Technologie » Fotografia

Nowy standard linii obiektywów XF - FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR

Nowy standard linii obiektywów XF - FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR
Zobacz więcej zdjęć »
Połączenie wysokiej wydajności optycznej oraz kompaktowej i lekkiej formy.

TOKIO, 16 maja 2024 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność ogłosić wprowadzenie obiektywu FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR (dalej zwanego XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR). Nowy obiektyw dołącza do szerokiej gamy wymiennych obiektywów XF przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów fotograficznych serii X, słynących z kompaktowej i lekkiej konstrukcji oraz wyjątkowej jakości obrazowania gwarantowanej przez autorską technologię reprodukcji kolorystycznej Fujifilm.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Model XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR zalicza się do kategorii standardowych obiektywów zmiennoogniskowych (zoom). Pokrywa zakres ogniskowych od szerokiego kąta 16 mm (ekwiwalent 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm) do zasięgu teleobiektywu krótkiego 50 mm (ekwiwalent 76 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Nowa optyka łączy w sobie wysoką wydajność rozdzielczą dopasowaną do rozdzielczości 40,2 megapikselowych matryc X-Trans™ CMOS 5 HR1 w pełnym zakresie dostępnych długości ogniskowych oraz najniższą2 wagę wśród obiektywów zmiennoogniskowych linii XF, wynoszącą ok. 240 g. Ponadto szkło dysponuje szybkim i niezwykle celnym autofokusem, współczynnikiem powiększenia 0,3x w zakresie najdłuższej ogniskowej (ekwiwalent współczynnika 0,45x w formacie pełnej klatki 35 mm), oraz konstrukcję odporną na warunki atmosferyczne i znosząca niskie temperatury do -10°C. Jest więc obiektywem wszechstronnym, który sprawdzi się w szerokim zakresie zastosowań fotograficznych.

XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR oferuje pokrycie wszechstronnego zakresu ogniskowych, dzięki czemu znakomicie nadaje się do szerokiej gamy zastosowań, od fotografowanych szerokim kątem krajobrazów i obiektów architektonicznych podczas podróży, po fotografię portretową wykorzystującą zakres ogniskowych typowych dla teleobiektywu krótkiego. Prócz znakomitych zdolności rozdzielczych, obiektyw dysponuje też możliwościami wykonywania zbliżeń odpowiadających tzw. „quasi makrofotografii” w formacie pełnej klatki 35 mm, dzięki czemu wykazuje skuteczność przy fotografowaniu jedzenia, produktów, roślin i różnorodnych scen codziennych. Może być przez cały czas zapięty do aparatu jako pojedynczy obiektyw pełniący rolę kilku innych pokrywających standardowy zakres ogniskowych. 

Wraz z uruchomieniem sprzedaży XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR firma FUJIFILM planuje wprowadzenie go jako obiektywu kitowego w zestawach z korpusami FUJIFILM X-T50, FUJIFILM X-T5 i FUJIFILM X-S20, które są wyposażone w stabilizowane matryce światłoczułe, maksymalizując tym samym wydajność optyki. 

*1 X-Trans to znak towarowy lub zarejestrowany znak towarowy Fujifilm Corporation.

*2 Wg stanu na 16 maja 2024 r.

*3 Gdy wybrana została najdłuższa ogniskowa. Przy szerokim kącie, współczynnik wynosi 0,1x (ekwiwalent 0,15x w formacie pełnej klatki 35 mm). 

Cechy produktu

1.    Pokrywa wszechstronny zakres ogniskowych i umożliwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć.

·            Konstrukcja optyczna obejmująca 11 soczewek ułożonych w 9 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne i 3 soczewki ED, umożliwia tłumienie aberracji chromatycznej i pozwala utrzymać wysoką zdolność rozdzielczą w całym zakresie ogniskowych.

·            Pokrywa często stosowany i wszechstronny zakres ogniskowych, od szerokiego kąta 16 mm (ekwiwalent 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), który świetnie sprawdza się w fotografii krajobrazowej i zdjęciach grupowych, po ogniskową odpowiadającą zasięgowi teleobiektywu krótkiego – 50 mm (ekwiwalent 76 mm w formacie pełnej klatki) - idealne rozwiązanie, gdy wykonujemy portrety.

·            Osiąga maksymalny współczynnik powiększenia na poziomie 0,3x przy najdłuższej ogniskowej (odpowiada współczynnikowi 0,45x w formacie pełnej klatki 35 mm). Minimalna odległość ostrzenia wynosi 24 cm od obiektu (dystans liczony od powierzchni matrycy światłoczułej), czyli pozwala zbliżyć przednią soczewkę na odległość 15 cm od fotografowanego obiektu. 

2.    Dzięki kompaktowej i lekkiej formie zmniejsza niedogodności związane z długotrwałym fotografowaniem, niezależnie od scenerii i warunków, w jakich odbywa się sesja.

·         Zoptymalizowanie rozmieszczenia soczewek wewnątrz tubusu pozwoliło na obniżenie ciężaru obiektywu do ok. 240 g, czyniąc z modelu XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR najlżejszy zoom wśród szkieł serii XF, zachowując najwyższe zdolności rozdzielcze. Lekka konstrukcja przekłada się na zwiększoną mobilność i poprawia komfort korzystania z obiektywu.

·         Jego konstrukcja pozwala zachować stałą długość tubusu podczas zmiany ogniskowej, zapewniając użytkownikom pozytywne wrażenia podczas fotografowania. 

3.    Szybki i celny autofokus

·         W obiektywie zastosowano system wewnętrznego ogniskowania, w której silnik liniowy porusza grupę niewielkich i lekkich soczewek ogniskujących. Ponadto szybki układ autofokusa o wysokiej precyzji działania, będący efektem miniaturyzacji grupy soczewek ogniskujących, gwarantuje uchwycenie tych decydujących momentów w ciągu ok. 0,015 sekundy. 

*4 Prędkość autofokusa przy najdłuższej ogniskowej, zmierzona według własnej metody pomiarowej zgodnej z wytycznymi stowarzyszenia CIPA, z obiektywem zamocowanym na korpusie FUJIFILM X-T4 w trybie autofokusa z detekcją fazy i z włączonym trybem wysokiej wydajności.

4.    Praktyczne zastosowanie dzięki uszczelnionej konstrukcji odpornej na warunki atmosferyczne

·         Optyka posiada uszczelnioną konstrukcję, odporną na warunki atmosferyczne i niskie temperatury (do -10°C), z uszczelnieniami w 13 miejscach tubusu. Obiektywu można bez obaw używać w różnorodnych sytuacjach, od fotografowania w niewielkim deszczu lub w warunkach lekkiego zapylenia, po krajobrazy zaśnieżonych pól lub nadmorskich plaż.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
http://www.fujifilm.com/pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »