 90 dni, w ciągu 180 dni. Jednak od cudzoziemców, którzy mają być zatrudnieni na Ukrainie, niezależnie od ich obywatelstwa, wymaga się wizy długoterminowej w celu ubiegania się o pozwolenie na pobyt czasowy, (które będzie oparte na zezwoleniu na pracę na Ukrainie).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguWraz z nowymi przepisami uproszczono procedurę uzyskiwania wiz ukraińskich. Przede wszystkim wprowadzono elektroniczną wizę turystyczną lub dla wyjazdów służbowych na Ukrainę. Zgłoszenie i wydanie dla jednorazowych wjazdów może być dokonane online przez Internet lub przy użyciu środka telekomunikacyjnego.

Wiza długoterminowa "typu D", wykorzystywana głównie do celów zatrudnienia na Ukrainie, zwiększa dopuszczalny okres trwania podróży do 90 zamiast 45 dni. Wizę można otrzymać, jako wizę wielokrotnego wjazdu, gdzie zgodnie z decyzją władz, wskazane zostaną czas pobytu oraz liczba wjazdów.

Pisemne potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na planowany pobyt na Ukrainie jest obowiązkowym dokumentem niezbędnym do składania wniosków o wszystkie typy wiz, niezależnie od czasu oraz celu podróży. Ponadto, możliwe jest ustalenie daty i godziny osobistej rozmowy za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, która jest niezbędna podczas procedury ubiegania się o wizę. Rozmowę można przeprowadzić online,
o ile istnieje możliwość wizualnej identyfikacji rozmówcy. Po przeglądzie wniosku wizowego oryginalny dokument paszportowy można przesłać za pośrednictwem usługi kurierskiej (na koszt własny wnioskodawcy).

Zgodnie z ogólną zasadą, opłata za wizę wynosi 65 USD. Wiza "express" będzie kosztować dwukrotnie więcej. Jednak dokładna kwota zależy od odpowiednich traktatów dwustronnych z Ukrainą. W niektórych krajach nie będą pobierane żadne opłaty, podczas gdy w innych krajach będą one wymagane.

Czas rozpatrywania wniosku wizowego został skrócony do 10 dni kalendarzowych, licząc od dnia rejestracji. Wizę "express" można uzyskać w ciągu pięciu dni roboczych od daty rejestracji. W pewnych warunkach (np. braku wymaganych dokumentów lub wymaganiu innych dodatkowych dokumentów) uzyskanie wizy może trwać do 30 dni.

- Polscy pracodawcy wysyłający swoich pracowników na Ukrainę powinni zwrócić uwagę na nowe regulacje dotyczące wydawania wiz ukraińskich. Obecnie możliwe będzie umówienie rozmowy z konsulem niezbędnej do uzyskania wizy za pośrednictwem strony internetowej ukraińskiego MSZ. Co ciekawe rozmowę tę można przeprowadzić w trybie online, o ile zapewniona będzie możliwość wizualnej identyfikacji rozmówcy. Stanowić to może spore udogodnienie, szczególnie dla osób spoza miejscowości, w których znajdują się ukraińskie konsulaty. Nowe regulacje przyjąć należy z zadowoleniem, gdyż przyczynią się one do zacieśniania stosunków gospodarczych i wzrostu przepływu pracowników pomiędzy Polską a Ukrainą – podsumowuje Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie.

 O ekspercie

Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie

Krystian Stanasiuk jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (mgr prawa) oraz Uniwersytetu Drezdeńskiego (LL.M.). Ukończył Szkołę Prawa Niemieckiego przy UAM w Poznaniu, był także stypendystą programu Sokrates-Erasmus na Uniwersytecie Poczdamskim.

Zakres jego praktyki obejmuje przede wszystkim prowadzenie kompleksowych projektów z dziedziny prawa pracy, w tym także  opiniowanie i tworzenie projektów indywidualnych oraz zbiorowych dokumentów pracowniczych, przeprowadzanie zwolnień  grupowych i indywidualnych. Prowadził liczne procesy przed sądami pracy oraz w postępowaniach administracyjnych.

Mec. Stanasiuk doradzał klientom kancelarii Taylor Wessing przy licznych transakcjach M&A (fuzji i przejęć), w szczególności w zakresie zagadnień prawa pracy dotyczących przejmowania, zwolnień grupowych pracowników jak i reorganizacji zatrudnienia. Ponadto Mecenas Stanasiuk posiada bogate doświadczenie w legalizacji pobytu i zatrudnienia zarówno zagranicznej kadry zarządzającej jak i wykwalifikowanych pracowników fizycznych przy dużych projektach budowlano-inwestycyjnych.

Jest autorem wielu publikacji i wystąpień w mediach ogólnopolskich i prasie branżowej oraz współautorem Leksykonu prawa polskiego (wydawnictwo C.H. Beck Warszawa 2013) oraz Zarysu Polskiego Prawa Umów (wydawnictwo Linde Wiedeń 2017) wydanych w języku niemieckim.

O Taylor Wessing: Taylor Wessing jest międzynarodową kancelarią oferującą pełen zakres usług prawnych. Nasz zespół liczący ponad 1200 prawników pomaga klientom z najbardziej dynamicznych branż.  W doradztwie świadczonym na rzecz klientów, kierujemy się innowacyjnym podejściem do ich spraw biznesowych, które pomaga im osiągnąć sukces . Wspieramy klientów wszędzie tam, gdzie chcą rozwijać swój biznes. Nasze 33* biura w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji oraz nasze dwie filie w USA łączą ugruntowaną wiedzę o lokalnych uwarunkowaniach w zakresie handlu, przemysłu i kultury z międzynarodowym doświadczeniem w zakresie prawnej obsługi organizacji biznesowych, w celu zapewnienia proaktywnych, zintegrowanych rozwiązań dla naszych klientów.
* w tym nasze stowarzyszone biura w IndonezjiRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INFINITY Aleksandra Gąsowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »