Firma » System prawny

Odwołanie darowizny

Darowizna to nic innego, jak umowa, w której darczyńca przekazuje obdarowanemu świadczenie w sposób nieodpłatny, a więc nie czerpiąc z tego tytułu korzyści materialnych.

Warto jednak wiedzieć, iż istnieją sytuacje, w których darczyńca może darowiznę odwołać. Jednym z powodów może być rażąca niewdzięczność obdarowanego.

Przez rażącą niewdzięczność należy rozumieć takie zachowanie obdarowanego, które jest nieprzyjazne w stosunku do darczyńcy lub zaniechanie. Za rażącą niewdzięczność uznaje się zatem odmowę sprawowania opieki, jeśli taki był zapis w umowie darowizny, a także popełnienie przestępstwa wobec darczyńcy przeciwko jego zdrowiu lub życiu. Oczywiście lista symptomów rażącej niewdzięczności jest duża dłuższa.

Jak odwołać darowiznę

Należy pamiętać, iż zgodnie z prawem darowiznę można odwołać w terminie do 1 roku od dnia, w którym obdarowany dopuścił się czynu lub zachowania uznanego za rażącą niewdzięczność. Darowiznę należy odwołać w formie pisemnej wraz z krótkim opisem sytuacji wskazującej na rażącą niewdzięczność.

Warto również wiedzieć, iż jeśli darowiznę stanowi nieruchomość, to jej odwołanie wymaga sporządzenia aktu notarialnego przenoszącego prawo własności nieruchomości czy użytkowania wieczystego.

Może się jednak zdarzyć, że obdarowany nie zgadza się z decyzją o odwołaniu darowizny. Wówczas należy sprawę skierować do sądu poprzez przygotowanie pozwu o zwrot przedmiotu darowizny. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże przygotować odpowiednią treść pozwu oraz będzie wsparciem w trakcie procesu.

Polecamy: usługi prawne Wrocław - pomoc adwokatów oraz radców prawnych dla klientów indywidualnych oraz firm.

Natomiast jeśli chodzi o odwołanie darowizny w postaci nieruchomości, to należy przygotować pozew o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli w przedmiocie przeniesienia własności na rzecz darczyńcy.

Czytaj więcej: https://eprawnik.wordpress.com/2015/03/08/czym-jest-darowizna/ Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

easylife

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »